Foto Marinko Krmpotić
Nema kuće u Brod Moravicama koja nije vezana uz željeznicu
povezane vijesti
S podosta nostalgije, ali još i više ponosa, danas je u Brod Moravicama obilježena 150. godišnjica od početka puštanja u promet pruge Karlovac – Rijeka.
Razlog zbog kojeg je do sada najveća proslava obilježavanja ovog datuma održana u najmanjoj goranskoj lokalnoj samoupravi svakako je u tome što u ovom kraju i danas nema kuće iz koje netko u prošlosti – pa čak i danas – nije vezan uz željeznicu.
Baš zbog te stoljeće i pol duge tradicije brodmoravička je Etno udruga Turanj odlučila što svečanije obilježiti ovu, za ovaj kraj, pa i ovaj dio Hrvatske, vrlo važnu obljetnicu.
Povijesne crtice
Učinjeno je to najprije priredbom na početku koje je Erik Šneler nazočne upoznao s povijesnim prilikama koje su dovele do gradnje pruge od Karlovca prema Rijeci spomenuvši, između ostalog, kako su prvi radovi počeli 1869. godine, a prvi vlak prugom je prošao 23. listopada 1873. godine.
– Ukupno je na izgradnju utrošeno tada velikih 30 milijuna forinti, a jednokolosiječna pruga duga je 176 kilometara, od kojih je prvi dio od Karlovca do Moravica nizinska, a od Moravica do Rijeke planinska pruga.
Uvjeti gradnje bili su zbog reljefne strukture zemljišta vrlo teški, a kroz četiri godine na izgradnji je radilo oko 23.000 ljudi, rekao je Šneler.
Riječi pozdrava nakon ovog upoznavanja s temom nazočnima je u ime Etno udruge Turanj uputio njen predsjednik Dražen Brajdić, istaknuvši kako je pruga cijelom Gorskom kotaru, a posebno brodmoravičkom kraju, donijela razvoj i prosperitet.
Iznimno dojmljivo o snažnoj vezi željeznice s ljudima ovog kraja potom je govorio Josip Štimac, inicijator osnivanja povijesne zbirke »Naša željeznica« pojasnivši kroz kratak obiteljsko-povijesni pregled kako je čak pet generacija njegove obitelji radilo na željeznici.
Važna kao nekad
Ta se veza potom osjetiti mogla i kroz nekoliko kratkih igrokaza i lutkarske igre kojim su učenici OŠ Brod Moravice uz rukovodstvo učiteljice Dijane Arbanas progovorili pod parolom »Naši stari so beli željezničari« o brojnim željezničarskim zanimanjima (prometnik, kondukter, brenzar, vahtar, ložač, skretničar…), a sve su te priče povremeno glazbom »po domaču« pratili harmonikaši Živko Merle i Dinko Colnar.
Prigodne pozdravne riječi nazočnima su uputili Izabela Linčić Mužić u ime Ureda za pomorsko dobro i prometne veze, Marijan Ćužić, član uprave HŽ-a Infrastruktura te župan Zlatko Komadina koji je izrazio nadu kako će najavljenom izgradnjom nizinske pruge željeznica možda opet Goranima postati važna kao nekad.
Nakon uspješne priredbe gosti i uzvanici posjetili su izložbu »Naša željeznica« te se potom svi uputili do Željezničke stanice Brod Moravice pred kojom je otkriven spomenik »Željezničar«, autora Damjana Kovača.
Čast otkrivanja spomenika pripala je Izabeli Linčić Mužić, Marijanu Ćužiću i Rudolfu Abramoviću, najstarijem živućem željezničaru s ovog područja, a pri svečanosti otkrivanja Dražen Brajdić na financijskoj potpori vezanoj uz izradu zahvalio je HŽ-u Infrastruktura, tvrtki Cenoza, Primorsko-goranskoj županiji te Miljenku Srkoču.