Ekipa skradskog programa Zaželi / Snimio Marinko KRMPOTIĆ
Sad smo već prešli više od polovice projekta, broj korisnika je narastao na 42. I korisnici i djelatnice su se navikli jedni na druge, tako da smo s vremena na vrijeme počeli dobivati pozive i molbe od strane potencijalnih korisnika i njihove rodbine – kaže voditeljica projekta Ana Begić
povezane vijesti
SKRAD Danas već naširoko poznati program Zaželi, program zapošljavanja žena starijih od 50 godina, odnosno brige o starijim i nemoćnim osobama, na goranskom se području najprije realizirati počeo u Skradu i to još 2018. godine. Program se financira sredstvima Europske unije, a ukupna vrijednost projekta za Općinu Skrad je milijun i 65 tisuća kuna. Tim iznosom će, u roku od 30 mjeseci, biti podmireni iznosi za plaće djelatnica za 24 mjeseca te voditelja projekta na 30 mjeseci. Nadalje, iz projekta je financirano i obrazovanje za djelatnice, točnije tečaj za njegovateljice, što ga organizira Veleučilište u Rijeci, odnosno promidžbeni materijali, kao i dva bicikla za djelatnice, paket potrepština za čišćenje te put djelatnica na posao i s posla.
Ana Begić, voditeljica projekta, smatra da je riječ o hvalevrijednom projektu tijekom kojeg je u Općini Skrad zaposleno šest žena koje su na početku brinule za 24 korisnika.
– Sada kada smo već prešli više od polovice projekta, taj broj je narastao na 42 krajnja korisnika. Početak je bio težak, prvo je vladala nelagoda i određena doza sumnjičavosti, ali kako su mjeseci prolazili, i korisnici i djelatnice su se navikli jedni na druge, tako da smo s vremena na vrijeme počeli dobivati pozive i molbe od strane potencijalnih korisnika i njihove rodbine.
Zadovoljna najstarija uposlenica sa 62 godine
|
Svi zadovoljni
Iskoordinirali smo se tako da na terenu svi korisnici budu apsolutno zadovoljni i da im pomoć može biti pružena i izvan radnog vremena. Korisnici su osobe starije životne dobi, kod nas je prosjek godina 80, a najstarija korisnica ima 93 godine. To pak znači da nekad treba biti i u kontaktu s rodbinom i s patronažnom sestrom, a ta obaveza ne pita za vrijeme – kaže voditeljica projekta Ana Begić.
Područje Općine većim dijelom zaprema visoki gorski prostor, naselja su raštrkana po brdima pa većina djelatnica putuje automobilom do krajnjih korisnika, a i taj trošak podmiren je sredstvima projekta.
– Puno nam znači to što možemo putovati vlastitim autom, inače obavljanje posla ne bi bilo moguće – kaže Mirjana Podnar, djelatnica koja obilazi 10 korisnika, i do većine njih putuje.
Pomoć na razne načine– Djelatnice pružaju pomoć na razne načine – pomažu u kućanskim poslovima, donošenju namirnica, pripremi obroka, održavanju čistoće, dostavi lijekova, plaćanju računa, nošenju drva, cijepanju, čišćenju snijega, kao i kroz razgovore i druženje s korisnicima, odnosno pratnji i pomaganju u raznim društvenim aktivnostima – govori voditeljica Ana Begić. |
Žele nastavak
– Neki jedva čekaju da dođemo i da popijemo kavu, ljudi su željni razgovora i tople ljudske riječi – govori Mirjana Bujan, a zajedno s kolegicom Ružicom obilazi njih 12 i priznaje da je, naravno, najteže zimi kad treba »kidati« snijeg i kad je puno teže doći do krajnjih korisnika.
Nedvojbeno, program Zaželi je vrlo važan za Gorski kotar, u ovom slučaju Općinu Skrad, na čijem području živi mnogo starijih osoba kojima je potrebna dodatna pomoć. Upravo stoga svi bi voljeli da se ovaj program nastavi, ističe voditeljica Ana Begić i dodaje:
– Djelatnice su se naučile na posao, zbližile su se s krajnjim korisnicima, a korisnicima je pomoć potrebna. Obitelji korisnika, pogotovo oni koji ne žive ovdje, također osjećaju olakšanje kada znaju da se ipak netko brine o njihovim bližnjima, da ih može obići i javiti im kako su. Baš stoga, svakako ćemo se prijaviti za nastavak programa jer program je od velike pomoći za općinu Skrad. Daljnjim zapošljavanjem žena ublažit će se nezaposlenost i povećati razina kvalitete života krajnjih korisnika, ali bar malo i spriječiti iseljavanje stanovništva s ovog područja – kaže voditeljica Ana Begić.