Ideja

Škole u Liču i Vratima mogle bi dobiti novi život

Marinko Krmpotić

Nataša Blažević Starčević uz mali dio fonoteke koju prikuplja Etno udruga Sv. Jura / Snimio Marinko KRMPOTIĆ

Nataša Blažević Starčević uz mali dio fonoteke koju prikuplja Etno udruga Sv. Jura / Snimio Marinko KRMPOTIĆ

Prenamjenu zgrada dviju škola predložit ćemo Županiji koja je njihov vlasnik, a radi daljnjih aktivnosti predložit ćemo da nam u potpunosti predaju vlasništvo nad tim objektima, rekao je David Bregovac, načelnik Općine Fužine



 


 


LIČ  Zgrada nekadašnje osnovne škole u Liču u cijelosti bi trebala postati prostor kvalitetne kulturno-povijesne zbirke, govori nam Dražen Starčević, predsjednik Etno udruge Sv. Juraj iz Liča koja je u proteklih nepunih trideset godina baš u tom prostoru uredila iznimno vrijednu i od struke hvaljenu etnografsku zbirku koja uspješno čuva prošlost, tradiciju i etnonasljeđe cijelog ovog kraja.


Škola kao etnozbirka




– Ideja da baš tu bude naša etno ili kulturno-povijesna zbirka postoji već od trenutka kad smo shvatili da će u Liču biti sve manje učenika te da će škola, prije ili kasnije, prestati s radom. To se, na žalost, nedavno i dogodilo pa sada planiramo ostvariti ideju, sačuvati taj prostor i dati mu značajnu funkciju, što je svakako bolje od daljnjeg propadanja. Uz to mi u znatnom dijelu te školske zgrade već imamo uređene prostore i postavljene eksponate, a sad nam je želja urediti i preostale prostorije, ponajprije jednu oveću učionicu. Problem je u tome što je ta zgrada još uvijek u vlasništvu Primorsko-goranske županije i dana je na korištenje Općine Fužine. To pak sprječava kandidaturu na neke EU projekte i najbolje bi bilo kada bi PGŽ darovao tu zgradu Općini Fužine jer bismo se onda mogli kandidirati za EU sredstva i slične natječaje. Vjerujemo da će Županija imati sluha i povući taj potez jer bi to značilo da ova zgrada neće propasti, već zaživjeti novim životom.


Fonoteka i pol

 


Za sada je u maloj »Sv. Juraj« diskoteci registrirano 1.205 ploča – 830 singlica i 375 LP ploča. Bit će toga još, kaže Nataša Starčević koja vodi brigu o pločama.


– Najstarija ploča nam je originalna singlica »Great Balls of Fire« Jerry Lee Lewisa objavljena 1957. godine. Iz 1958. godine tu je i album »Beethoven – Symphony No. 6 in F major, Op. 68« u izvedbi Columbia Simphony Orchestra, pa album »Drage uspomene« Ferde Pomyikala, šesterostruki live album Brucea Springsteena… Na ideju smo došli 2020. godine kad smo sređujući kino naišli na nekoliko starih singlica. Znala sam da i moj djed ima ploče koje nitko ne koristi pa nam je palo na um da putem društvenih mreža ljudima predložimo da nam daruju ploče. Odgovor je bio izuzetan jer su nam se uz ljude s našeg područja počeli javljati i pojedinci iz Delnica, Ravne Gore, Rijeke, Čavala… sad ih je već više od tisuću i polako stvaramo jednu lijepu fonoteku za koju sada nemamo prostora, ali vjerujem da ćemo to riješiti, kao što se i nadam da možemo organizirati povremena druženja i slušaonice starih ploča, rekla je Nataša Starčević Blažević.

Predstavit ćemo Županiji naš projekt u okviru kojeg bi, primjerice, bio uređen i trg u središtu mjesta, neposredno uz školu. U samoj školskoj zgradi potrebni su brojni zahvati na stolariji i podovima, a posebnu pažnju treba posvetiti renoviranju prostora postojeće učionice koja sada jedina u toj zgradi nema svoju funkciju i svrhu. Tu je nužna kompletna izmjena podova, te uređenje zidova i plafona. Svakako bismo željeli tu učionicu »priključiti« našim postojećim sadržajima, odnosno prostorima u kojima smo sačuvali dio bogate prošlosti našeg zavičaja. Naša je zamisao da ta prostorija tematski bude vezana uz povijest elektrifikacije tih prostora, a to znači da bismo tu imali brojne stare električne kućanske aparate, stare radioprijemnike i kazetofone te TV prijemnike, a mislim da bi posebna atrakcija mogao biti naš audioodjel u kojem bismo imali nekoliko gramofona i stare LP i singl ploče kojih smo već prikupili oko 1.200 pa bismo bez problema mogli organizirati i druženje uz stare ploče, rekao je Starčević.


Bogata zbirka etno-zanesenjaka iz Liča / Foto M. KRMPOTIĆ


Škola kao hostel


S idejom prenamjene, a to znači i očuvanja te zgrade slaže se i načelnik Općine Fužine David Bregovac. Štoviše, ističe on, u planovima Općine Fužine je uz tu i zgrada nekadašnje područne škole u Vratima.


– Činjenica je da sada te zgrade nisu potpuno u funkciji što nikako nije dobro. U nekadašnjoj školi u Liču svakako treba nastaviti aktivnosti vezane uz uređenje kulturno-povijesne zbirke jer se to uklapa i u zamišljenu turističku ponudu koja bi na području Liča bila vezana uz povijest i etnotradiciju. U nekadašnjoj školi u Vratima imamo prostor za druženje djece i mladih, a tu djeluje i Udruga »Franjo Rački«. No, ni zgrada nije do kraja uređena. Ideja nam je tu urediti prostor hostelskog tipa za učenike osnovnih i srednjih škola te potencirati razmjenu i suradnju različitih škola iz Hrvatske. Prenamjenu tih zgrada predložit ćemo Županiji koja je njihov vlasnik, a radi daljnjih aktivnosti predložit ćemo da nam u potpunosti predaju vlasništvo nad tim objektima jer bismo tada mogli kvalitetnije ulagati u njih i kandidirati se na natječaje na državnoj i EU razini, rekao je načelnik Bregovac.


Bivša učionica mogla bi postati novi prostor kvalitetne Etno zbirke