Slovensko-hrvatski projekt

“Putevima čarobne prirode”: Gorski kotar i slovenski Zeleni kras zajedno u zelenim turističkim proizvodima

Marinko Krmpotić

Foto V. Bolf

Foto V. Bolf

To je jedno od rijetkih područja u Europi gdje su sve tri vrste velikih zvijeri (medvjed, ris, vuk) još uvijek sačuvane i na inovativan način objedinjuje iznimnu prirodnu i kulturnu baštinu



DELNICE – Slovensko-hrvatski projekt »Putevima čarobne prirode« (Explore the Wondernature) mogao bi u bliskoj budućnosti donijeti veći interes turista, pogotovo stranih, za područje Gorskog kotara, smatra Petar Hrg, direktor TZ-a Gorski kotar. Hrg je proteklih dana sudjelovao na druženju koje je u Ljubljani priredilo predstavništvo Hrvatske turističke zajednice u Sloveniji, a u središtu pažnje bila je upravo prezentacije spomenutog projekta.


U taj projekt krenulo se prije tri godine stoga što Gorski kotar i slovenski Zeleni kras, od nas nedaleko područje sa slovenske strane, predstavlja jedinstveno prirodno okružje na kojem jednostavno možemo valorizirati i u budućnosti graditi nove zelene turističke proizvode prema ciljanim posjetiteljima. Oba ta područja nude niz zanimljivih prirodnih atrakcija i neobičnosti, kao i pažnje vrijednu etno i gastronomsku tradiciju pa ih se, bez obzira što su smješteni u različitim državama, može nuditi kao zajednički proizvod. To je bila intencija projekta »Putevima čarobne prirode« koji je realiziran po planu, ali se u trenutku kad je trebao biti primijenjen »na terenu« ispriječila korona. Sad se krenulo u svojevrsno »oživljavanje«, za što je zadužena slovenska strana jer su oni i nositelji tog projekta.


To drugim riječima znači da oni moraju osmisliti svojevrsne turističke paket-aranžmane i staviti ih na tržište, pri čemu sastavni dio te ponude trebaju biti i sadržaji koje nudi naša strana, dakle Gorski kotar. Pojedinosti oko svega su dogovorene i na svima nama je sada da radimo na promociji tog proizvoda, da ga nudimo potencijalnim gostima, ponajprije Slovencima, ali i brojnim drugim turistima koji vole prirodu i kojih u Europi ima sve više – rekao je Hrg, naglasivši kako se projektom nude višednevni programi odgovornog istraživanja i učenja o prirodi i lokalnoj kulturi kroz novu ponudu za doživljaj prirode i promatranje divljih životinja na ovom jedinstvenom prirodnom lokalitetu.




Naime, područje Gorskog kotara i Zelenog krasa jedinstveno je prirodno okružje koje ne poznaje ljudske granice, a čini ga golemi šumski masiv koji je dio sjevernih Dinarida. To je jedno od rijetkih područja u Europi gdje su sve tri vrste velikih zvijeri (medvjed, ris, vuk) još uvijek sačuvane. Na inovativan način projekt objedinjuje iznimnu prirodnu i kulturnu baštinu u tematski prekogranični turistički proizvod koji je jednostavno nadograditi interpretacijom i novom infrastrukturom za posjetitelje, čime će se povećati atraktivnost obiju destinacija.


Projekt je spojio prirodne i kulturne posebnosti dvaju prekograničnih područja, gdje su prepoznate iznimne mogućnosti suradnje i integracije u aktivnom očuvanju zajedničke prirodne baštine. Atraktivna ponuda, obogaćena zelenom infrastrukturom, jedno je od glavnih postignuća projekta koji su u okviru Programa suradnje INTERREG Slovenija-Hrvatska od rujna 2018. do veljače 2021. provele Općina Pivka, JU Snežnik i Zavod Jezerski Hram, Subjekt d.o.o., Lokalna razvojna agencija PINS, Nacionalni park Risnjak i RRA Zeleni kras kao vodeći partner.