Manifestacija

Sprema se još jedna “Noć spilja” u Lokvama

Danijela Mihelčić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



Općina Lokve pred kraj godine nudi još jednom tradicionalnu manifestaciju “Noć spilja” na kojoj će se odvijati noćni obilazak staze spilja u Lokvama.


Kako nam je otkrio načelnik Općine Lokve Toni Štimac, obići će tri spilje – Dimnjačareva spilja, Medvjeđa spilja i spilja Lokvarka.


Sve započinje u subotu 23. studenog u 17:00 sati u Društveno kulturnom centru “Žaba” kada će biti edukacija i igre na temu spilje i velike zvijeri za djecu do 150 cm visine u suradnji sa NP Risnjak i Javnom ustanovom Priroda PGŽ (Glazba, nagrade, traženje divljih zvijeri…)




Najmlađi će svoj dio završiti u 18:00 sati puštanjem letećih lampiona.


Kako su poručili iz Općine Lokve, radi velikog interesa grupe će kretati svakih 15 minuta (18:15, 18:30, 18:45, 19:00, 19:15, 19:30…..) te će u grupi biti do 50 osoba.


– Od 18:15 krećemo iz DKC “Žaba” i to cestom kroz Lokve te ulazimo u šumu, pod svjetlošću baklji, naglavnih led svjetiljki i malih lampiona za klince.


Svaka grupa brojiti će maksimalno 50 ljudi te će svaka grupa imati svoga vodiča. Grupe kreću svakih pola sata da bi se izbjegle gužve u spilji Lokvarki i podjeli hrane.


Prije odlaska do spilja prolazimo kroz Lokvarsku kalvariju koja je jedna od najljepših u Gorskome kotaru i šire. Prvo dolazimo do Dimnjačareve spilje koja je ime dobila po Lokvarcu Andriji Grguriću – Dimnjačaru (Serija Kapelski kresovi), španjolskom dobrovoljcu i partizanu u kojoj je u njoj skrivao oružje i hranu. Moram nadodati da nas putem čeka nekoliko iznenađenja – poručio je načelnik Općine Lokve Toni Štimac.


Nakon toga, sudionici dolaze do Medvjeđe spilje u kojoj su pronađeni ostaci prethistorijskih medvjeda.


– A za sam kraj, kao poslastica – spilja Lokvarka. Spilju je 1911. godine sasvim slučajno, prilikom iskopavanja kamena vapnenca otkrio Jakov Bolf Talijanetov, prvi ju je istražio geolog Josip Poljak te za nju napisao da je jedna od najljepših spilja hrvatskoga krša. Lokvarka ima šest etaža od kojih su prve četiri otvorene za posjetitelje.


Duljina zasad otkrivenog dijela spilje iznosi 1.179 metara, a dubina 275 metara, što ju svrstava u najdublje spilje u Hrvatskoj otvorene za posjetitelje.


Zbog iznimnih geomorfoloških vrijednosti, spilja je 1961. proglašena spomenikom prirode od Zavoda za zaštitu prirode Zagreb. Nakon posjete spiljama vraćamo se u topli DKC “Žaba” gdje sudionike čeka lovački gulaš (uključen u cijenu) te topla pića, likeri domaćih proizvođača i naravno dobra glazba – poručili su organizatori iz Općine Lokve.