ZATRPANE BAJE

Grad se guši u smeću. Rijeci prijeti krah sustava odvoza otpada po scenariju iz Autotroleja

Marinko Glavan

Snimio Milan ĐEKIĆ

Snimio Milan ĐEKIĆ

Građani i sindikalisti u Čistoći zabrinuti zbog sve većeg komunalnog nereda u i oko spremnika za otpad te nedovoljnog broja radnika na njegovu odvozu. Čistoća tvrdi da ima dovoljno radnika i vozila, a za nered otpužuje neodgovorne pojedince koji izbjegavaju plaćanje odvoza



RIJEKA – Prijeti li Rijeci raspad sustava odvoza otpada, sličan onome kakav se dogodio u Autotroleju i sustavu javnog gradskog prijevoza koji zbog nedostatka vozača od veljače ove godine funkcionira po različitim voznim redovima sa smanjenim brojem polazaka, sve se češće pitaju građani Rijeke. Prizori spremnika za otpad zatrpanih smećem svih vrsta, u i oko kontejnera, osobito u dijelovima grada u kojima još nije uveden individualizirani način prikupljanja otpada, ukazuju da strah građana nije neopravdan. U spremnike za odvojeno prikupljeni korisni otpad također se baca sve i svašta, od miješanog komunalnog otpada do isluženih električnih uređaja, građevinskog otpada i svega drugoga što tamo ne pripada. I u područjima u kojima su uvedeni individualni spremnici ili zajednički »pod ključem«, situacija nije puno bolja, jer se smeće osim u spremnike, nerijetko i u velikim količinama, baca i oko njih.


Velika fluktuacija


Od raspada sustava strahuju i radnici KD-a Čistoća, čiji sindikalni povjerenik Ćenan Beljulji kaže kako u sektoru odvoza otpada nedostaje vozača.


– Samo je pitanje vremena, ne promijeni li se nešto, kada će nam se dogoditi isto što i Autotroleju, ističe sindikalist. Imamo ljudi, ali na pogrešnim radnim mjestima. Velik broj mlađih radnika ne želi raditi na odvozu otpada, tako da na tim poslovima ostaje sve manje i sve starijih zaposlenika. Velika je i fluktuacija ljudi na tim radnim mjestima. Deset ih dođe, petnaest ode. Oni koji rade na odvozu odrađuju prekovremene sate i izloženi su velikim naporima pa su sve češća i bolovanja, što rezultira još većim pritiskom na ostale. Vozila su nam kakva jesu, održava ih Rijeka plus, a zbog svega toga bojim se da će se sustav odvoza otpada naprosto raspasti, kaže Beljulji.




Zabrinuti građani se sve češće javljaju s pritužbama i fotografijama zatrpanih spremnika, kao i pritužbama da KD Čistoća ne prazni spremnike dovoljno često, zbog čega se stvaraju ogromne gomile smeća.


– Očigledno je da je broj kontejnera, kao i raspored odvoženja otpada, potpuno promašen. Kontejneri za komunalni otpad su pretrpani u roku od jednog dana, a kontejneri za papir i plastiku znaju tjednima stajati dupkom puni. Danas je na Vežici po rasporedu Čistoće trebao biti odvezen otpad, što nije napravljeno.


Sadska ulica


Slično Autotroleju, Čistoća nije u stanju ispoštovati svoj raspored, piše nam čitatelj koji je, da potkrijepi svoje tvrdnje, priložio i fotografije gomila otpada oko spremnika na Vežici snimljene, kako tvrdi, prije nekoliko dana. Upozorava i na ponašanje samih građana koji na ulicu bacaju krupni otpad, ali i dovoze smeće iz drugih dijelova grada.


– Pojedinci iz kvartova u kojima se naplaćuje odlaganje otpada dovoze ogromne količine otpada i samo ih izbacuju iz svojih automobila. Primjer toga je Gornja Vežica u ranim jutarnjim satima. Komunalno redarstvo je višekratno upozoreno na problem, međutim, osim naloga za uklanjanje, koji se obično izvrši, nisam primijetio nikakvu namjeru sankcioniranja prekršitelja, ističe čitatelj.


Izbjegavanje obveza


Pitanja o urušavanju sustava odvoza otpada uputili smo upravi Čistoće, koja tvrdi da »raspolaže dovoljnim brojem i radnika i vozila za uredno izvršavanje svih svojih aktivnosti, što znači i redovito izvršavanje programa odvoza otpada«. Ističu da je volumen i broj spremnika, kao i intenzitet pražnjenja, definiran prema broju korisnika, no problem je, smatraju, u neodgovornim građanima koji smeće bacaju u tuđe ili u pogrešne spremnike ili oko njih.


Ulica 22. lipnja na Škurinjama


– Individualizacija za posljedicu ima i privremenu neželjenu pojavu da neodgovorni pojedinci, umjesto korištenja svojih vlastitih individualnih spremnika ili modularnih spremnika većeg kapaciteta s kontrolom pristupa (spremnici s karticom ili ključem), svoj otpad odlažu u zajedničke spremnike na javnim površinama u drugim mjesnim odborima koji još uvijek nisu obuhvaćeni individualizacijom. Na taj način zauzimaju predviđeni volumen potreban za korisnike koji stanuju na tim područjima te značajno prekapacitiraju spremnike, a što za posljedicu ima stvaranje komunalnog nereda. Također, dio korisnika na područjima koja su obuhvaćena individualizacijom svoj otpad neodgovorno odlaže pored spremnika većeg kapaciteta ili u spremnike za vrijedne vrste otpada, nastojeći na taj način izbjeći svoje obveze, odnosno plaćanje javne usluge. Odlaganje miješanog komunalnog otpada u spremnike za odvojeno prikupljanje vrijednih vrsta otpada potpuno uništava sadržaj spremnika za daljnje postupke recikliranja, ali i trud savjesnih građana.


Rastočine


Također, odlaže se i različiti glomazni otpad u navedene spremnike što uzrokuje oštećenja komunalne opreme. Spomenimo i oštećenja brava uslijed nepravilnog rukovanja spremnicima. Sve ove neželjene pojave promptno se saniraju kako bi korisnicima usluga kontinuirano bila dostupna, ističu iz Čistoće, navodeći i podatak da ukupno 437 domaćinstava s područja pet mjesnih odbora u kojima je uveden individualizirani način odlaganja otpada nije preuzelo svoje spremnike, odnosno kartice ili ključeve, što znači da svoj otpad ostavljaju pored spremnika ili ga dovoze u one dijelove grada gdje su spremnici otvoreni.


Raspored pražnjenja


Navode i da se spremnici, bili pod ključem ili ne, prazne po utvrđenom rasporedu, u skladu s potrebama korisnika kojima su stvarno dodijeljeni.


– Na prekapacitiranje spremnika, nepropisno odlaganje u i oko spremnika te stvaranje komunalnog nereda u različitim dijelovima grada, odnosno na složenu problematiku koja ukratko predstavlja kršenje komunalnog reda, ali i regulative, KD Čistoća interventnim odvozima značajno češće od redovitog programa prazni spremnike te ukloni sav komunalni nered, a kako bi se omogućilo redovno korištenje javne usluge. U cilju prevencije takvih događanja i KD Čistoća i Komunalno redarstvo postupaju u skladu sa svojim ovlastima dostavljajući kazne za uočeno nepravilno postupanje s otpadom i stvaranje komunalnog nereda. Stoga molimo sve sugrađane da slijede upute o ispravnom postupanju s otpadom, upravo kako bi se spriječilo sve do sada iznesene neželjene pojave koje nastaju ponajprije izbjegavanjem obveza, uvjereni smo, zaista manjeg broja nesavjesnih i neodgovornih pojedinaca, stoji u odgovoru Čistoće.


Ulica Bože Milanovića


Zanimalo nas je i je li propisan minimalni broj mjesečnih odvoza za korisnike individualnih spremnika u obiteljskim kućama ili minimalan broj korištenja zajedničkog spremnika u zgradama koje su ušle u sustav individualiziranog odlaganja otpada, na što iz Čistoće odgovaraju kako je minimalan broj pražnjenja individualnog spremnika ili korištenja zajedničkog jednom u 60 dana.


– Nemoguće je da se u razdoblju od 60 dana u domaćinstvu u kojem se živi ne generira barem mala količina miješanog komunalnog otpada. Također u tom kontekstu moramo napomenuti da trošak jednog otvaranja spremnika za korisnika iznosi 0,41 EUR (s PDV-om), odgovaraju iz Čistoće.


Filipović: Počela ugradnja videonadzora


Gradonačelnik Marko Filipović kaže da Rijeka ima dobro organiziran sustav prikupljanja otpada, po čemu je među vodećim gradovima u Hrvatskoj, ali i dodaje kako se uvođenje individualiziranog sustava prikupljanja otpada ne može izvesti preko noći, već zahtijeva određeno vrijeme, kako implementacije od strane KD-a Čistoća, tako i prilagodbe novom sustavu od strane građana, odnosno korisnika usluge. U cijelom tom procesu važna je suradnja svih dionika.


– KD Čistoća redovito prikuplja otpad prema definiranim programima te raspolaže dovoljnim brojem radnika i vozila, osiguravajući stabilnost sustava bez bojazni od kolapsa. Unatoč činjenici da su svi preduvjeti da građani svoj otpad zbrinu na adekvatan i zakonom propisan način osigurani, neodgovorni pojedinci ne odlažu otpad na propisan način. Primjerice, pored spremnika za otpad uočava se česta pojava glomaznog otpada, iako je zbrinjavanje glomaznog otpada za potrebe kućanstva besplatno i omogućeno kako na reciklažnim dvorištima, tako i putem besplatnog odvoza koji građani mogu zatražiti putem kontakt-obrasca dostupnog na web stranici Čistoće. Nažalost, niti jedan sustav, pa tako ni sustav prikupljanja otpada, ne može optimalno funkcionirati bez da svi uključeni međusobno surađuju i poštuju ne samo propise, već i okolinu u kojoj žive i u kojoj borave. Uredan i čist grad tako je rezultat ne samo osiguravanja adekvatnih mehanizama za zbrinjavanje otpada od strane za to nadležnih tijela, nego ujedno podrazumijeva da se osigurani mehanizmi doista i koriste na predviđen i propisan način, ističe Filipović, podsjećajući da je početkom godine započelo individualizirano prikupljanje otpada, što za posljedicu ima neodgovorno odlaganje otpada u otvorene zajedničke spremnike onih građana koji bi smeće trebali bacati u spremnike s kontrolom pristupa koji su im dodijeljeni, ali izbjegavaju plaćanje.


Najavio je i uvođenje nadzornih kamera za kontrolu nelegalnog odlaganja glomaznog otpada.
– U planu je postavljanje videonadzora na lokacijama koje se kontinuirano onečišćuju. Trenutno je u tijeku provođenje pilot-projekta na području MO Turnić, a potom slijedi realizacija prve faze videonadzora pri čemu će se kamere ugraditi na 15 lokacija. Potpunom implementacijom individualiziranog sustava prikupljanja otpada na cijelom području grada Rijeke predmetna situacija će postupno nestati, rekao je Filipović.


Sve više nepropisno bačenog glomaznog otpada


U Čistoći ističu kako se količina nepropisno bačenog glomaznog otpada povećava gotovo svake godine.


– Tijekom prvih osam mjeseci ove godine prikupljene su 2.083 tone tako odloženog glomaznog otpada, što je povećanje za 12,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Uz navedeno, s javnih je površina prikupljeno 103,14 tona nepropisno odloženog miješanog komunalnog otpada (uglavnom pored spremnika za otpad). Ne moramo isticati da je to isto posljedica svih neodgovornih postupanja pojedinaca koji izbjegavaju svoje obveze ispravnog postupanja s otpadom, kažu iz Čistoće, ipak uz zaključak kako prema dosadašnjem iskustvu individualizacije sustava prikupljanja otpada u svim ostalim jedinicama lokalne samouprave u kojima Čistoća vrši uslugu, sve navedene neželjene pojave s vremenom nestaju.