Zajednička sjednica

Gradska vijeća Cresa i Malog Lošinja protiv uredbe Vlade o vodovodu

Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Otočni vodovod treba zadržati neovisnost, poručuju



Nakon što je dan ranije Ustavni sud RH naložio privremeno obustavljanje primjene Uredbe o uslužnim područjima, koju je u prosincu donijela Vlada RH nakanivši drastično smanjiti broj vodouslužnih područja u Hrvatskoj, a što bi za posljedicu imalo nestajanje cresko-lošinjske tvrtke “Vodoopskrba i odvodnja Cres-Lošinj” (VIOCL), odnosno njeno pripajanje krčkim “Ponikve vodama”, ipak je održana nekoliko dana ranije sazvana zajednička sjednica gradskih vijeća Cresa i Malog Lošinja.


Nakon mnogo godina, od građana izabrani predstavnici dvaju otoka okupili su se na istom mjestu, i to u prizemlju zgrade Arheološke zbirke u Osoru, svojedobno Gradskoj vijećnici (u vrijeme dok je Osor imao veću važnost, pa tako i viši stupanj samouprave).


Neprecizna uredba


S obzirom na priopćenje Ustavnog suda, dvoje gradonačelnika je na početku sjednice dalo amandmane: creski Marin Gregorović i lošinjska Ana Kučić dali su promijeniti naziv jedine točke dnevnog reda, tako da se uzme u obzir da je postupak za ocjenu ustavnosti Zakona o vodnim uslugama već pokrenut.




Opširnije o predloženoj točki govorio je, javivši se videovezom iz Zagreba, odvjetnik Dejan Španović, a između ostalog naglasio je da je uredba Vlade neprecizna jer njom ostaje nejasno koliki bi vlasnički udjel tko imao u novim, proširenim “Ponikvama”.


Dodao je da je osamnaest gradova i općina u Hrvatskoj zatražilo ocjenu ustavnosti.


Neven Kruljac, uime uprave VIOCL, istaknuo je da je pročišćivač otpadnih voda na Lošinju sagrađen na zemljištu u vlasništvu Grada Malog Lošinja, pa bi se “zadiralo u vlasništvo i prisiljavalo jedinicu lokalne samouprave da prepusti imovinu bez naknade”.


Dvostruko glasanje


U dvostrukoj sjednici – “na papiru” ovo su zapravo bile zasebne sjednice gradskih vijeća Malog Lošinja i Cresa – na kraju je provedeno i dvostruko glasanje, a jednoglasno su oba lokalna parlamenta bila za ovaj korak protivljenja gubitku samostalnosti upravljanja cresko-lošinjskim vodovodom, s tim da je prisustvovalo po desetoro od po trinaestoro vijećnika.


U raspravi prije glasanja, sudjelovali su vijećnici Željko Jović (SDP) iz Malog Lošinja, Đanino Sučić (UK) iz Cresa te Anto Nedić (HDZ) iz Malog Lošinja.


Jović je podsjetio na to da je nedavno opozicija u lošinjskom Vijeću dala prijedlog za postupak ocjene ustavnosti zakona pa je to većina odbila, da bi gradonačelnica Kučić potom ipak podnijela zahtjev.


Nedić je odgovorio da se opozicija pozivala na članak 91., koji je Ustavni sud proglasio ustavnim nakon tužbe Grada Poreča, dok je Jović odgovorio da se to na prošloj sjednici moglo riješiti amandmanima, da je bilo političke volje.


Sučić je istaknuo da Europska povelja predviđa načelo supsidijarnosti, dakle donošenje odluka na razini najbližoj građanima, a predložio je da se sa zajedničke sjednice uputi poziv Saboru i Vladi da izmijene Zakon o vodnim uslugama.


Dvoje gradonačelnika također se složilo da cresko-lošinjski vodovod treba zadržati neovisnost, s tim da je Gregorović u prvi plan stavio to što VIOCL zadovoljava kriterij priuštivosti vode, a Kučić to da će “realizacijom projekata za nekoliko godina biti dosegnut kriterij količine prodane vode”.