Brod na Kupi

U Kaštelu Zrinski predstavljena “Bajkoteka”, “stolovat” će ovdje sve do 1. rujna

Marinko Krmpotić

Iva Volović, Zoran Josić i Sandra Polić Živković

Iva Volović, Zoran Josić i Sandra Polić Živković

Već ovog vikenda bit će održane radionice za djecu



Svake pažnje vrijedan projekt “Bajkoteka” predstavljen je danas uz nazočnost dvadesetak djece i roditelja u brodokupskom Kaštelu Zrinski gdje će ovaj projekt “stolovati” sve do 1. rujna, a već ovog vikenda u romantičnom i atraktivnom brodokupskom kaštelu bit će, u petak i subotu od 10 do 11. 30 sati, održane radionice za djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Kakve će to biti radionice i što je to “Bajkoteka” okupljenima je pojasnila Iva Volović, autorica projekta.


– Riječ je o interdisciplinarnom edukativno-izložbenom projektu kojim se nastoji povezati lokalna kulturno-povijesna baština primorsko-goranskog kraja s bezvremenskim bajkama braće Grimm.


Projekt provodi Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka u suradnji s županijskom Kulturno-turističkom rutom “Putovima Frankopana”, a zamišljen je tako da sam odabrala osam poznatih bajki braće Grimm te svaku od njih vezala za neki od osam kaštela koliko ih nudi spomenuta ruta.




Prve “Bajkoteke” već smo izveli u Kraljevici i Bakru, sad je na redu Brod na Kupi, a projekt završava u Čabru početkom studenog.


Projekt sam zamislila tako da čuvene bajke budu temeljno polazište na kojega onda u svakoj od sredina u kojoj se provode dodajemo neke lokalne elemente upoznavajući tako djecu ne samo s tim bajkama, već i sa nekim od karakteristika njihova zavičaja, bilo da je riječ o prošlosti, etno tradiciji, zemljopisnim odrednicama ili slično.



Tako smo, primjerice, za područje Broda na Kupi odabrali čuvenu bajku o Ivici i Marici jer ta bajka govori o tome kako se to dvoje djece izgubilo u šumi i bilo izloženo opasnosti i prijetnjama opake vještice.


Spašavaju se tako što je Ivica krećući se nepoznatim putevima ostavljao kao trag mrvice kruha pa će stoga naše radionice biti provedene u suradnji sa susjednom pekarom, a svim polaznicima pokazat ćemo kako se nekada pekao kruh, kako se to radi danas te koji su alati, predmeti i tehnika potrebni za pripremu kruha.


Naravno, ispeći ćemo i kruh, ali ne samo kruh, već i medenjake jer su i oni bitan dio te bajke – rekla je Iva Volović, a prije no što je okupljenima bajku o Ivici i Marici pročitao akademski glumac Zoran Josić, predstavnica PGŽ Sandra Polić Živković pojasnila je poveznicu Kaštela Zrinskih s radionicama o kruhu.



– Prezime plemićke obitelji Frankopan dolazi od talijanskih riječi Frangi Pani, ili lomljenje kruha, pa ćemo stoga, kao i zbog važnosti kruha za bajku o Ivici i Marici, održati radionice o kruhu koje smo nazvali “Što smo to mrvili u šumi” i na koje je dolazak besplatan, a počinju i u petak i u subotu u 10 sati i traju do 11. 30 – najavila je Polić Živković pozvavši da jedan od ta dva dana Kaštl Zrinski posjete roditelji i djeca ovog područja, pa i šire.


Na svakom otvorenju bajku okupljenoj djeci pročita akademski glumac Zoran Josić, a na radionicana se svako može upoznati s bajkom koja je ispisana na panoima. Također svaka radionica i svako otvaranje nudi i dvije edukativno-izložbene knjižice.


Ona nazvana “Za bajkolovce” namijenjena je djeci i kroz nju je moguće čitanjem, crtanjem i odgovorima na pitanja proširiti znanja o spomenutim bajkama te dobiti i neke nagrade, a knjižica “Za praktičare bajke” donosi stručne tekstove o bajkama pet autorica.


Osam bajki braće Grimm Iva Volović zemljopisno je rasporedila ovako – u Kraljevici je čitana “Pepeljuga”, u Bakru “Palčica”, a nakon “Ivice i Marice” u Brodu na Kupi slijedi “Matovilka” u Bribiru, “Vuk i sedam kozlića” na Grobniku, “O ribaru i njegovoj ženi” na Krku, “Trnoružica” na Trsatu te “Snjeguljica” u Čabru.