Neprihvaćanje proračuna za 2021. godinu značilo bi blokadu poslovanja grada i nemogućnost javljanja na bilo kakve projekte poput aktualnog koji traje u dječjem vrtiću i omogućuje cjelodnevni rad
povezane vijesti
ČABAR – Članovi Gradskog vijeća Čabra konačnu bi odluku o prihvaćanju ili neprihvaćanju proračuna za 2021. godinu trebali donijeti na sjednici koja je zakazana za ponedjeljak, a ta će odluka, najvjerojatnije, biti prihvaćanje proračuna. Naime, gradonačelnik Čabra Kristijan Rajšel (SDP) svoj je, na sjednici u pisanom obliku ponuđen, prijedlog proračuna za sljedeću godinu popratio i rijetkim te nesvakidašnjim prijedlogom svim vijećnicima, dakle i oporbi:
– Pogledajte i proučite proračun te najkasnije do četvrtka pošaljite svoje prijedloge stručnim službama Grada koje će potom napraviti konačni prijedlog o kojem ćemo glasati na idućoj sjednici. Prihvaćam apsolutno svaki normalan i logičan prijedlog koji se kreće u okvirima proračuna zamišljenog u visini od oko 20 milijuna kuna, pri čemu trebate znati da je znatan dio proračuna fiksan i vezan uz višegodišnje ugovore i projekte koje treba realizirati, rekao je Rajšel ponudivši time vijećnicima da u velikoj mjeri i sami sudjeluju u izradi proračuna.
Što znači blokada?
Već na samoj sjednici nezavisni vijećnik Alain Leskovar predložio je uvođenje stipendija za nadarene te organizaciju autobusnog prijevoza petkom navečer i ponedjeljkom ujutro za studente i srednjoškolce koji s područja Čabra putuju prema Rijeci. Ne treba sumnjati da će takvih prijedloga biti još, a koji od njih će biti prihvaćeni i hoće li proći i prijedlog proračuna bit će poznato u ponedjeljak.
No, bez obzira na tu odluku već je sada jasno da će u 2021. godinu Grad Čabar ući s kratkoročnim zaduženjem od milijun kuna vezanim uz otplatu ranijih godina napravljenog duga. Na prošloj sjednici prijedlog zaduženja bio je 1,5 milijuna kuna, a sad je smanjen na milijun jer, rečeno je, postoje dobre mogućnosti punjenja proračuna sa sredstvima od pola milijuna kuna.
Neprihvaćanje mogućnosti zaduženja, istaknula je pojašnjavajući ovaj prijedlog Marija Janeš, pročelnica Odjela za financije, znači da do kraja ove godine Grad Čabar mora vratiti 1,5 milijuna kuna što je nemoguće i dovest će do blokade poslovanja grada, odnosno nefunkcioniranje svega što je vezano uz rad Grada i to najmanje na tri mjeseca, a možda i više jer je uz ovaj dug, tu još i obveza grada vezana uz otplatu dugova koje je napravilo gradsko poduzeće »Komunalac«. Njene je riječi nadopunio gradonačelnik Rajšel rekavši da blokada ne znači samo to da zaposleni u gradu i gradskim poduzećima neće moći primati plaće, već neće biti moguće ni javljati se na bilo kakve projekte poput aktualnog koji traje u dječjem vrtiću i omogućuje cjelodnevni rad.
– Odluka o zaduženju nema veze s predstojećim lokalnim izborima, već s budućnošću grada u sljedeće gotovo četiri godine, zaključio je Rajšel.
Dugovi – čabarska realnost
Od predstavnika oporbe odgovorio mu je nezavisni Leskovar rekavši da njegovo protivljenje nije vezano uz politiziranje i predizbornu kampanju, već uz dobro gospodarenje kojeg on u slučaju Grada Čabra ne vidi.
– Nema niti jednog značajnog strateškog projekta, kao ni dovoljnog ulaganja u vodoopskrbni sustav i komunalnu infrastrukturu. Sve se svodi na održavanje »hladnog pogona« Grada Čabra. Stanje s »Komunalcem« moralo se drugačije riješiti pa ne bi bilo tih dugova, a o šumskom doprinosu ste donedavno govorili da je sve u redu, a sad ispada da je puno manji od planiranog, rekao je Leskovar, a Rajšel je odgovorio da su dugovi koje sad treba vraćati stvoreni još 2011. godine za jedan EU projekt, a zaživjeli su od 2014. godine.
– Sve što smo od tada radili bilo je – vraćanje tih dugova. Dio smo i vratili, a i ja bih želio da svom nasljedniku predam Grad bez dugova, ali to jednostavno nije moguće jer bi potpuno vraćanje duga do kraja ove godine odvelo poslovanje Grada u financijsku blokadu. Velikih financijskih projekata nema jer je Grad Čabar, odlukom aktualne Vlade RH, razvijeno područje pa nam je zabranjeno javljati se na EU natječaje bez kojih nema velikih ulaganja i velikih projekata. Kad je o šumskom doprinosu riječ, mi samo taj prihod računali na temelju onog što su nam najavile Hrvatske šume, ali ni mi ni oni nismo mogli znati da će zbog pandemije bolesti COVID-19 stati i sječa u šumi, rekao je Rajšel, a glasovanje nakon iznesenih stavova donijelo je omjer šest za, četiri protiv i jedan suzdržan pa je tako prijedlog o kratkoročnom zaduženju Grada Čabra prihvaćen, a istim je omjerom potom prošao i prijedlog drugih izmjena proračuna za 2020. godinu.