NOVE MOGUĆNOSTI

Studenti iz Opatije odsad mogu na praksu u Čabar

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Potpisan sporazum o suradnji Grada Čabra i FMTU-a



Od naredne godine studenti opatijskog Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu moći će svoju stručnu praksu odrađivati i na području grada Čabra. Potvrđeno je to danas potpisivanjem sporazuma o suradnji između Grada Čabra i Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, a potpisnici su bili Antonio Dražović, gradonačelnik Čabra, te Ivan Perić, dekan Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.


Gradonačelnik Dražović zahvalio je poznatom opatijskom fakultetu na razumijevanju vezanom uz pružanje mogućnosti realizacije stručne prakse studenata tog fakulteta, ali i općenito spremnosti da na različite načine pruži doprinos u razvoju turizma u ovom dijelu Gorskog kotara.


Oblici suradnje


– Uz ovaj edukacijski dio uvjeren sam da možemo surađivati znanstveno i stručno kroz različite oblike, od izrade najrazličitijih projekata do traženje rješenja za zaštitu okoliša. Također nam je želja da Fakultet sa svojim stručnjacima i dokazanim znanjem pripomogne svojim projektima, vizijama i strategijama razvoja turizma na našem području.




Volio bih da studenti koji budu stručnu praksu realizirali na ovom području, tu i ostanu svojim poslom, a kao Grad Čabar spremni smo da, ako ti studenti koji dođu kod nas na stručnu praksu budu imali kvalitetne projekte, te projekte i financiramo – rekao je gradonačelnik Dražović.


Dekan Ivan Perić podsjetio je da taj fakultet ove godine ispraća već pedesetu generaciju studenata, a uz edukaciju, misije Fakuteta su znanstveni i stručni rad. pri čemu jedinice lokalne samouprave vidi kao partnere u procesu razvoja turizma.


– Stoga i Gradu Čabru stojimo na raspolaganju za inicijative i ideje takve vrste. Mi smo sudjelovali u izradi nacionlne strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine, kao i Master plana razvoja turizma PGŽ-a te strategije razvoja turizma Grada Delnica, a naravno da smo spremni i na suradnju s Gradom Čabrom – rekao je Perić koj je dodatno pojasnio i sam sustav stručne prakse u kojeg je od danas uključen i Grad Čabar.


Tijekom proljeća


– Stručna praksa odvija se tijekom proljetnih mjeseci, točnije od ožujka do lipnja, i to kroz 370 radnih sati, odnosno dva mjeseca punog radnog vremena. Ove smo godine kao fakultet prvi put krenuli prema turističkim zajednicama i turističkim agencijama, nacionalnim parkovima, komunalnim društvima i jedinicama lokalne samouprave.


Potpisali smo više od stotinu sporazuma o suradnji i svakako ćemo nastojati našim studentima omogućiti kvalitetnu stručnu praksu.


Naravno, mi našim studentima omogućavamo da sami odabiru mjesto gdje će imati stručnu praksu, a pravilo je da se to radi na području iz kojeg student dolazi. S goranskog područja uvijek imamo određen broj studenata i oni će sada moći taj dio svog školovanja odraditi i na području grada Čabra – zaključio je dekan Ivan Perić.


Velike mogućnosti razvoja turizma na području Čabra


Potpisivanju je nazočio i Albert Cattunar, savjetnik gradonačelnika za zdravstvo, zdravstveni turizam i zaštitu okoliša, koji je istaknuo da su mogućnosti razvoja turizma na čabarskom području, posebno kad je riječ o zdravstvenom turizmu, velike.


– Ideja vezanih uz razvoj tog segmenta turizma imamo i nastojat ćemo ih prezentirati što širem krugu ljudi – rekao je Cattunar.