Screenshot
Vidi se da je životinja u dobrom stanju, ženka, starije dobi, moramo utvrditi je li noseća ili pretila. Njegovana, a kako se spremno uvukla, djeluje mi pitoma te da je negdje bila nečiji kućni ljubimac. To tek moramo utvrditi. Zahvaljujući svim sudionicima, akcija je imala sretan kraj, pojasnio je Branimir Reindl
povezane vijesti
MRZLA VODICA Već nekoliko dana u središtu pozornosti je obitelj Scrobogna, Katarina i Paolo zajedno s njihovim kućnim ljubimcem, mačkom Bubom, te životinja koja je potegnula mnoge rasprave – ris ili serval. I to sve spletom okolnosti. Naime, krajem tjedna obitelj Scrobogna nazvala nas je da nam ispriča da je njihovu sedmogodišnju mačku Bubu napala njima nepoznata životinja za koju sumnjaju da je serval, afrička egzotična životinja koja se neko vrijeme motala po području općine Lokve. Misterij je napokon razotkriven u petak – riječ je o ženki servala staroj između pet i šest godina, navikloj na ljude, pse i vožnju automobilom. Nije ni najmanje agresivna.
A kako je sve počelo? Uz kavu, Katarina nam je još vidno šokirana u četvrtak navečer pojasnila kako je ujutro njihova mačka napadnuta.
– Ujutro kad sam ustala čula sam komešanje i cviljenje izvana. Otvorila sam vrata i vidjela da je našu mačku zaskočila neka životinja, meni je tada ličila na nekog tigrića. Sabrala sam se i štapom je krenula udarati. Naša mačka je u jednom trenu pobjegla, a ta životinja mene stala promatrati. Izgledala je kao taj serval koji se neko vrijeme motao po Gorskom kotaru. Bila sam sigurna da nije ris jer je ris drugačiji. Frktala je, puhala prema meni, nije mi bilo svejedno, ispričala nam je tada Katarina. Mačku Bubu su pronašli tek predvečer, vidno uznemirenu, nije se dala dirati, nije htjela ni jesti.
Što je serval?
Serval, latinskog naziva Leptailurus serval, divlja je životinja iz porodice mačaka, crvenkastosmeđe dlake s tamnim pjegama. Ova mačka znatno je veća od domaće mačke, tijelo joj u dužinu naraste do jednog metra, a dosegne težinu do 18 kilograma. Noge su joj, s obzirom na veličinu tijela, dugačke, a posebna su joj karakteristika i neobično dugačke uši. Ovaj stanovnik afričkih savana često boravi u blizini vode, hrani se malim sisavcima, pticama, gmazovima i vodozemcima. |
Drugi dan, u petak Katarinin suprug Paolo u drvarnici je otkrio neželjenog gosta.
– Nosio sam ljestve spremiti u drvarnicu, to nam je kao prolaz, nema vrata ondje, kad sam spazio servala. Gledao me, puhao i brzo sam stavio daske na taj ulaz i uspio ga zatvoriti, još zapravo nisam ni bio svjestan što to sad znači, pojasnio nam je Paolo.
Okupili su se i susjedi, dali su hranu i vodu servalu, a zatim poziv za pozivom prema Općini Lokve, veterinarskim stanicama, određenim institucijama dok nisu došli do Branimira Reindla, doktora veterinarske medicine koji se više od 25 godina bavi divljim životinjama. On je po pozivu odmah krenuo iz Zagreba, a čim je stigao, svima je laknulo jer je riječ o stručnoj osobi.
Smireno je sve pripremio, osigurao hranu te krenuo prema drvarnici. Bez puno muke i bez uspavljivanja uspio je servala zatvoriti u prigodni transporter.
– Vidi se da je životinja u dobrom stanju, ženka, starije dobi, moramo utvrditi je li noseća ili pretila. Njegovana, a kako se spremno uvukla, djeluje mi pitoma te da je negdje bila nečiji kućni ljubimac. To tek moramo utvrditi. Zahvaljujući svim sudionicima, akcija je imala sretan kraj. Moram istaknuti da se vidi razlika između nje i risa, da je očito napala mačku jer se prepala njene blizine, možda se ovdje došla i skloniti od najavljenog lošijeg vremena. Životinje to osjete, da je htjela mogla je bez problema udaviti mačku, time dokazuje da su samo jedna drugu iznenadile, pojasnio je Branimir Reindl.
Nadodao je i da su takva vremena da ljudi žele snimati životinje, fotografirati, ali i da je najpametnije u trenutku kada spazite životinju, dati joj mir, odmaknuti se uz lagane pokrete, ne voziti za njom, ne uperiti svjetla. Kasno predvečer, krenuo je sa servalom prema Zagrebu, a bračni par Scrobogna oprostio se s njom, sretni jer je ta pustolovina iza njih.
Telefonskim pozivom kroz subotu popodne uspjeli smo doći do veterinara Branimira Reindla koji je s nama od početka pratio priču i angažirao se maksimalno i profesionalno. U pozivu nam je otkrio da je serval dovezen u Ruščicu u Utočište za divlje životinje te da je pušten u zatvoreni dio nastambe kako bi se prilagodio i klimatizirao pogotovo nakon sveg šoka. Nekoliko stručnjaka iz veterinarskog svijeta proučilo je životinju te su otkrili čip. Nažalost, broj nije ni hrvatski ni slovenski, stoga će u ponedjeljak pokušati otkriti vlasnika. Za sada sumnjaju i da bi mogla nositi malene, no sve će sumnje pokušati razriješiti početkom tjedna. Za sada, ona se dobro ponaša, prihvatila je trenutno situaciju i o njoj se brinu. U ponedjeljak će je pustiti u vanjski, otvoreni dio nastambe.