Goranski vidici

Piše Marinko Krmpotić: Scenarij po mjeri Kreše Golika

Marinko Krmpotić

Snimio M. KRMPOTIĆ

Snimio M. KRMPOTIĆ

Nužno je stoga prisjetiti se i istaknuti kako je nukleus svega bila fužinska OŠ "Ivanka Trohar" čija je tadašnja ravnateljica Stanka Lončarić pred 19 godina pokrenula memorijalno druženje pod nazivom "Dani Kreše Golika"



 


Potpuno zasluženo Krešo Golik, ponajbolji hrvatski redatelj svih vremena, postaje jedan od zaštitnih znakova Fužina. Odnosno, kako to stručnjaci vezani uz turizam vole kazati – brand. Ono što pri tom raduje je da je to isticanje i skretanje pažnje na jednog od najznačajnijih umjetnika podrijetlom vezanih uz Gorski kotar, poteklo “iz baze”, dakle iz samih Fužina te se širilo i jačalo obuhvaćajući iz godine u godinu sve veći broj ljudi i institucija. Baš zahvaljjući tome moglo se dogoditi da su 19. Dani Kreše Golika bili u velikoj mjeri ne samo dani buđenja uspomena na velikog Fužinarca, već i najava niza novih zanimljivih aktivnosti koje će dodatno učvrstiti značaj njegova imena i istaknuti vrijednost njegova ogromnog doprinosa hrvatskoj kulturi, posebno filmu.


Nužno je stoga prisjetiti se i istaknuti kako je nukleus svega bila fužinska OŠ “Ivanka Trohar” čija je tadašnja ravnateljica Stanka Lončarić pred 19 godina pokrenula memorijalno druženje pod nazivom “Dani Kreše Golika”. Zamišljene ideje i planove nastavila je potom ostvarivati sadašnja ravnateljica Jasna Štimac kojoj je u doba dok nije bila ravnateljica jedna od najbitnijih vannastavnih aktivnosti bila vođenje Filmske družine Kreše Golika. Nedugo po osnivanju (2009.) te družine u njen se rad uključio već poznati majstor dokumentarnog filma, Delničan Rasim Karalić, a predani rad praćen s puno zanosa počeo je plodove donositi kroz brojne nagrade koje su u Hrvatskoj i van nje osvajali mali fužinski filmaši.




U međuvremenu su trud spomenutih, kao i veliki doprinos obitelji samog Golika, počeli prepoznavati i drugi pa su fužinska druženja vezna uz Golika sve češće bila praćena dolascima najznačajnijih hrvatskih glumaca i redatelja te povećanom pažnjom medija. Time je stvarano ozračje u okviru kojeg su Dani Kreše Golika imali sve bitnije mjesto i u turističkom kalendaru najturističkijeg goranskog mjesta. a ne treba sumnjati da je baš to filmsko ozračje bilo zaslužno i za činjenicu da je baš Općina Fužine, točnije naselje Lič, bilo prvo goransko mjesto u kojem je došlo do obnove rada kina i prikazivanja filmova.


I to nije sve, kako kaže ona klasična reklama. Jer, Općina Fužina nedavno je donijela odluku o uređenju Šetnice Kreše Golika koja će dijelom voditi uz jezero Bajer i koje će dio biti info table, skulpture i ostali slični sadržaji koji će, u suglasju s ljepotom Bajera, pričati svoju priču o Kreši Goliku. Pa ni to nije sve! Naime, Hrvatski filmski savez donio je odluku da njihov šesnaesti po redu Filmski kamp HFS-a bude održan u Fužinama koje bi, jasno je to bilo proteklih dana iz riječi filmskih stručnjaka, mogle postati stalni domaćin tog petodnevnog okupljanja i rada mladih hrvatskih ljubitelja filma. Zaista, od Fužina nema boljeg mjesta za odgoj budućih redatelja, snimatelja i svih ostalih vezanih uz filmsku umjetnost. Baš takav “scenarij” itekako bi bio drag i samom Kreši Goliku pa je na Fužinarcima sada da se baš i to ostvari. S obzirom na do sada odlično odrađen posao, u to ne treba sumnjati.