Foto Marinko Krmpotić
Oba su događanja privukla pažnju lijepog broja ljubitelja slikarstva, odnosno književnosti
povezane vijesti
Otvaranjem izložbe slikarskih radova Mladena Gašpara te predstavljanjem knjige “Srce mog medvjeda” Milana Majerovića Stilinovića, delnička Gradska knjižnica “Janet Majnarich” dala je značajan kulturni doprinos ovogodišnjem obillježavanju Dana Grada Delnica.
Oba su događanja privukla pažnju lijepog broja ljubitelja slikarstva, odnosno književnosti, a bitno je istaći da će svi koji to žele izložbu Gašparovih slika moći vidjeti sve do kraja kolovoza ove godine, dok će knjiga “Srce mog medvjeda” zasigurno biti književni hit i van goranskih okvira, a i nju se može posuditi u delničkoj gradskoj knjižnici.
Skriveni goranski biser
Mladen Gašpar (Rijeka, 1937. – Delnice, 2019) jedan je od skrivenih goranskih bisera likovnog stvaralaštva. Cijeli je radni vijek proveo u Hrvatskim šumama, Upravi šuma Delnice, a slikarstvom se bavio od mladosti stvorivši prekrasnu paletu akvarela i raskošnih ulja na platnu, ponajprije s motivima goranske prirode koja mu je bila najdraža tema i koju je neizmjerno volio što se itekako osjeti i iz njegovih divnih i umirujućih pejzaža.
Među najzaslužnijima za drugu samostalnu izložbu Mladena Gašpara nedvojbeno je njegov sin Ratko koji je odabrao 25 slika svog pokojnog oca te ih uz pomoć Indire Rački Joskić, ravnateljice GK “Janet Majnarich”, postavio u izložbenom prostoru ove ustanove spojivši tako književnost i slikarstvo na jednom mjestu.
Upravo ravnateljica Rački Joskić prva se obratila nazočnima, a uz nju riječi pozdrava okupljenima uputila je i delnička gradonačelnica Katarina Mihelčić.
Glasan u obrani šumarske struke
Novinar “Novog lista” Marinko Krmpotić, koji je 2010. godine otvorio i prvu samostalnu Gašparovu izložbu, prisjetio se Gašpara kao čovjeka i umjetnika, a Nada Glad, koja je pratila njegov rad i izložbe istaknula je kako je Gašpar bio “skroman i jednostavan čovjek, tih i razložan u svojim rijetkim javnim nastupima, glasan u svojoj obrani šumarske struke i radničkog žulja pri obradi drva, s usklikom goranske prirodne ljepote i njene posebnosti na svojim amaterskim slikarskim izletima kroz nju i njome.
Iza Gašpara i njegova koračanja goranskim tišinama, nastala su i ostala mnoga platna s ucrtanom ljepotom naših goranskih šuma i pejzaža, poezija ispisana – bojom.
Na njima je zaustavljeno vrijeme, najčešće u tehnikama ulja i akvarela, s utisnutom izvornom ljepotom izričaja. Sasvim je sigurno da je Mladen Gašpar u svako svoje ulje, u svaki dašak akvarela, utisnuo po usklik oduševljenja tik iz svoje duše te će svakog suptilnijeg promatrača, pri pogledu na nježne linije i boje, obuzeti neka tiha sreća: kao romon glazbe iz dalekog kutka sjećanja, kao odjek prošlosti s ubilježenim i neizbrisanim tragom – rekla je Nada Glad.
Moćan roman o prirodi i ljudima
Dan kasnije slikarstvo je zamijenila književnost, odnosno u delničkoj je knjižnici predstavljen novi roman uglednog hrvatskog novinara i književnika Milana Majerovića Stilinovića.
“Srce mog medvjeda” moćan je roman o prirodi i ljudima, a motiv za nastanak bio je, istaknuto je tijekom razgovora kojeg je s autorom vodio Marinko Krmpotić, životna sudbina Marka Turka (1859 – 1942), Goranina s čabarskog područja koji je stekao status osobenjaka i vrsnog poznavatelja prirode, biljaka i životinja, stoga što je redovno svake godine od svibnja do listopada odlazio od obitelji i živio u kolibi podno Risnjaka.
Pred tri godine mjesto na kojem se nalazila ta koliba označili su djelatnici NP “Risnjak”, a Majerović Stilinović uočio je pri jednom usponu na Risnjak tu info tablu, privukao ga je zapis na njoj, posebno činjenica da je Turk skončao 1942. godine u talijanskom fašističkom logoru u Gonarsu.
Pitanja koja su ga mučila
– Tko je bio taj čovjek i kakav mu je bio život od te kolibe koja mu je očigledno predstavljala mogućnost bijega od svega, pa do tragičnog završetka koji, na žalost, svjedoči kako od zla ne možeš pobjeći.
Ta su me pitanja sve više počela mučiti i krenuo sam u istraživanje pojedinosti o tom čovjeku, ali i općenito o Gorskom kotaru kojeg neizmjerno volim.
Više od dvije godine prikupljao sam brojne materijale, razgovarao s ljudima, obilazio Gorski kotar te na kraju sve to kroz deset mjeseci pisanja pretočio u roman – rekao je Stilinović posebno zahvalivši svima koji su mu pomogli u prikupljanju materijala, ponajprije Slavku Malnaru, proučavatelju povijesti čabarskoga kraja, Ivanu Janešu, predsjedniku čabarskog ogranka Matice Hrvatske te velečasnom Vjeklosavu Kovaču, prapraunuku Marka Turka koji mu je pružio i gostoprimstvo i podario broje podatke o životu čovjeka koji je glavni lik romana “Srce mog medvjeda”.
Dan Grada Delnica
Dan Grada Delnica do kraja će ovog tjedna biti obilježen brojnim aktivnostima, posebno u subotu koja donosi izložbu malih životinja Udruge “Pajdaš”, Goranski oldtimer rally Udruge “Delnice 1995”, igre na otvorenom za djecu, stari običaj Ivanjskih krijesnica ispred Kuće Rački te koncert Daleke obale i grupe Insula. Nedjelja donosi smirenje u oblku sakralnog koncerta u Crkvi Sv. Ivana Krstitelja.