Foto Sandra Žagar
povezane vijesti
Više od 130 glazbenika te trideset mažoretkinja okupilo se na 4. Goranskom susretu puhačkih orkestara kojem je domaćin bio Puhački orkestar Grada Čabra, a uz svirače tog orkestra nastupili su i združeni orkestar Gradske limene glazbe Delnice i Puhačkog orkestra Vrbovskog, Puhački orkestar KUD “Sloga” Ravna Gora, Puhački orkestar Fužine i Puhački orkestar DVD-a Ogulin, dok je vizuani dojam bitno podignut zahvaljujući Mažoretkinjama otoka Krka i Čabarskim mažoretkinjama.
Nastupu goranskih glazbenika prethodio je defile tijekom kojeg su svi sudionici prošetali od pogona tvrtke IMP do sportskog igrališta izvodeći pri tom zajedno tri skladbe – “San Carlo”, “Kroz gradski park” i “Dolenjska”.
Potom je svaki orkestar imao tridesetak minuta ta predstavljanje dijela svog repertoara. Nakon uspješnih nastupa svih orkestara pozornicu je preuzeo band “Kožne jakne” koji su sve zabavljali do jutarnjih sati.
Pored ugostiteljske ponude, sadržaja za djecu, lokalnog sajma, svim sudionicima i posjetiteljima pružena je i mogućnost posjete galeriji Vilima Svečnjaka, Zavičajnoj zbirci, te organiziranoj šetnji do izvora Čabranke.
Lijepi susret
Ovaj lijepi susret goranskih “limenjaka” bio je prilika i za najavu nastupa maržoretkinja s Krka na velikoj Novogodišnjoj paradi koja se u Londonu održava od 1987. godine i na kojoj svake godine sudjeluje preko 10 tisuća sudionika iz cijelog svijeta.
Štoviše, kako nam govori Sandra Žagar, predsjednica Puhačkog orkestra Grada Čabra, postojala je i mogućnost nastupa gornskih glazbenika na toj velikoj priredbi.
Naime, Puhački orkestar Grada Čabra već niz godina uspješno surađuje sa Čabarskim mažoretkinjama i Mažoretkinjama otoka Krka.
– S Mažoretkinjama otoka Krka čabarski glazbenici ostvarili su i niz gostovanja u zemlji i inozemstvu pa su tako zajedno prodefilirali u Ohridu, Dubrovniku, na Međunarodnom karnevalu u Rijeci i naravno na Krku.
Ove godine Elizabeta Mikelj, voditeljica Mažoretkinja otoka Krka, uputila je poziv za sudjelovanje na velikoj Novogodišnjoj paradi u Londonu.
Plan je bio da se svi orkestri Gorskog kotara zajedno s orkestrom iz Ogulina udruže u jedan orkestar i zajedno s mažoretkinjama predstave Hrvatsku.
Interes je bio ogroman, ali zbog iznimno visokih troškova prisustvovanja takvoj manifestaciji glazbenici su morali odustati i mažoretkinje će same otputovati u London.
Bez obzira što goranski glazbenici neće otputovati u London, ovogodišnji Goranski susreti u Čabru pokazali su i dokazali da je inicijativa o udruživanju orkestara za potrebe velikih manifestacija itekako ostvariva i da na takav način goranski glazbenici mogu konkurirati velikim svjetskim orkestrima.
Kao domaćini ovog susreta upućujemo veliku zahvalu svima koji su omogućili i pomogli pri realizaciji ove manifestacije: svim glazbenicima, Primorsko – goranskoj županiji, Gradu Čabru, donatorima, Osnovnoj školi Petar Zrinski iz Čabra, mažoretkinjama sa Krka i iz Čabra, obrtu “Cvrčak” i “Potok” za postavljanje pozornice, ugostiteljima, sudionicima sajma, svim prijateljima na uređenju prostora te svakako publici na dolasku – rekla je Sandra Žagar.
Ideja pokrenuta u Fužinama
Ideja o ovom tradicionalnom susretu pokrenuta je 2021. godine u Fužinama kada je na sastanku svih predsjednika i dirigenata orkestara zaključeno da je važno i potrebno da se svi goranski orkestri susretnu barem jednom godišnje i to svaki put u drugoj sredini.
Cilj ovakvih susreta je međusobno povezivanje, osnaživanje, te razvoj goranske kulturne baštine, a čabarsko druženje potvrdilo je sve spomenuto i pokazalo kako susreti ove vrste itekako imaju smisla.