Foto Marinko Krmpotić
Inicijativu je dao Petar Hrg, tada direktor TZG-a, a iste večeri sinula mi je ideja o stvaranju Sela Bake Mraz i Delničke adventske bajke. Uz temeljno uređenje vezano uz ogradu, grane i stabla, već te godine od drva sam izgradio i prvu obitelj srna, skulpturu Djeda Božićnjaka itd., priča Knežević.
povezane vijesti
DELNICE – Bez imalo dvojbe Selo Bake Mraz i Delnička adventska bajka danas su jedan od najuočljivijih turističkih brendova Delnica i Gorskog kotara. U devetoj godini svog postojanja Selo Bake Mraz uspjelo je, usprkos svim ovogodišnjim korona ograničenjima, privući mnoge te potvrditi kako je kod velikog broja ljudi već stvorena navika da se u adventsko doba posjete Delnice, prošeće Selom, popije vino ili čaj te uživa u tom posebnom ugođaju. Jedan od najzaslužnijih za današnji izgled Sela, ali i za razvoj ideje Delničke adventske bajke, svakako je i bivši delnički gradonačelnik Ivica Knežević s kojim smo razgovarali o počecima i razvoju cijele ideje.
»Do trenutka kad se počelo raditi na ideji Sela Bake Mraz i delničke adventske bajke, Delnice su od ugođaja tih dana imale samo veliku i lijepu božićnu jelku. Ona je bila lijepa, ali je to bilo premalo. Iza inicijalne ideje o stvaranju Sela Bake Mraz i drugačijem pristupu obilježavanja tih dana stoji Petar Hrg, tadašnji direktor TZG-a Delnice, koji je u rujnu 2013. godine došao u moj ured i predložio da se stvori događaj ovakve vrste.
Dogodine prva »desetljetka«Naredne godine Delnička adventska bajka obilježit će prvo desetljeće postojanja: »Naravno da ću nastaviti raditi i davati svoj doprinos Selu i ideji Delničke adventske bajke. To je moja ljubav i moj doprinos Delnicama i Gorskom kotaru. Vjerujem da će se i Selo i Delnička adventska bajka dodatno razvijati i širiti, naročito u sadržajnom smislu, a ja ću u tome pomoći koliko god budem mogao i dok god budem mogao«, zaključio je Ivica Knežević. |
Pritom je iznio ideju da se u ta adventska druženja uključi svojevrsna interaktivna bajka u kojoj bi on glumio vuka i lovio djecu po parku. To mi se dopalo i počeo sam intenzivno razmišljati o tome da se tom sadržaju dodaju i drugi. Već navečer tog dana sinula mi je ideja o stvaranju Sela Bake Mraz i Delničke adventske bajke u tom Selu. Već tad u osnovnim sam okvirima imao spoj ljepota i karakteristika naše prirode s tim božićnim i adventskim ugođajem, a sve to trebalo se odvijati u jednom posebnom prostoru koji će svojim izgledom i ugođajem privlačiti ljude.
Ravnopravnost spolova
To su bili ti početni okviri, a onda se ideja polako razvijala. Najprije sam zamolio danas pokojnog Đuru Smerovečkog, vlasnika »Azelie« u Brodu na Kupi, da nam posudi svoju izložbenu drvenu kućicu koja im je služila na sajmovima za predstavljanje njihova poduzeća. Tu smo kućicu smjestili u Selo Bake Mraz i u njoj smo prvi put pekli ribice, dijelili vino i čaj, a baš u toj kućici prvi je put s ljudima kontaktirala i Baka Mraz. Baš je Baka Mraz jedna od posebnosti tog našeg delničkog adventa. Na ideju o njenom uključivanju došao sam, između ostalog, i stoga što sam tri mjeseca ranije potpisao, kao prvi predstavnik lokalnih samouprava u Hrvatskoj, Europsku povelju o ravnopravnosti žena i muškaraca. Na tragu toga odlučio sam da bi i ženama trebalo dati puno značajnije mjesto, a budući da je Djed Mraz tih dana jako »zauzet«, logično je bilo u priču uključiti njegovu životnu družicu.
Bilo je protivnika, čak i ljubomornih»Nije bilo lako i mnogi su bili protiv ove ideje, a bilo je, i još ima, čak i ljubomornih. Primjerice, već te prve godine dobio sam pismo u kojem je stajala ironična opaska o tome kako mi potpisnik čestita što sam tako brzo Grad pretvorio u Selo te kako pod božićnim borom mogu zbog toga očekivati darove, ali nikako ne nešto lijepo, već jednu dobru batinu. No, to me nije zaustavilo. Dapače, dodatno me motiviralo«, rekao je Knežević. |
Samo uređenje Sela Bake Mraz rađeno je po ideji predstavljanja goranske prirode. Sve su dekoracije išle u tom smjeru, od ograde kojom je selo izdvojeno, preko niza motiva uređenih i izgrađenih u samom selu, a pritom treba reći da sam brojne od eksponata pronašao u šumi, preoblikovao ih te im na jedan način dao novi život. Iskoristio sam svoje sklonosti k uređenju prostora jer sam još kao dijete nakon osnovne škole želio ići u Zagreb u školu za primijenjenu umjetnost. No, majka to nije željela dozvoliti jer sam u 11-oj godini ostao bez oca pa me nije željela pustiti samog u tako veliki grad.
Sinergija čuda radi
Ipak, unatoč izostanku umjetničkog obrazovanja ostao je talent. Uz ono temeljno uređenje vezano uz ogradu, grane i stabla drveća, već te prve godine od drva sam izgradio i prvu obitelj srna, a ove godine zamijenio sam ih s obitelji sobova, jelena sjevernih krajeva koji su posebni po tome što i ženke imaju rogove. Potom sam napravio skulpturu Djeda Božićnjaka koja je smještena na ulazu u Selo s njegovom jelkom, a dodali smo mu i jednog patuljka dobrodošlice, potom i medu kako bi sve izgledalo još bajkovitije. Tu je još puno detalja i pojedinosti koje sve obogaćuju: tu je, primjerice, klupa ljubavi, bakina klupa kraj njene kućice, sanjke s drvima, patuljkova kućica, ugostiteljske kućice, polarni medo sa svojom obitelji, jaslice, jeleni koji vuku sanjke, pećina u kojoj je rođen Isus…
Suradnja s HŽ-om od početka»Već te prve 2013. godine ideju su prepoznale i Hrvatske željeznice i organizirano dovele te prve godine 130 posjetitelja. Ta brojka se nekoliko godina kasnije uvećala za sedam, osam puta i sve do ove nesretne pandemije subotnji adventski vlak za Delnice bio je atrakcija. Naravno da je sve to itekako koristilo i brojnim ugostiteljima i iznajmljivačima soba na području Delnica. Vjerujem da će tako biti i dalje«, rekao je Ivica Knežević. |
Sve je to rađeno i dodavano iz godine u godinu pa je Selo raslo i izgledom postajalo sve bogatije, raznovrsnije i zanimljivije. Što se dekoracija tiče, mislim da smo sada došli do maksimuma jer prostora više baš i nema.
Osobno sam uložio izuzetno puno slobodnog vremena, ali pomagali su mi i mnogi drugi. U samom početku 2013. godine to su bili članovi moje tadašnje liste Volim Delnice koji su mi nekoliko tjedana pomagali pri izradi ograde i nizu drugih poslova. Uz njih pomogli su i mnogi drugi direktno radom ili donacijama i upravo zahvaljujući toj sinergiji i želji mnogih da se ovaj prostor uredi tako da bude drag mnogima, izgradili smo ovo Selo koje je danas jedan od zimskih simbola Delnica, pa rekao bih i cijelog Gorskog kotara. Dobili smo i državnu nagradu »Zlatni suncokret« kao najprepoznatljiviji advent na ruralnim područjima Hrvatske, a to je priznanje došlo nakon sedme godine i nakon činjenice da je iz godine u godinu bajku posjećivalo po nekoliko tisuća ljudi«, rekao je Ivica Knežević.