45. saziv

Predstavljeni sudionici ovogodišnje Goranske kiparske radionice

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

To su akdemski kipari Neven Bilić i Jure Markota te Maja Zermunik u okviru četvrtog Saziva grafike GKR-a



Sudionici 45. Saziva Goranske kiparske radionice koja se ovog tjedna održava u Lokvama su akademski kipari Neven Bilić i Jure Markota, a u okviru četvrtog Saziva grafike GKR ove godine sudjeluje Maja Zemunik.


Ovo troje umjetnika predstavljeno je javnosti tijekom današnje tradicionalne Kave s načelnikom tijekom koje je sudionike ovogodišnjeg saziva, kao i predstavnike GKR Milutina Burića i Milivoja Diklića, ugostio načelnik Lokava Toni Štimac.


Rad Nevena Bilića


Neven Bilić, kojemu je ovo drugo sudjelovanje na GKR jer je iza njega već pred 16 godina izrađena skulptura “Kut”, ovog će se puta predstaviti skulpturom “Usidreni kvartet” koja će biti postavljena uz šetnicu jezera Bajer i bit će svojevrsni dar GKR-a Općini Fužine povodom obilježavanja 150-e godišnjice turizma tog mjesta.





Govoreći o svojoj skulpturi Bilić kaže kako je ideja polazi od klasičog poimanja “tereta”, u smislu fizičke ograničenosti u prostoru – Osnovna predodžba ovog termina odnosi se na betonski blok na morskome dnu, a služi “sidrenju” brodica u lukama.


Moja interpretacija pojma govori o općenitim “vezanostima” za mjesto društvenog položaja, ulogu u zajednici i slično. Nedovršene, “potrošene” šiljaste kuke znak su popuštanja veza, oslobađanja od tereta i artikulacije slobode u svakom smislu…


Metalni dio sidrišta vremenom se troši, stanjuje, erodira i postupno nestaje – rekao je Bilić dodavši kako će pri izradi skulpture kombinirat drvo, poliester i plastiku.


“U zagrljaju šume” Jure Markote


Slovenski kipar Jure Markota izradit će skulpturu radnog naslova “U zagrljaju šume” a ta će instalacija slaviti harmoniju prirode – Izrađena od drvenih komada dimenzija 10×10 cm instalacija tvori paralelne strukture koje okružuju centralno drvo, stapajući umjetnost s organskom ljepotom šume.


Dok posjetitelji lutaju, susreću ritmički ples svjetlosti i sjene, gdje sunce prolazi kroz drvenu rešetku. Instalacija poziva na kontemplaciju, podsjećajući nas na našu povezanost s trajnom vitalnošću prirode.



Među drvećem stoji kao priznanje delikatnoj ravnoteži između ljudskog djelovanja i vječne privlačnosti divljine – rekao je Markota dodavši kako skulptura nikako neće biti pričvrščena na stablo, već će biti postavljena oko stabla oslonjena na nekoliko mjesta na temelj u zemlji, a biti će postavljena uz starosušičko jezero čime će ovaj lokalitet, nakon tamo prošle godine postavljene skulpture Denisa Kraškovića, dobiti novu GKR skulpturu.


Apstraktni pristup Maje Zemunik


Maja Zemunik, čiji je rad predstavila Tihana Karlović, voditeljica Grafičkog saziva GKR, izrađuje grafičku mapu koja još nema naziva, a bit će vezana uz njen apstraktni pristup procesu stvaranja u za grafičare relativno rijetkom radu u tehnici drvoreza.


Autorica je magistra likovne kulture i likovne umjetnosti, zaposlena je na Umjetničkoj akademiji u Splitu, a trenutno je predavač na predmetima grafike s funkcijom izv.prof.art.


Načelnik Toni Štimac pozdravio je autore, zaželio im što kvalitetniji rad te pozvao mještane, kao i ostale ljubitelje umjetnosti, da ovih dana posjete Lokve i vide što i kako se radi uz zgradu općine, odnosno u Kući čuvara brane gdje se odvija grafički dio saziva.


Želja galerijski prostor


Nazočne je u ime GKR pozdravio i dugogodišnji član te udruge Milivoj Diklić prisjetivši se idejnog osnivača Nikole Lepinskog, zahvalivši Općini Lokve na stalnoj pomoći te pohvalivši Tihanu Karlović i općenito uključivanje mladih u aktivnosti ove kiparske kolonije.


Milutin Burić, predsjednik GKR, najavio je kao će punih 45 godina uz najavljeni saziv biti obilježeno i grafičkom radionicom u kojoj će sudjelovati djeca iz Slovenskog kulturnog društva Prešern iz Lokava, radionicom ilustracija studenata Akademije primijenjenih umjetnosti iz Rijeke te desetom po redu Noći skulptura koja će biti održana u Mrzloj Vodici.


– Posebni je važno za GKR što smo u obnovljenoj nekadašnjoj lokvarskoj Učiteljskoj zgradi dobili svoj prostor. Tamo je već smješten atelje grafike, a želja nam je urediti galerijski prostor te već ove jeseni u njemu napraviti izložbu vezanu uz dosadašnjih 45 godina rada i postojanja Goranske kiparske radionice – najavio je Burić.


Obiman posao organizacije svakog saziva uvijek ovisi i o potpori sa strane, a veliku pomoć u priređivanju 45. Saziva GKR pružili su, rekao je Burić, Ministarstvo kulture i medija, Primorsko-goranska županija, Općina Lokve, Općina Fužine te poduzeća Lokve d.o.o., Goran graditejstvo Delnice, GEC Lučice, Hrvatske šume, K-Ling d.o.o. Lič i Mala hidroelektrana Zeleni vir Skrad.