Foto Mateo Levak
Ako je bilo koji pojedinac imao poriv da vara na glasanju za Izbor kraljice Riječkog karnevala, evidentno je da isti ne osjeća, ne razumije ili ne zavređuje biti dio Riječkog karnevala, poručuju iz Turističke zajednice grada Rijeke
povezane vijesti
- Izbor ustavnih sudaca je trgovačka farsa SDP-a i HDZ-a. Pavliček: ”To je institucija za uhljebljivanje istrošenih političara”
- Više od polovice riječkih turističkih kapaciteta u privatnom smještaju: “Prostora za rast i dalje ima”
- Novi zakupac Trsatsku gradinu dobio za “kikiriki”, u odnosu na ono što je nudio prije pola godine
RIJEKA – Čovjek se najgore osjeća kad mora pisati loše o dobrome. Kad u nečemu što je inače izvor smijeha, zabave, veselja, dođe do slučaja koji baci mrlju na sve dobro učinjeno. Karneval je peto godišnje doba, vrijeme kada karnevalisti, onima kojima je do karnevala zaista stalo, mogu pokazati svoju masku, rad i trud svojih ruku na kojima su radili mjesecima prije te prošetati riječkim Korzom, pokazati se u najboljem svjetlu.
No, ovoga puta nije riječ o spominjanju dobroga, veselih ljudi koji su se potrudili za svoju masku i pokazali je svijetu, već o problemima na Izboru kraljice Riječkog karnevala.
Podsjetimo, pet kandidatkinja za kraljicu predstavilo se u trima emisijama emitiranima na Kanalu Ri, gdje su ih gledatelji mogli upoznati, a potom za njih glasati na internetskoj stranici riječke Turističke zajednice www.visitrijeka.hr od 15. siječnja u 20 sati do 18. siječnja u ponoć.
Pumpanje glasova
Uz online glasanje, bilo je tu i glasanje stručnog žirija, no primarno se ovdje dotičemo online glasanja. Jer, troje zainteresiranih dionika u Izboru kraljice, podaci poznati redakciji, obratili su se Novom listu, s pritužbom da su glasovi na online glasanju za kraljicu Riječkog karnevala umjetno »napumpani«.
A kako? Pa, kad se spajate na internet, vaše računalo ili mobitel ima svoju IP adresu te kada jednom glasate za kandidatkinju, internetska stranica TZ-a zapamti vaš glas i IP adresu te više ne možete glasati s te IP adrese, što bi trebalo omogućiti fer i pošteno glasanje, jedan građanin, jedan glas.
Odnosno, kako je i pisalo na stranici TZ-a »jedan posjetitelj – jedan glas«.
No, postoji kvaka. Da ne ulazimo previše u informatičke detalje, pomoću VPN-a moguće je promijeniti svoju IP adresu, ali i isprogramirati skriptu koja će samostalno na računalu mijenjati IP adresu te istovremeno glasati za kandidatkinju za koju želite.
Da pojednostavimo, platite nekome, ili ako sami znate, napravite »program« koji će vam samostalno glasati za kandidatkinju koliko god želite, i koliko brzina servera dopusti, te tako »umjetno« dodavati glasove.
Ovo je možemo reći »opće znanje« za nekoga tko se bavi informatikom, no da ga »prisnažimo« zamolili smo za komentar o online glasanju i dvoje zaposlenika zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
Viši asistent na FER-u Branimir Pervan odlučio je načelno komentirati online glasanje, dok je drugi profesor odlučio kratko komentirati anonimno.
Nesigurna metoda
Pervan kaže da se online glasanje ne može smatrati sigurnim, a koliko je teško prevariti sustav uglavnom ovisi o načinima na koji se sustav štiti od prevara te volji i mogućnostima onih koji ga žele prevariti.
– Jednostavne online ankete najčešće pospreme bazične informacije o korisniku stranice te na taj način preveniraju ponovno glasanje, a njima se može jednostavno doskočiti brisanjem kolačića ili otvaranjem stranice u tzv. incognito mode. Nešto napredniji sustavi zabilježe i IP adresu s koje je došao glas te onemogućavaju ponovno glasanje s te adrese.
Promjenom IP adrese koju »vidi« sustav tehnički se može ponovno glasati, a u tu svrhu mogu se koristiti javno dostupne usluge VPN servera. U ovom slučaju varanje nije trivijalno te košta i vrijeme potrebno za automatizaciju glasanja, ali i novac potreban za financiranje takvih poslužitelja.
Naravno, uvijek je moguće i umjetno dodati glasove izravno u bazu podataka u kojoj se bilježe glasovi, ali za takav pothvat potrebno je imati pristup bazi ili ga (nelegalno) ostvariti. U ovom slučaju već ulazimo u sferu onoga što bi se u pop kulturi nazvalo »hakiranje«, kaže Pervan.
Pretpostavlja i kako se glasovi mogu i kupiti.
– Poznato je da postoje usluge centara iz trećih zemalja od kojih se mogu kupiti lajkovi, pozitivne ocjene i sl.
Uz naknadu i adekvatne upute, ne vidim razlog zašto se ne bi mogli kupiti i glasovi u razmjerno jednostavnom sustavu za online glasanje, zaključuje Pervan.
Drugi profesor dodat će kako je moguće, čak i vrlo lagano, napraviti program koji će samostalno glasati i pritom će izgledati da svaki glas dolazi s druge IP adrese, npr. povezivanjem na neki VPN servis.
Tehničke su makinacije dakle moguće, a dodajmo kako su nam ranije spomenuti izvori koji su se požalili na umjetno dodavanje glasova pokazali i poruke u kojima se vidi da su Turističku zajednicu upoznali s problemom umjetnog »pumpanja« glasova, no izgleda da iz TZ-a po tom pitanju, ništa nisu poduzeli, iako su rekli da hoće.
Prevelike razlike
No, podaci sugeriraju da je problema s glasanjem bilo. Novi list je u posjedu screenshotova koji pokazuju da je jednoj kandidatkinji u razdoblju od 01:22 ujutro 18. siječnja do 13:20 istoga dana broj glasova skočio za 2.057 glasova, dok su druge u istom vremenu dobile 274, 900, 48, i 691 glas.
Također, ukupno se broj glasova pojedinih kandidatkinja od 13:20 18. siječnja do 18. siječnja u ponoć kada je završeno glasanje povećao za 982 glasa, zatim 695 glasova, 50 glasova, 1.449 glasova te 94 glasa.
Dakle, radi se o izuzetno velikim razlikama u broju glasova, koje se, po našem sudu, ne mogu opravdati samo pojačanim interesom za kandidatkinje. Također, jedna nam je osoba (podaci poznati redakciji) rekla da je sama dodala više glasova.
Namjerno u tekstu nismo spominjali imena, jer su ovo »samo« vrlo jake indicije, no po našem sudu dovoljno jake da se tekst objavi. A da je bilo problema, neizravno su potvrdili i iz organizacije izbora, riječke Turističke zajednice u svom poduljem odgovoru, iako su na početku napisali da nepravilnosti u glasanju nisu zamijećene.
No, kasniji dio njihova odgovora sugerira da je nepravilnih ponašanja ipak bilo.
Neutemeljene insinuacije
Odgovor TZ-a donosimo gotovo u cijelosti, osim onih dijelova gdje se govori o prepoznatljivosti riječkog karnevala, što je svima znano.
Iz riječkog TZ-a kažu kako se, bez obzira na višegodišnji slab interes grupa i kandidatkinja svake godine trude upriličiti zanimljiv program izbora s osnovnim ciljem susreta i druženja karnevalskih grupa kao najbolje moguće uvertire u karnevalske programe koji dolaze.
No, krenimo redom, prvo s dijelovima odgovora TZ-a koji se tiču online glasanja, a potom ćemo donijeti i druge dijelove odgovora koji su isto zanimljivi. Iz TZ-a ponajprije demantiraju da je bilo serijskog glasanja za kandidatkinje.
– Nepravilnosti u glasanju nisu zamijećene, a insinuacije nekolicine potpuno su neutemeljene i iznimno nas žaloste jer bacaju sjenu na višemjesečni trud, rad i entuzijazam svih onih koji vole i žive karneval kao i naših djelatnika koji svoje slobodne vrijeme tjednima koriste kako bi za ovaj projekt napravili više i bolje. Ako je i bilo pokušaja, uspjelih ili neuspjelih, davanja većeg broja glasova od strane istih osoba, što je u sustavu teško detektirati ako se radi o nekoliko glasova na preko 20.000 sveukupno, veće oscilacije i serijsko glasanje za iste kandidatkinje nije evidentirano.
Ukoliko je tako nešto pojedincima uspjelo, takva je aktivnost ravna hakerskom napadu, te je najstrože osuđujemo. Već prvog dana glasanja neke su kandidatkinje skupile pozamašan broj glasova dok su ih druge imale tek nekoliko te stoga smatramo da je komentirati količinu glasova koje je jedna od njih dobila u konkretnom okviru vremena potpuno irelevantan, a da ne kažemo uvredljiv podatak izvučen iz konteksta za osobe koje su u pitanju.
Naime, na taj način insinuira se da »nije izgledno ili moguće« da je kandidatkinja koja je prethodno imala manje glasova u tom periodu skupila znatno više od ostalih. U ovakvim slučajevima svakako treba ispitati i motive onih koji dolaze do tih zaključaka, a pogotovo uzimajući u obzir da su vođe grupa kao i poznate i »utjecajne« osobe aktivno lobirale te na društvenim mrežama pozivale građane da glasaju za njihove favoritkinje, kažu iz TZ-a.
Mogućnost makinacija
Dakle, već i u ovom dijelu njihova odgovora spominje se mogućnost da je do problema došlo – »pokušaji uspjeli ili neuspjeli« te »ukoliko je tako nešto pojedincima uspjelo« – dakle otvorena je mogućnost da je makinacija bilo.
A da su ipak svjesni da je nekih problema bilo, pokazalo se još i više u drugom dijelu odgovora riječke Turističke zajednice.
Ovdje novinarski donosimo isječak, no nije vađen iz konteksta, te sve što se može iščitati i iz ovako prezentiranog odgovora TZ-a moglo bi se iščitati i iz njihova integralnog odgovora, no radi preglednosti i jasnoće donosimo ga u isječku.
Dakle, u odgovoru TZ-a na naš upit također piše:
– Jesmo li previše vjerovali u dobre namjere uključenih i razumijevanje formata natjecanja od strane grupa?
Izgleda da jesmo. Ako je bilo koji pojedinac imao poriv da vara na glasanju za Izbor kraljice Riječkog karnevala, evidentno je da isti ne osjeća, razumije ili zavređuje biti dio Riječkog karnevala, jer takvo se ponašanje kosi sa svim načelima koje Riječki karneval te mi kao organizator zagovaramo.
Takvima nije mjesto u karnevalu i zaista nam je žao vidjeti da se to događa upravo među karnevalskim grupama koje su okosnica tradicije Riječkog karnevala što uvijek i sami ponosno i rado naglašavaju.
Naravno, uvjereni smo da se tu radi o iznimkama, a ne o pravilu, uz najdublje poštovanje prema svim karnevalistima koji njeguju našu tradiciju te nas u najboljem svjetlu predstavljaju cijelom svijetu. Zaista se nadamo i vjerujemo da grupama i karnevalistima koji u programu sudjeluju iz pravih razloga ovakva negativna energija neće pokvariti doživljaj petog godišnjeg doba, najveselijeg doba godine u Rijeci, te da će punim plućima uživati u bogatom karnevalskom programu koji je pred nama, kažu iz TZ-a.
A da nisu zadovoljni kako je sve završilo sugerira i zadnja rečenica odgovora.
– Ono što je sasvim sigurno je da nešto treba promijeniti, a ovo je dokaz da sam format Izbora nije jedina stavka koju trebamo ozbiljno preispitati te je možda vrijeme da udruženje karnevalskih grupa preuzme odgovornost za odabir svojih predstavnika, zaključuju iz TZ-a.
U ostatku odgovora iz TZ-a su se dotakli i općenito glasanja i nezadovoljstva dijela grupa dosadašnjim načinom glasanja te kažu da su online glasanjem željeli biti transparentniji.
Veća vidljivost
Također, napominju da se odluke o izboru kraljice, programu manifestacije i drugo donose u konzultaciji s karnevalskim grupama.
– Bez obzira što je Turistička zajednica svake godine poduzimala sve mjere da glasanje bude transparentno, dio sudionika uvijek je bio nezadovoljan načinom glasanja te je upravo to bila jedna od tema za koju su traženi prijedlozi grupa prilikom planiranja ovogodišnjeg izbora.
Pritom se govorilo o »lajkanju« objava na društvenim mrežama, najglasnijem pljesku u dvorani i sličnim metodama glasanja koje su dijelu uključenih bile sasvim zadovoljavajuće jer, na kraju krajeva, na Izbor kraljice grupe dolaze zbog druženja, zabave i prezentacije svojih maski i nastupa koje vrijedno pripremaju tijekom godine, a ne isključivo zbog pobjede i titule kraljice koju može dobiti samo jedna kandidatkinja, kažu iz TZ-a.
Dodaju kako su snimanjem emisija htjeli dati više prostora kandidatkinjama.
– Radi se o novom konceptu Izbora u kojem se grupama daje puno više prostora za promociju, zabavu, međusobno druženje i upoznavanje, što je, kako je i prethodno spomenuto, osnovni cilj ovog programa i nas kao organizatora.
Online glasanje koje se odvijalo putem web-stranice Turističke zajednice grada Rijeke od početka emitiranja emisija pa do ponoći dana prije finala Izbora, bio je odgovor na više godina nezadovoljstva od strane grupa isključivim glasanjem žirija kao i kratkim online glasanjem koji je gledateljima na Izboru dozvoljavao da glasaju svega nekoliko minuta.
Upravo zbog postizanja veće transparentnosti broj dodijeljenih glasova mogao se pratiti u svakom trenutku.
Na stranici Turističke zajednice grada Rijeke gdje se moglo glasati za jednu od kandidatkinja Izbora, svakom je posjetitelju bilo omogućeno da glasa samo jednom što je osigurano trostrukom provjerom i ograničenjima, nešto rigoroznijim od uobičajenih za ovakvu vrstu glasanja.
Pravilo jedan posjetitelj, jedan glas bilo je i tekstualno navedeno prije samog popisa kandidatkinja, što nije ostavljalo prostora za njegovu subjektivnu interpretaciju, kažu iz TZ-a.
Napredna zaštita
Dodaju i kako bi alternativa ovakvom načinu online glasanja bio sustav koji bi zahtijevao osobnu autentifikaciju svakog korisnika, otvaranje korisničkog računa za potrebe glasanja i slično.
– To nam se činilo suviše formalnim te smo smatrali da bi, bez obzira na prethodna iskustva, time odaslali krivu poruku, budući da se radi o manifestaciji čija su osnovna načela solidarnost, međusobno uvažavanje i prijateljstvo.
Sveukupni interes te finalni broj glasova kao i dobra gledanost emisija, dokaz su da je ovaj format definitivno privukao pažnju te uspio ostvariti nezapamćen angažman karnevalista, građana i šire publike što nas u jednu ruku iznimno veseli, no, nažalost, ovakve reakcije pojedinaca ne ostavljaju prostora za veselje i pozitivni iskorak koji je evidentno učinjen novim formatom, odgovorili su nam iz TZ-a uz napomenu kako je rezultat glasanja žirija bio vrlo sličan glasovima publike.
Za komentar smo pitali i grupe koje su svoje kandidatkinje poslale na izbor: Draške maškare, Kirci-Bribirci, Lošinjski karneval, KU POM-F-RI i Plesna Štorija SalsAmor te su nam sve grupe odgovorile, a njihove odgovore također donosimo. Naravno, problem s online glasanjem nije samo na Izboru kraljice Riječkog karnevala, mnoge su online ankete podložne varanju, ako njihov organizator ne poduzme (vrlo) napredne korake da se zaštiti od toga. Možemo se zapitati kamo idemo kao društvo, ako u izboru kraljice karnevala dolazi do makinacija?
No, treba reći, ne znamo jesu li kandidatkinje osobno znale da im netko umjetno dodaje glasove, pa ćemo stoga samo pitati je li online glasanje dobar način za biranje kraljice Riječkog karnevala? Ako je suditi po ovom Izboru kraljice i svemu što smo čuli i vidjeli, odgovor je definitivno niječan.
Draške Maškare: Nismo se htjeli povesti za drugima
Draške maškare ističu kako su organizatori po prvi puta u povijesti karnevala u cilju transparentnosti i praćenja rezultata te izbjegavanja priča o namještanju glasova organizirali online glasovanje.
– Nadali smo se fer natjecanju, ali već pri samom početku glasovanja bilo nam je jasno da neki rezultati prebrzo vrtoglavo rastu. Znali smo o čemu se radi, ali se nismo htjeli povesti za drugima i napraviti isto. Oni bi trebali preispitati zašto sudjeluju u karnevalskim događajima jer time obezvređuju bit karnevala, a to je širenje pozitivne energije, uživanje u druženju i plesu, kreativnosti pri stvaranju ideja i izradi kostima. Draške maškare od srca čestitaju novoj kraljici Sari Đukić iz grupe Kirci-Bribirci.
Vjerujemo da je time razveselila mnoge ljude u svom kraju koji ima stoljetnu tradiciju maskiranja. Srdačne čestitke upućujemo i prvoj pratilji Sari Priskić iz karnevalske skupine Pom-F-RI i drugoj pratilji Emmi Maljić iz karnevalske skupine Lošinjski karneval. Nadamo se da ćemo i druge godine uživati u ovoj tradicionalnoj manifestaciji i ne zamarati se brojem glasova jer oduvijek je bilo tako – oni koji pobjeđuju slave, a oni koji gube viču da je sve namješteno. Zato, onaj tko se u maškarama ne zna radovati i ponosno gubiti, bolje je da se i ne natječe, zaključuje Sandra Picco.
Plesna štorija SalsAmor: Upozorili smo na nepravilnosti
Iz Plesne štorije SalsAmor kažu kako je informacija o umjetnom dodavanju glasova dobra.
– Budući da smo redovito pratili glasanje za našu kraljicu, nismo mogli ne primjetiti da su se kod vodećih dviju kandidatkinja glasovi podizali u jednakom omjeru tijekom dužeg perioda glasanja, poput programski namještenog tempa, dok kod jedne kandidatkinje se nasadilo 2.000 glasova preko noći. Javili smo organizatoru o nepravilnostima u glasanju tri dana prije proglašenja kraljice. Na tri vodeće kandidatkinje u anketi žiri nije utjecao, tako da su i tim poretkom dodijeljene nagrade za prvo, drugo i treće mjesto, zaključuju iz Plesne štorije SalsAmor.
Lošinjski karneval: Nemamo mi vremena »prokužiti« sistem
Iz Lošinjskog karnevala kažu kako im je zbog udaljenosti Lošinj – Rijeka online glasovanje bilo sasvim pristojno rješenje i u njemu ne vide ništa sporno.
– Ono što nas je ipak navelo na razmišljanje su »nepristojni« komentari pojedinaca koji su u nekoliko navrata imenom i prezimenom po raznim portalima prozvali nas i našu kandidatkinju za lažiranje glasova. Vjerujte da to nije bilo nikako ugodno za čitati i smatramo da je sramotno da se takav način komunikacije provodi kroz karnevalske projekte i aktivnosti, gdje bismo se prvenstveno svi trebali zabavljati.
Dolazimo iz grada na otoku gdje se svi znamo, svi smo se angažirali oko glasovanja i slali link za glasanje u sve grupe u kojima smo članovi i to je najviše što smo znali učiniti. Vjerujte nam da nitko od nas, pored svih obaveza koje imamo, nema vremena »prokužiti« sistem, aplikaciju ili kako se to već zove.
Što se tiče same organizacije Izbora, moramo naglasiti da je prošlih godina izbor u Dvorani mladosti bio »ozbiljnije« organiziran i sve je nekako djelovalo svečanije. Ono što nam je ove godine najviše nedostajalo bilo je druženje s ostalim kandidatima kao u Dvorani mladosti, a sklapanje prijateljstva i poznanstva su ono što je naš interes i zbog čega se na ovakve izbore i prijavljujemo, to i promocija naše karnevalske grupe, kažu iz Lošinjskog karnevala.
Kirci-Bribirci: Nismo upoznati s nepravilnostima
Iz Udruge Kirci-Bribirci kažu da nisu upoznati da je na Izboru za Kraljicu Riječkog karnevala u online anketi došlo do ikakvih nepravilnosti koje bi eventualno dovele do »umjetnog« povećanja glasova.
– Nadalje, mišljenja smo da je online glasanje, uz bodovanje žirija, dobar način za provođenje izbora kraljice Riječkog karnevala, no smatramo kako bi se u budućnosti trebalo razmisliti o pojačavanju servera budući da je isti, tijekom glasanja, u nekoliko navrata »srušen«, stoji u odgovoru Mije Bačić, predsjednice Karnevalske udruge Kirci-Bribirci Bribir.
KU POM-F-RI: Online glasanje ima više negativnih no dobrih strana
Iz KU POM-F-RI odgovorili su nam da je, nažalost, online glasanje pokazalo više negativnih strana nego dobrih.
– I samim time, iako smo osvojili prvu pratilju Riječkog karnevala, prozvani smo zbog malverzacije. Međutim, naša Sara je imala potporu Sveučilišta u Rijeci (dakle studenata, kao jedna najmnogobrojnija studentska grupa koja već dugi niz godina sudjeluje u karnevalu i na mnogim gostovanjima), grada Opatije, Lovrana i okolice, Istre, Dalmacije i naših prijatelja iz Kaštela, sve do Ogulina i Like.
I na sve to ukazuje podrška na platformama, portalima, radiju koje je aktivno dijelila te čvrsto stojimo iza nje. Emisije koje su snimane u svrhu predstavljanja grupe i kraljice po planu i programu TZ-a trebale su odlučiti nagrade za grupe koje su pobjedile, ali i ne biti presudne za sami izbor predstavnice. Glavna stavka predstavnice, koja bi presudila samom izboru, trebala je biti spontanost i maškarani duh u koji uopće nemamo sumnje.
Isto tako, zadnji dan glasanja bilo je nemoguće pristupiti glasanju, a završnica je odredila svoje i pobjednicu »online glasanja« iako je postotak bio isti. I to je nosilo prednost, bod više za grupu. Grupa »barbike«, SalsAmor, uvjerljivo je najbolja s obzirom na koreografiju i maske, međutim smatramo da takvu titulu treba nositi udruga koja već duže aktivno sudjeluje u Riječkom karnevalu.
Od nas imaju punu podršku i sve lijepe želje za nastavak i razvitak grupe, odgovorili su iz KU POM-F-RI.