Prisjećanje na povijest

U Lokvama izložba u povodu 45 godina rada Goranske kiparske radionice

Marinko Krmpotić

Toni Štimac, Branka Arh, Tihana Karlović, Vesna Rožman i Milutin Burić / Foto Marinko Krmpotić

Toni Štimac, Branka Arh, Tihana Karlović, Vesna Rožman i Milutin Burić / Foto Marinko Krmpotić

Obljetnica nije slavljena prigodnom priredbom, već ponajprije radno, a otvaranjem izložbe koja se može pogledati do 31. siječnja željelo se skrenuti pažnju na bogat i značajan fond skulptura



Goranska kiparska radionica je najbolje što se dogodilo likovnoj kulturi na području Gorskog kotara u poslednjih četiri i pol desetljeća, istaknula je pri otvaranju izložbe fotografija skulptura GKR-a povjesničarka umjetnosti Branka Arh, naglasivši izniman značaj kontinuiteta stvaranja umjetničkih djela i njihove uspješne prezentacije javnosti.


Izložba je postavljena u prostoru Goranske kiparske radionice u Učiteljskoj zgradi Picirk i njenim je otvaranjem obilježeno velikih i lijepih 45 godina rada i postojanja ove ugledne goranske i hrvatske likovne institucije.


Ta obljetnica nije tijekom ove godine slavljena prigodnom priredbom, već ponajprije radno, a otvaranjem izložbe koju će se moći pogledati do 31. siječnja željelo se skrenuti pažnju na bogat i značajan fond skulptura stvoren u razdoblju od 1979. pa do ove godine.




U tom prisjećanju na prošlost nagasak je bio na posljednjih pet kiparskih, odnosno četiri saziva grafičara, pri čemu je o kiparstvu i sudionicima kiparskih saziva govorila Branka Arh, članica Umjetničkog savjeta GKR-a i voditeljica saziva kipara, a o sazivima grafičara, pokrenutim 2021. godine, govorila je Tihana Karlović, članica Umjetničkog savjeta GKR-a i voditeljica saziva grafičara. U posljednjih pet godina, istaknula je Branka Arh, deset sudionika u pet saziva izradilo je jedanaest skulptura.


Grafički dio


– Njihovi su autori Vesna Rožman, Vladimir Novak, Bruno Paladin, Matej Vočanec, Bane Milenković, Ivana Postić, Nikola Nenadić, Denis Krašković, Neven Bilić i Jure Markota, a njihove su skulpture postavljene na različitim goranskim lokacijama, od Lokava i Fužina do Stare Sušice.


Uz kontinuirani rad kojim se obogaćuje već sada izniman fundus ovog muzeja na otvorenom svakako treba veliku pažnju posvetiti restauraciji skulptura koje, izrađene od drva, imaju svoj vijek trajanja i nužno je čuvati ih i obnavljati koliko je god to moguće, tim više što već znatan broj njihovih autora nije među živima pa je, primjerice, samo u pet posljednjih godina preminulo čak sedmero dosadašnjih sudionika – Josip Diminić, Tomo Gerić, Zlatko Zlatić, Ivan Kožarić, Marija Ujević, Šime Vulas, Zlatko Kutnjak i Antun Babić, autor čuvene “Matilde” koja je postala svojevrsni zaštitni znak GKR-a – rekla je Branka Arh, najavivši da će sudionici 46. saziva GKR-a koji se planira za lipanj naredne godine biti ugledni i provjereni autori Robert Zdarilek i Krešimir Rod.



Govoreći o dosadašnja četiri saziva grafike, Tihana Karlović podsjetila je da ideja o grafičkom dijelu GKR-a nije nova, ali je u kontinuitetu zaživjela od 2021. godine, a do sada su se svojim grafičkim mapama predstavili Jasna Šikanja, Maja Franković, Edvin Dragičević i Maja Zemunik.


– Svaka njihova mapa izrađena je u deset primjeraka, a sve naše aktivnosti vode ka cilju da Lokve postanu svojevrsni centar za ovu vrstu grafike vezanu uz drvorez. Pri tome nam je iznimno bitno da smo u ovoj zgradi dobili uređen grafički atelje, odnosno kvalitetan prostor za rad, a nabavljen je i dio potrebnog alata – rekla je Tihana Karlović, najavivši da će sudionica petog saziva grafike GKR-a biti Tanja Dabo koja će se predstviti tzv. konceptualnom grafikom.


U stanu začetnika


U bliskoj budućnosti, dodao je Milutin Burić, predsjednik GKR-a, želja je osamostaljene saziva grafike te njegovo “premještanje” s ljetnog termina na neko drugo godišnje doba, što bi produžilo aktivnost GKR-a.


On je detaljnije govorio i o novoj web stranici GKR-a Lokve te o projektu uređenja prostora GKR-a u učiteljskoj zgradi Picirk u kojoj je zahvaljući Općini Lokve GKR dobio 126 kvadratnih metara prostora i to, što je iznimno simbolično, upravo u stanu u kojem je u drugom dijelu sedamdesetih stanovala obitelj Nikole Lepinskog, idejnog tvorca i začetnika Goranske kiparske radionice.


O uređenju tog prostora potom je govorila Vesna Rožman, istaknuvši da je u pitanju prostor za rad, galerijski te prostor za druženje, ali i za čuvanje arhive, odnosno povijesti GKR-a.


– Uz to, iznimno velike mogućnosti uz relativno mala ulaganja vidim u tavanskom prostoru koji je idealan za galerijska zbivanja, književne večeri i slične kulturne manifestacije – rekla je Vesna Rožman, a da takve mogućnosti postoje, potvrdio je potom načelnik Općine Lokve Toni Štimac.


– GKR se na jedan način ulaskom u ove prostore vraća kući, odnosno u nekadašnji stan čovjeka koji je i najzaslužniji za početak njenog rada, U svoj 46. saziv GKR ide s novim imidžem i novim mogućnostima razvoja, što je u potpunosti i zaslužio – rekao je Štimac, dodavši da cijeli objekt nekadašnje učiteljske zgrade nudi, kako je i bilo zamišljeno, domaćim ljudima i posjetiteljima susret s lokvarskom prošlošću, umjetnošću i tradicijom.


Nova web stranica


Nova web stranica GKR Lokve nalazi se OVDJE, a izradio ju je Arijan Kolombo i na njoj se mogu naći brojni podaci o povijesti GKR-a, rekao je Burić, istaknuvši i stalne sponzore koji godinama pomažu u realizaciji svakog saziva – Ministarstvo kulture RH, Primorsko-goranska županija, Općina Lokve, Općina Fužine, Hrvatske šume, Lokve, Mala hidroelektrana Zeleni vir, Skrad te poduzeće K Ling iz Liča