povezane vijesti
Fužine su danas po dvadeset i drugi put bile domaćin znanstveno-stručnog skupa o Franji Račkom, druženja koje već više od dva desetljeća organiziraju Udruga “Dr. Franjo Rački” u suradnji sa Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti te Zavodom za povijesne i društvene znanosti u Rijeci, s područnom jedinicom u Puli te OŠ Ivanka Trohar iz Fužina.
I ovom je prigodom, kako je to uobičajeno nekoliko posljednjih godina, skup bio podijeljen na dva dijela. U prvom su kroz predavanja povjesničara obrađena neka područja života i djelovanja ovog znamenitog Fužinarca, a u drugom je obrađena jedna od aktualnih tema današnjeg Gorskog kotara.
Ovom prigodom to je bilo stanje s vodoopskrbom i kvalitetom vode na goranskom području.
Uvod u druženje bio je program fužinskih osnovaca (Barbara Bregovac, Dora Štimac i Toni Miloš) te prigodne riječi koj su okupljenima uputili Stanka Lončarić, predsjednica Udruge “Dr. Franjo Rački”, Jasna Štimac, ravnatejica OŠ Ivanka Tohar Fužine, Tea Štimac uime Općine Fužine te akademkinja Silvana Vranić koja je govoreći kao predstavnica HAZU izrazila zadovoljstvo činjenicom da se kroz ovaj skup već 22 godine čuva sjećanje na prvog predsjednika HAZU, Fužinarca Franju Račkog.
O životu i djelo Franje Račkog ovog su puta govorili Marko Medved (Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet) kroz predavanje “Franjo Rački – svećenik Senjsko-modruške biskupije”, Maja Polić (Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci) i Matea Plišić kroz predavanje “Franjo Rački, Josip Juraj Strossmayer i Tadija Smičiklas: korespondencija, historiografija i nagnuće” te Tihana Luetić (Odsjek za povijesne znanosti Zavoda za povijesne i društvene znanosti HAZU u Zagrebu) koja se predstavila radom “Studenti iz Modruško-riječke županije na Mudroslovnom (Filozofskom) fakultetu Kr. Sveučilišta Franje Josipa I. u Zagrebu (1874. – 1914.)”.
Zanimljiv i pažnje vrijedan doprinos ovom dijklu skupa dali su nastavnici i učenici Oš Dr. Branimira Markovića iz Ravne Gore (Tanja Rački, Monika Bajt Stepić, Marina Crnković) obradivši i prezentiravši temu “Obitelj i prezime Rački: povijest Gorskoga kotara kroz prizmu članova obitelji Rački”.
I u drugom dijelu rada ovog skupa dio prezentacija imali su učenici, ovog su to puta bili učenici domicilne fužinske osnovne škole i Osnovne škola Ivana Gorana Kovačića iz Delnica koji su pod vodstvom profesorice Jadranka Čop Bajraktaraj predstavili svoj rad i saznanja o goranskim vodama, a potom su istu temu obradili predstavnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Sveučilišta u Rijeci i Medicinskog fakulteta koji su održali predavanja na teme “Vodoopskrba i zdravstvena ispravnost vode za ljudsku potrošnju na području Gorskoga kotara” i “Kakvoća vode za kupanje na jezerima Bajer i Lepenica”, dok su predstavnici poduzeća Komunalac – vodoopskrba i odvodnja d.o.o. Delnice govorili o djelatnost javnoga isporučitelja vodnih usluga Komunalca – vodoopskrbe i odvodnje d.o.o. Delnice s naglaskom na važnost pročišćavanja otpadnih voda područja Gorskoga kotara.
U tim su prezentacijama i raspravama kao predstavnici zdravstva i sveučilišta sudjelovali Vanda Piškur, Rosana Šimić, Katarina Majnarić, Emilija Tadej, Marinka Kovačević, Darija Vukić Lušić, Arijana Cenov, Marin Glad, Neven Sučić i Tea Peranić Mehanović, dok su u ime delničkog “Komunalca – vodoopskrba i odvodnja d.o.o” govorili Johan Klarić i Nataša Štimac.