DAN RUŽIČASTE VRPCE

Iz Opatije upućen poziv svima na podizanje svijesti o važnosti prevencije raka dojke

Aleksandra Kućel Ilić

Foto A. Kućel Ilić

Foto A. Kućel Ilić

Listopad je posvećen borbi protiv raka dojke pa će se nošenjem ružičastih vrpci koje su izradile žene iz Kluba Novi život pridonijeti podizanju svijesti o važnosti preventivnih pregleda



OPATIJA – Uz glavni cilj, podizanje svijesti o važnosti prevencije raka dojke, poticanja žena na redovite preglede i rano otkrivanje bolesti, u povodu Dana ružičaste vrpce, jedna od najpoznatijih opatijskih dama, Djevojka s galebom, nosi ružičastu lentu i tako će ostati tijekom cijelog listopada. U povodu Dana ružičaste vrpce Gradsko društvo Crvenog križa Opatija sa ženama Liburnije liječenim od raka dojke koje su okupljene u programu Novi život, još od subote 5. listopada, kada je provedena akcija u Matuljima, postavljaju prigodne štandove s informativno-edukativnim materijalima za informiranje zainteresiranih građana. Nakon Matulja, danas su dežurale odjevene u ružičaste majice ispred opatijske tržnice gdje su se prikupljali i dobrovoljni prilozi za rad Kluba Novi život, a u utorak će od 9 do 12 sati biti ispred tržnice u Lovranu.


Ružičaste vrpce


– Pozvali smo građane da nošenjem ružičastih vrpci koje se dijele na štandovima pridonesu podizanju svijesti o važnosti preventivnih pregleda u očuvanju zdravlja. Cijeli listopad posvećen je borbi protiv raka dojke pa će, kao i prošle godine, i djelatnici mnogih institucija, tvrtki, udruga, kao i svih jedinica lokalne samouprave na području djelovanja GDCK-a Opatija u ovom mjesecu nositi ružičaste vrpce koje su izradile žene iz Kluba Novi život – programa Crvenog križa Opatija. Program rada Kluba sufinanciran je iz proračuna Grada Opatije, Općine Matulji i Primorsko-goranske županije – poručile su članice Kluba Novi život koji postoji od 2017. godine, a okupljanje žena kojima je važno dobiti sve važne informacije i stručnu podršku u razdoblju kada su ranjive i trebaju pozitivnu energiju i psihosocijalnu pomoć, na rasporedu je svake srijede u 17 sati u Opatiji, u prostorijama Kluba 60 plus.


– U Klubu Novi život sam od samog osnutka, a bilo je to u svibnju 2017. godine. To je klub koji pruža podršku ženama oboljelim i liječenim od raka dojke. Družimo se, vježbamo, dolaze nam liječnici koji održavaju zanimljiva predavanja, ženama se pruža i psihološka pomoć… U Klubu je u prosjeku tridesetak žena s područja Liburnije – rekla je Mirjana Sušanj, članica Kluba Novi život.




Đana Pahor, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Opatija, zahvalila je tvrtki Riviera Dekor Matulji koja je izradila ružičastu lentu za Djevojku s galebom.


– Prvi put je Djevojka s galebom nosila ružičastu lentu prošle godine pa nam je Grad Opatija odobrio da to bude i ove i to tijekom cijelog »ružičastog mjeseca«, kako još nazivaju listopad. Ovo je mjesec tijekom kojega senzibiliziramo javnost o važnosti prevencije raka dojke uz redovite samopreglede i preventivne odlaske na liječničke preglede. Prevencija, ali i rano otkrivanje bolesti su presudni jer je u tom slučaju, kada se pravodobno počne liječenje, i velika mogućnost za pozitivan ishod i izlječenje. Iskustva naših ženica okupljenih u Klubu Novi život svjedoče o tome da su ovakve grupe podrške vrlo korisne, a pored same podrške, dolaze im pomagati i stručnjaci različitih profila koji se bave ovom bolešću, kao i psiholog i fizikalni terapeut. Danas se posebno radujemo i zbog toga što su se u akciju uključile i učenice opatijske Hotelijersko-turističke škole jer prevencija je vrlo važna već u mladoj dobi – objasnila je Đana Pahor.


Edukativni letak


Učenice iz H-T škole u Opatiji Ema Peričić i Leona Stević sa zadovoljstvom su se priključile jučerašnjoj akciji i poručile svima da je »bolje spriječiti nego liječiti«.


– Mlade osobe se možda malo teže uključuju u volontiranje nego što je to bilo nekad ranije, no svojim primjerom to želimo promijeniti. Uz podjelu edukativnih letaka želimo ljude osvijestiti o važnosti prevencije raka dojke – rekle su Ema Peričić i Leona Stević. Naime, kako se pojašnjava u edukativnom letku, svaka žena starija od 20 godina treba prakticirati samopregled dojki jednom mjesečno. Od raka dojke najčešće obolijevaju žene starije od 50 godina, ali mogu oboljeti i mlađe žene u četrdesetim, tridesetim i dvadesetim godinama života, a mogu oboljeti i muškarci iako puno rjeđe i jedan posto svih zabilježenih slučajeva raka dojke dogodio se kod muškog spola.