Mrkopaljski blagdani protekli u znaku pjesme i druženja
povezane vijesti
Ovozimske božićne i novogodišnje blagdane Mrkopaljci su dočekali u veselom izdanju. Novi borovi i lampice ukrasili su općinska naselja, dok su se susreti i druženja kreativnih, glazbeno-zabavnih i drugih oblika protegla kroz cijeli mjesec, pa i početne dane nove godine. Badnjak u Mrkoplju obilježen je uz prigodno blagdansko druženje, ribice i vino, dok je jedno od središnjih događanja Adventa bio tradicionalni božićni koncert Tamburaškog orkestra Sungerski lug. I mladi i stari u mrkopaljskom Domu kulture uživali su u izvedbama božićnih i filmskih pjesama, kao i domaćih i stranih evergreena, kojih je svojim glazbalima prilagodilo 40-ak članova orkestra podijeljenih u tri sekcije – mala škola, mali te veliki orkestar. Također, u Domu je održan i doček Nove godine uz Grupu Gorani, kao i 14. izdanje humanitarnog malonogometnog turnira u organizaciji Udruge mladih Malo po malo te razna druga zbivanja.
Radionica ručnih radova
Međutim, prema riječima voditeljice Turističkog informativnog centra Mrkopalj Goranke Tuhtan, inicijativa koja je ove zime posebno osvježila društveni život mjesta organizacija je radionica ručnih radova na kojima su vrijedne ženske ruke od dostupnog materijala stvorile brojne ukrase i dekoracije.
– Prije dva mjeseca oformili smo radioničku skupinu, okupili desetak žena Mrkoplja i izvukli ih van iz kuća kako bi zajedno radile tradicionalni ručni rad, pletenja i heklanja. Radili smo i ukrase za bor od materijala kao što su krep papir, drvo, trake, a kako volje za daljnji rad ima, s tim ćemo radionicama nastaviti i u siječnju. Namjeravamo raditi tematske ručne radove za Valentinovo, a planiramo raditi i uskrsne radove. Cilj tih radionica je druženje, da stariji svoja znanja prenesu i pokažu mlađima, a ideju smo pokrenule Marina Fak i ja jer smo htjele animirati žene iz svojih krajeva. Ništa što radimo nije komercijalno, svi nosimo svoju vunu, materijale i alat, a nastojimo se nalaziti svakog četvrtka u općinskoj vijećnici, kaže Tuhtan.
Najviše zbivanja u prosincu bilo je posvećeno djeci. Božićna priredba u kojoj su sudjelovali učenici Osnovne škole Mrkopalj i polaznici Dječjeg vrtića Pahuljice ispunila je Dom kulture u kojem su izvedene razne dramske i plesne točke, igrokazi i zborske pjesme. Isto tako, osnovnoškolci i vrtićarci izradili su ukrase te okitili božićnu jelku u Pučkom vrtlu, dok su isto u centru Sungera napravili mališani Društva Naša djeca Sunger, uz pomoć Dobrovoljnog vatrogasnog društva Sunger i tamburaškog orkestra. Cijeli je program popraćen i projekcijama filmova namijenjenih najmlađem uzrastu.
– Nastojimo što više uključiti djecu u aktivnosti poput božićnih, da shvate da su i oni važan dio zajednice o kojima ovisi organizacija zbivanja, ali i da dolaze na priredbe koje organiziraju njihovi sumještani. Jako je bitno da u tom segmentu razvijamo publiku jer imamo jednu rupu generacija između najmanjih i onih starijih, navodi Goranka Tuhtan, u čijoj se koordinaciji priprema i postavljanje izložbe sa starim božićnim i novogodišnjim razglednicama. Želja TIC-a je da se na jednom mjestu stare čestitke, koje Mrkopaljci čuvaju i po 80 godina, sakupe i izlože, kako bi se svi zajedno prisjetili nekih prošlih, nedigitalnih vremena, a mlađe generacije upoznale s načinom kojim su njihovi roditelji, djedovi i bake, rodbina i prijatelji jedni drugima čestitali blagdane.
Cjelogodišnja destinacija
Središte zime u Mrkoplju ujedno označava i početak rada sanjkališta na Čelimbaši, koje je od kraja prosinca otvoreno za posjetitelje. Tuhtan izdvaja kako je ovo »retroskijalište«, inače opremljeno 80-metarskom pokretnom trakom za sanjkaše, omiljeno zimsko odredište za obitelji s djecom koje iznova s nestrpljenjem čekaju otvaranje snježne sezone. No za razliku od sanjkaša za koje je osim Čelimbaše otvoreno i sanjkalište u Sungeru, skijaši koji se žele spustiti s mrkopaljskog brda morat će pričekati još neko vrijeme kako bi se vrh staze pokrio adekvatnom količinom kvalitetnog snijega koji će moći izdržati napore pod koje ga stavljaju zimski ljubitelji brzine. Za to vrijeme, sportaši i rekreativci koji skije obuvaju na mnogo manje strmim padinama mogu koristiti uređene staze za skijaško trčanje na Zagmajni i na Vrbovskoj poljani.
Osim posjećenosti sanjkaša, u TIC-u su zadovoljni i popunjenosti turističkih kapaciteta. Mrkopalj, kao i cijeli Gorski kotar, već je godinama prepoznat kao oaza mira u koju rado svraćaju gosti i s riječkog i zagrebačkog područja, kao i sve veći broj stranih posjetitelja koji u sniježnoj sezoni niti jedan vikend-termin ne ostavljaju slobodnim. Također, Mrkopalj svoje destinacije u suradnji s Turističkom zajednicom Gorskog kotara nastoji učiniti atraktivnima i tijekom godine, u čemu pomaže rast kvalitete dostupnog smještaja.
– Gorski kotar zaista ima veliki turistički potencijal, a turizam pokušavamo razvući na sva doba godine, što nam uspijeva. Ako je lijepo vrijeme, ljudi u Mrkopalj vole doći i ljeti jer ovdje mogu odmoriti živce. Sve smo više traženi i ljeti, dolaze nam i penzioneri, obitelji s djecom, kućnim ljubimcima koji se po primorskim gradovima od prenapučenosti ne mogu ni šetati. Oni iz Mrkoplja, koji im služi kao baza, kreću prema Bijelim i Samarskim stijenama, Matić poljani, a imamo i dvije krasne šetnice, jednu do Begovog Razdolja, drugu do Čelimbaše. Naši su iznajmljivači prepoznali da trebaju obogaćivati svoju ponudu što gosti prepoznaju, pa i oni više platežne moći koji za cijenu ne pitaju, nego im je važno da dobiju kvalitetnu uslugu i ambijent koji traže. Pomaci su u svakom slučaju vidljivi, napominje voditeljica mrkopaljskog TIC-a koja već priprema idući veliki program zbivanja. Naime, u 2025. godini navršava se 240. godišnjica povelje Marije Terezije kojom je Mrkopalj postao privilegirani kraljevski grad – trgovište sa svojim grbom i pečatom, a nadolazeći mjeseci najviše naseljene općine u Hrvatskoj proteći će upravo u ovom slavljeničkom znaku.