Foto Sergej Drechsler
Učenici su u sklopu programa prisustvovali radionicama Osluhnimo drvo te Škola male brodogradnje. Na radionici Osluhnimo drvo, prigodno za ovo doba godine, izrađivala drveni novogodišnji bor, dok je Škola male brodogradnje ponudila izradu riječnog čamca
povezane vijesti
Istraživački i edukacijski centar Processus montanus održao je u Lokvama radionicu Od tradicije do inovacije namijenjenu osnovnoškolskom uzrastu.
Četvrto izdanje Od tradicije do inovacije ponudilo je dvije radionice koje su goranskim učenicima približile znane značajke Gorskog kotara u nešto drugačijem okruženju.
Učenici su u sklopu programa prisustvovali radionicama Osluhnimo drvo te Škola male brodogradnje.
Na radionici Osluhnimo drvo djeca su, prigodno za ovo doba godine, izrađivala drveni novogodišnji bor, dok je Škola male brodogradnje ponudila izradu riječnog čamca koji bi se, nada se tajnik Centra Processus montanus Miran Androić, iduće godine trebao gurnuti u rijeku i doživjeti svoje prve zaveslaje.
Kreativnost i inovativnost
– Na radionici Osluhnimo drvo poticali smo djecu na kreativnost i inovativnost te ih učili o praktičnim znanjima u radu s drvom.
Ta je radionica istovremeno služila kako bi ih potakla na zanimanje za poslove unutar drvoprerađivačke industrije. Djeca su u sklopu ove radionice radili drvenu novogodišnju jelu koju smo, isto tako, ukrasili produktima drva – drvenim nakitom.
Čamac koji smo izrađivali pri radionici Škola male brodogradnje, već je u visokoj fazi završnosti, stoga ćemo ga iduće godine završiti i gurnuti u vodu.
Riječni čamci vezani su za tradiciju ovog kraja, a Lokvarsko jezero nadomak je prostoru našega kluba, rekao je tajnik Androić koji je petak proveo podučavajući mlade goranske snage.
Istraživački i edukacijski centar Processus montanus osnovan je u Lokvama prije četiri godine s ciljem da izvrši utjecaj na očuvanje, zaštitu, obnovu i interpretaciju kulturne i prirodne baštine Gorskog kotara.
Misija njihovog djelovanja jest prepoznati interes djece i škola za edukacije koje provode, a sve s ciljem poticanja kreativnosti i inovativnosti te pronalaženje praktičkih znanja.
Androić navodi da radionice Centra nastoje vratiti mlade onim zanimanjima koja su tradicionalna za ovaj kraj.
Višednevna radionica
– Prva izdanja radionice Od tradicije do inovacije krenule su vrlo uspješno. Imali smo podršku brodograđevnog odsjeka strojarskog fakulteta i nekih drugih škola iz Rijeke i Gorskog kotara.
Kada nas je zadesila pandemija, radionica je malo stagnirala, no sada je opet krenula uzlaznom putanjom. Iduće ćemo godine, stoga, radionicu proširiti na dva ili možda tri dana.
Plan nam je da djeca druge godine posjete riječku Strojarsku školu za industrijska i obrtnička zanimanja koja je opremljena sofisticiranijom opremom.
Pokušat ćemo u Lokvama izvesti jednu višednevnu radionicu, tako da djeca mogu dovršiti svoje složenije zadatke. Mnoga srednjoškolska odjeljenja koja se bave drvoprerađivačkim poslovima više nisu popularna kod djece.
Učenici ne pokazuju interes za drvna zanimanja oko kojih postoje predrasude. Mi ih, stoga, upravo kroz ovakve radionice i nove tehnologije pokušavamo pridobiti da se vrate tome, dodaje Miran Androić.