Da na ravnogorskom području 33 kilometra nerazvrstanih cesta ove zime bude čisto i za promet sigurno, brinut će se osam teških strojeva
povezane vijesti
RAVNA GORA – Osam teških strojeva, uglavnom ralica i kamiona Obrta za prijevoz, usluge i trgovinu Oblak, predstojeće će se zime na području općine Ravna Gora brinuti o zimskom čišćenju prometnica i normalnom održavanju prometa u zimskim uvjetima, istaknuto je tijekom jučerašnje smotre vozila i opreme zimske službe održane u Ravnoj Gori.
Pozdravljajući nazočne načelnik Ravne Gore Mišel Šćuka rekao je kako je pred poredanim ralicama i kamionima zadatak da se u zimskim danima svaki dan brinu o 33 kilometra nerazvrstanih cesta na različitim područjima ove lokalne samouprave.
Velik trošak
– Često je riječ o vrlo zahtjevnom terenu i cestama poput, primjerice, u ulici Vrh ili na području Starog Laza i Stare Sušice. Jednostavno, konfiguracija terena je takva da su zime ovdje za čišćenje zimskih prometnica vrlo teške i to u svakom dijelu naše lokalne samouprave. Zato nam je vrlo bitno imati kvalitetnog izvođača tih radova, a s Obrtom za prijevoz, usluge i trgovinu Oblak imamo dugogodišnju uspješnu suradnju koja će, vjerujem, biti nastavljena i ove zime, rekao je Šćuka koji je posebno naglasio svegoranski problem sa zimskim čišćenjem prometnica.
– Posljednjih nekoliko godina uspijevamo sve troškove zimskog čišćenja naplatiti uz pomoć Ministarstva mora, prometa i infrastrukture pa se nadamo da će tako biti i ove zime. Istina, te uplate ne idu uvijek onim ritmom kako bi nama to bilo najbolje pa smo, primjerice, za prošlu godinu kad je zima bila vrlo blaga imali troškove od 63.000 eura pri čemu smo do sada dobili državnu potporu od 28.000 eura. Naravno, nadamo se da će nam država nadoknaditi tu svotu. Za dosadašnju smo pomoć države i nadležnog ministarstva, posebno ministra Olega Butkovića, vrlo zahvalni. No, svi mi, a pritom mislim na sve goranske lokalne samouprave, voljeli bismo kada bi ovi troškovi koji su itekakvo opterećenje za goranske općine i gradove, bili dio zakonskih obveza države koja bi nam na taj način zaista puno pomogla. Naime, u prosječnoj zimi Općina Ravna Gora troši i do 150.000 eura za zimsko čišćenje prometnica. Ako tu svotu zaokružimo na, primjerice, 400.000 do 450.000 eura u četiri godine, to znači da mi umjesto u razvoj gotovo pola milijuna eura ulažemo u čišćenje prometnica. Najveći dio preostalih dijelova Hrvatske takvih problema i troškova nema pa smo mi baš zbog tih troškova u posebnom položaju i tražimo da se uz logičnu pomoć države jednostavno u tim troškovima izjednačimo s ostalima.
Nužne promjene
Vjerujemo da je to moguće, djelomično i stoga što je, smatramo, previše lokalnih samouprava uključeno u brdsko-planinsko područje. Mnoge od njih zimi i nemaju snijega, ili ga imaju puno, puno manje od goranskih općina i gradova. Zato ćemo nastojati primijeniti i tražiti adekvatniji odnos i pomoć za svih naših devet općina i gradova, a te bi se promjene mogle ugraditi u Zakon o brdsko-planinskom području, bilo kroz posebne Pravilnike ili na neki drugi način. U svakom slučaju baš kroz »brdski« zakon dalo bi se bitno promijeniti stanje sa smanjenjem svote koju goranske općine i gradovi umjesto u razvoj izdvajaju za zimsko čišćenje prometnica, rekao je ravnogorski načelnik Mišel Šćuka.
Kažu – bit će žestoka
Da su hladni zimski dani već počeli, bilo je jasno i pri jučerašnoj smotri koja se odvijala uz maglu i temperaturu koja je lebdjela negdje oko nule, čak i ispod te granice smrzavanja vode. Nakon dvije godine blagih zima mnogi stariji Gorani tvrde da nas sigurno čeka jedna žestoka. U Ravnoj Gori su, dojam je, spremni za pahulje, a logično je da svi uposleni na zimskom čišćenju žele da snijega bude što manje i da, ako već mora pasti, to bude što kasnije.