Radionica dvorskog plesa bila je vizualno najatraktivniji dio priredbe / Foto Marinko KRMPOTIĆ
"Šetnja putevima frankopanske prošlosti" ponudila je niz zanimljivih i atraktivnih sadržaja. Ovo srednjovjekovno retro druženje trebalo bi postati tradicionalni susret s poviješću
povezane vijesti
SEVERIN NA KUPI Zaista je ovog vikenda stari frankopanski dvorac u Severinu na Kupi disao u ritmu prošlosti. Naime, priredba nazvana “Šetnja putevima frankopanske prošlosti” ponudila je kroz višesatno trajanje niz zanimljivih i atraktivnih sadržaja, a budući da su reakcije posjetitelja bile odlične, nedvojbeno je kako bi ovo srednjovjekovno retro druženje trebalo postati tradicionalni susret s poviješću. Štoviše, ovaj bi događaj mogao biti zametak jednog novog oblika borbe za revitalizaciju i obnovu ovog prekrasnog severinskog dvorca. Jer, kako je u pozdravnoj riječi gostima istaknuo gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić, uskoro bi on mogao pokrenuti inicijativu osnivanja udruga gradova koji imaju frankopansku baštinu.
Inicijativa
– Cilj te udruge bio bi zajedničko istupanje te rad na zaštiti i očuvanju baštine Frankopana te njezinoj što široj i kvalitetnijoj prezentaciji javnosti. Na tu ideju došao sam potaknut činjenicom da je odnos države prema ovom objektu u Severinu na Kupi strašan. Mi se kao lokalna samouprava u okvirima svojih mogućnosti brinemo o očuvanju okoliša, ali sam dvorac morao bi biti obnovljen, uređen i zaštićen. Umjesto toga propada nam nešto što je iznimno vrijedno čime se iskazuje nepoštovanje zaista velike i značajne povijesti i to ne samo u okviru Hrvatske, već i ovog dijela Europe jer su Frankopani bili čuvena srednjovjekovna plemićka obitelj. Grad Vrbovsko uputio je bezbrojne dopise nadležnima u državi, ali gotovo nikakvih odgovora nema i zbog toga ne možemo riješiti svu potrebnu dokumentaciju i imovinsko-pravne odnose te krenuti u obnovu ove lokacije koja bi, siguran sam, privukla kvalitetne ulagače, rekao je gradonačelnik Mufić.
A da prostor severinskog dvorca zaista može pružiti vrhunsku “pozornicu” za druženje s daškom prošlosti pokazale je dobro osmišljena, organizirana i izvedena “Šetnja putevima frankopanske prošlosti”. Svakog sudionika već na ulazu dočekalo je piće dobrodošlice za što se pobrinula lukovdolska “Lynx craft destilery”. Korak-dva nakon toga svaki je posjetitelj imenom napisanim na glagoljici upisan na listu gostiju, a pri tome je dobio i srednjovjekovni svitak s pričom o “Uskočkoj kneginji” iz Severina, a taj lijepi uvod obogaćen je bogatom srednjovjekovnom scenografijom dama obučenih u prekrasne haljine. Članice i članovi Povijesne družine Reda svetog Vida iz Rijeka i KUD Frankopan iz Severina na Kupi zaista su bili najatraktivniji dio druženja uz severinski dvorac, a sjajno su se u to oživljavanje davnih dana prošlosti uklopili članovi “Frankopana” koji su oživjeli neke stare zanate i radove, dok je slikarski majstor Novica Vučinić također bio vrlo zapažen u svom Srednjovjekovnom slikarskom kutiću.
Za svakog ponešto
Kako se nekada živjelo i što su Frankopani značili za ovo područje, okupljenima je rekao Tomislav Beronić, autor knjige “Frangerepane”, koji je uz priču o “Uskočkoj kneginji” iz Severina na Kupi spomenuo i niz drugih pojedinosti iz života Katarine i Gašpara Frankopana, a potom je glazba tog doba oživljena kroz koncert “Putevima Frankopana” koji su izveli Marin i Goranka Tuhtan uz pratnju Ivane Vrban na klaviru. No, vrhunac tog dijela programa bila je radionica dvorskog plesa koju su prezentirale članice KUD-a Frankopan predvođene Josipom Stanešić.
Drugi dio zbivanja odvijao se u lijepom perivoju dvorca gdje je održan Frankopanski sajam na kojem se mjesta našlo za odličnu izložbu slika Novice Vučinića, streličarsku poduku i natjecanje te malu trpezu prepunu autohtonih jela koje su članice KUD-a “Frankopan” spravile po receptima iz “Male kuharice Severinskog kraja”. Naravno, bili su tu i sposobni “srednjovjekovni” trgovci koji su u ime svog kneza Frankopana nudili puno toga nastalog na njegovim posjedima – Pivovara Podrum iz Karlovca dičila se odličnim medenim Frankopanskim pivom, OPG Stjepan Požar (Novigrad na Dobri) pripremio je Medni ocat kneza Krste i Frankopanski med kneginje Apolonije, OPG Olea (Krk) Frankopansko maslinovo ulje kneginje Marije Katarine, Sirana Jagarka (Modruška Munjara) Frankopanske kozje sirevi kneza Bartola, Legi-Skoko predstavio se Frankopanskim suvenirima, a OPG Goransa (Moravice) lavandom i prerađevinama lavande.