UZALUDAN TRUD

Ima šljiva, ali šljivari nisu zadovoljni, slabe su kvalitete

Marin Smolčić

Foto M. SMOLČIĆ

Foto M. SMOLČIĆ

Suša je ovoga ljeta znatno srozala kvalitetu šljiva pa njezini plodovi nemaju dovoljno prirodnog šećera, kaže Budimir Eror iz Bunića



KORENICA – Lički su poljoprivrednici jedva dočekali uspješnu šljivarsku sezonu. Sorta šljiva lička bistrica odlično je rodila, plodovi su pobrani i najveća količina završit će u komu za »vatrenu vodu«. Sudeći prema riječima Budimira Erora iz Bunića nadomak Korenice, ljubitelji i proizvođači rakije nemaju pretjeranih razloga za radost.


Brlja


– Suša je ovoga ljeta znatno srozala kvalitetu šljiva pa njezini plodovi nemaju dovoljno prirodnog šećera. Većina proizvođača morat će u rakijski kom dodavati ponešto šećera, a onda to nije čista šljivovica, nego »šećeruša« ili »brlja«. Ja se takvim poslom ne bavim pa ću od ovogodišnje berbe izdvojiti jedva tri tone šljiva, iako imam kapacitete za 25 tona, pripovijeda Budimir, neokrunjeni kralj ličke šljivovice i vlasnik tvrtke Medical. Njegov je obrt ime dobio prema riječima jednog zagrebačkog liječnika kojemu je Budimir darovao bocu svoje rakije. Nakon ispijanja prvog gutljaja, konzument je s oduševljenjem ustvrdio kako »ovo nije rakija, ovo je lijek«!


Kako tvrdi Budimir, najveći dio svojih šljiva ove godine nije niti brao. Plodovi postupno otpadaju s grana koje su se ovile pod teretom.




– Svakoga jutra moje ovce se najprije goste otpalim plodovima šljiva. Obožavaju ih! Šljiva će biti i za ostale žive stvorove, za ptice i miševe. Važno mi je da niti jedan plod s mojih šljiva ne ode u propast, kaže Eror.


Kvaliteta, a ne kvantiteta


– U mojoj kući na zalihama imam mnogo rakije. U nekim hrastovim bačvama čuvam rakiju staru 25 godina. ‘Ko ju je god probao, tvrdi da je to rakija koja se ne bi sramila da se pije na carskim dvorovima. Pri proizvodnji rakije od malih nogu primjenjujem pravilo po kojemu nije važan kvantitet već kvalitet i način čuvanja rakije. U ovakvoj godini koja je po pitanju količine prirodnog šećera, u većini ličkih šljivara podbacila i do 70 posto, proizvedena rakija će biti »mršava« i nekvalitetna. Ponavljam, ja se takvim poslom ne bavim, naglašava nam Budimir Eror i dodaje kako bi ga bilo sramota da netko od njegovih stalnih kupaca prigovara da je njegova rakija izgubila bogat okus, miris šljiva kao da su upravo sada ubrane i pretočene u rakiju koja se pije diljem Hrvatske i znatno šire.