Dugogodišnji problem

Ravnogorci žele svog svećenika: “Osjećamo se zapostavljeno”

Marinko Krmpotić

Od Riječke nadbiskupije tražili smo da nam dodijeli stalnog svećenika, a sad ćemo ta traženja intenzivirati, rekao je Mišel Šćuka, načelnik Općine Ravna Gora



RAVNA GORA – Vapaj stanovnika za svećenikom – rečenica je koju je upotrijebio Mišel Šćuka, načelnik Općine Ravna Gora, kako bi izrazio stanje koje posljednjih nekoliko godina vlada u ovoj goranskoj lokanoj samoupravi, inače najvećoj općini Gorskog kotara te po broju stanovnika jednom od najmnogoljudnijih goranskih naselja. Naime, kaže nam Šćuka, Ravna Gora nema »stalnog« svećenika još od 2021. godine.


Velik broj vjernika


– Naravno da to mještane koji su vjernici, a 90 posto stanovništva ovog kraja izjasnilo se katolicima, čini nezadovoljnim. Osjećamo se zaboravljeni, čak pomalo i obezvrijeđeni kao vjernici. Za goranske prilike velika smo župa, brojem stanovnika među najvećima smo u Gorskom kotaru i naravno da nam nije drago da već skoro četiri godine nemamo svećenika koji živi i radi u našoj sredini. Istina, sve vezano uz crkveni život »pokriva« svećenik koji dolazi iz Vrbovskog i na njegov rad nemamo nikakvih primjedbi. Štoviše, ta pomoć sa strane je kvalitetna i tko god je dolazio dobro je i odgovorno radio svoj posao, ali to ipak nije ono što bi brojni vjernici našeg područja željeli – stalnog svećenika koji će živjeti s mjestom kao što su to činili prethodni svećenici koji su živjeli u Ravnoj Gori. Zbog svega toga mi smo od Riječke nadbiskupije tražili da nam dodijeli stalnog svećenika, a sad ćemo ta traženja intenzivirati, rekao je Šćuka dodavši kako Ravna Gora kao lokalna samouprava uvijek nastoji surađivati s crkvom i što više pomagati, a tako će biti i dalje.





Da je ta suradnja kvalitetna, ali i nužna u budućnosti smatra Nenad Vidmar, nezavisni vijećnik te ujedno i dugogodišnji član Župnog pastoralnog vijeća Župe Ravna Gora, koji naglašava kako mu je poznato da crkva ima poteškoća s brojem svećenika i nije tako lako jednom mjestu osigurati stalnog svećenika.


– Ipak mislim da bi trebalo malo više pažnje posvetiti ovoj sredini u kojoj je zaista puno vjernika. Također je bitno istaći da je, od kad je na čelu lokalne samouprave Mišel Šćuka, suradnja s crkvom vrlo kvalitetna pa nema razloga da tako ne bude i dalje, tim više što se uvjeti rada mogu poboljšati. Primjerice, trebalo bi urediti odvodnju na betonskim stazama oko crkve bv. Terezije Avilske čime bi bio umanjen problem vlage u unutrašnjostu crkve, a svakako bi dobro bilo obnoviti župni dvor koji sigurno može biti u boljem stanju. Sve to sigurno se može riješiti, ali bi zaista dobro bilo da nam Riječka nadbiskupija dodijeli svećenika koji će živjeti i raditi u Ravnoj Gori, rekao je Nenad Vidmar.


Za mišljenje smo zamolili i Riječku nadbiskupiju čije su nam službe za odnose s javnošću vrlo brzo proslijedile odgovor u kojem piše: »S velikom zahvalnošću primamo vijest o brizi vijećnika Općine Ravna Gora za njihovo mjesto, župu i župnika. Shvaćamo da za život jednog mjesta nije svejedno djeluje li župnik boraveći u njemu trajno ili svoju službu obavlja poslužujući župu iz drugog mjesta u kojem je trajno nastanjen. Situacija je posebno osjetljiva kada se radi o tako živom i značajnom mjestu za jedan kraj kao što je Ravna Gora za Gorski kotar.


Nedostatak svećenika


Molimo vijećnike i sve mještane da ipak uvaže sva ograničenja u broju svećenika Riječke nadbiskupije i teškoće s njihovim rasporedom u župama. Zbog nedostatka svećenika čest je slučaj da jedan župnik mora služiti u dvije ili više župa. Nastanjen može biti, dakako, samo u jednoj. Jasno je da u tom slučaju mogu donekle biti zakinute one župe u kojima ne živi jer nedostaje osjećaj trajne prisutnosti svećenika u mjestu te se mještani i župljani mogu osjećati zakinutima i napuštenima. No, trenutna situacija je takva i mnoge su se župne zajednice u našoj Nadbiskupiji našle u situaciji u kojoj se nalazi vaše mjesto i župna zajednica. U ovim situacijama i svećenika kojemu je iz nekog drugog mjesta i župne zajednice povjerena briga za tu župnu zajednicu valja doživljavati kao vlastitog svećenika, vlastitog župnika ili upravitelja župe, a ne samo kao onog koji povremeno dolazi održavati »crkveni život«. Pastoralna skrb svećenika za svaku povjerenu mu župu jest ili bi trebala biti jednaka.


U ovom konkretnom slučaju razlog trenutnog nerezidiranja župnika u sjedištu župe jest i potreba kompletne renovacije i uređenja vrlo dotrajale župne kuće u Ravnoj Gori koja se, nažalost, odužila. Kada se za to stvore uvjeti, tj. kada budu dovršeni spomenuti očekivani radovi, Riječka nadbiskupija će svakako razmatrati i mogućnost da u što skorije vrijeme župa Ravna Gora dobije župnika koji će rezidirati u sjedištu župe. Sve to također ovisi i o budućim preraspodjelama službi drugih svećenika i broju onih koji će Riječkoj nadbiskupiji biti na raspolaganju za preuzimanje ove pastoralne službe«, stoji u odgovoru Riječke nadbiskupije.