DO IDUĆE GODINE

Završava Festival kreativnog pisanja. Doživljeno u starosušičkom dvorcu se nikad ne zaboravlja

Marinko Krmpotić

Sigurna sam da ću iznova doći na ovaj Festival, odnosno ovakve radionice jer sam kroz radionice koje je vodio Davor Mandić zaista puno naučila o književnosti i tome kako pristupati pisanju, rekla je oduševljeno Beograđanka Bojana Grahek



STARA SUŠICA – Izvođenjem predstave »Školjka u šumi« koju je po motivima tekstova Slobodana Novaka osmislila i izvest će je s početkom u 20.30 Maruška Aras, večeras će u starosušičkom lijepom dvorcu kraju biti priveden drugi Festival kreativnog pisanja. A da će na oproštaju od punih šest dana predanog i kvalitetnog rada biti i podosta suza, svjedočile su i riječi polaznika koje smo jučer zamolili za kraći komentar o doživljenom i proživljenom. Među najzanimljivije goste svakako teba ubrojiti Beograđanku Bojanu Grahek koja već dvadeset godina vodi svoju školu za strane jezike, a za Festival kreativnog pisanja u Staroj Sušici čula je zahvaljujući tome što ju je prije nekoliko godina oduševila knjiga »Mladenka Kostonoga« Želimira Periša. Oduševljenje nakon te pročitane knjige nadogradila je kontaktom na društvenim mrežama i upravo preko tog prijateljstva doznala je od Periša za održavanje Festivala.


Zadovoljni polaznici


– Oduševljena sam. Prvi put sam u Gorskom kotaru i divan je, kao i sve ovo što smo ovdje radili. Prvi sam put na jednoj ovakvoj radionici i moji su dojmovi fantastični. Književnost je moj život, ali posljednji put kad sam pokušala pisati bilo je za studentskih dana. Ova iskustva ovdje izuzetno su me motivirala da pokušam iznova nešto napisati, a isto tako sigurna sam da ću iznova doći na ovaj Festival, odnosno ovakve radionice jer sam kroz radionice koje je vodio Davor Mandić zaista puno naučila o književnosti i tome kako pristupati pisanju, rekla je Grahek.


Ines Biškić je iz Splita, a trenutačno živi i radi u Berlinu. U Staru Sušicu na FKP je stigla jer joj je prošle godine bilo odlično.




– Meni ovaj tjedan dana dođe idealno da se odmorim od svakodnevice, pričam i družim se s ljudima koji kao i ja vole književnost. Prošle sam godine bila u radionici kratke priče kod Staše Aras, a ove godine u istoj radionici koju je ovog puta sjajno vodio Želimir Periš. Između ove dvije radionice pokušala sam nešto pisati, ne koliko bih trebala, a sad su me opet ova druženja motivirala i ispunila energijom, rekla je Ines Biškić dodavši kako je i za naredno ljeto njezin plan dolazak na FKP u Staru Sušicu.


Vrlo zadovoljan svojim prvim sudjelovanjem u ovom obliku rada je i Varaždinac Ante Magaš koji kaže kako afinitet prema pisanju ima od malih nogu, u rukopisu mu je tekst tzv. spekulativne fikcije koji bi uskoro trebao biti objavljen, a na radionice je odlučio doći kako bi, budući da je naturščik, naučio neke stvari vezane uz strukturu.


– Zato sam odabrao radionicu Davora Mandića i apsolutno sam zadovoljan odrađenim jer su mi se vidici proširili. O svakoj od formi nešto sam naučio, Davor je odličan predavač, grupa je bila izuzetno kvalitetna i motivirajuća za rad, a i općenito rad u jednoj ovako izdvojenoj, a istodobno prekrasnoj okolini, zaista ima svojevrsno terapeutsko djelovanje pa ću, pretpostavljam, doći i naredne godine, rekao je Magaš.


Zadovoljni voditelji


Zadovoljni su i voditelji. Radionicu poezije vodila je sjajna riječka i beogradska pjesnikinja Frida Šarar koja je prvi put u Staroj Sušici radionicu držala tijekom zime ove 2024. godine.


– Bila sam ovdje zimi, sad je ljeto i to su potpuno dva različita ambijenta, a zajedničko im je da su nam omogućili izdvajanje iz gradske svakodnevice i u toj izolaciji, u tim drugačijim uvjetima mogli smo se u puno većoj mjeri okrenuti samima sebi što je itekako bitno za ovaj oblik rada vezan uz književnost. Svaka moja radionica počiva na dva postulata – slobodi prema sebi i slobodi prema jeziku. Sloboda prema sebi traži da budeš što otvoreniji prema samom sebi, da skloniš sve blokade koje stoje na tom putu poniranja u vlastitu dušu, a sloboda prema jeziku znači da se ne smijemo pribojavati jezika i toga kako će ispasti to što želimo prenijeti kroz riječi. Dakle, potrebna je potpuna sloboda prema sebi i prema stvaranju. To nije lako, ali vjerujem da sam uspjela izgraditi taj stav kod polaznika mojih radionica te da sam ih uspjela uputiti na taj put stvaranja, rekla nam je Frida Šarar dodavši kako je u pripremi knjiga njezinih kolumni koja bi uskoro trebala biti objavljena, a gotova joj je »bar do pola« i nova zbirka poezije.