Nekadašnja bi kuglana trebala biti srušena, a na njenom mjestu trebao bi biti izgrađen hostel / Foto M. KRMPOTIĆ
Pojedini državni i europski projekte su, da bi se uopće mogli realizirati, morali biti uključeni u proračun – istaknuo je na sjednici Općinskog vijeća Mrkoplja načelnik Josip Brozović
povezane vijesti
MRKOPALJ – Proračun »težak« 2,9 milijuna eura (više od 20 milijuna kuna) najveći je proračun u povijesti Općine Mrkopalj, a njegova realizacija u tim financijskim okvirima ovisi o uspješnosti kandidatura za pojedine državne i EU projekte koji su, da bi se uopće mogli realizirati, morali biti uključeni u proračun, istaknuo je na sjednici Općinskog vijeća Mrkoplja načelnik Josip Brozović.
– Najjači bi nam projekt trebao biti izgradnja hostela na lokaciji nekadašnje kuglane. Prvotna je ideja bila da se tu gradi jedan društveni objekt sa smještajnim kapacitetima vezan uz rad Škole mira. No, kako se na tom natječaju nije uspjelo, krenulo se u prenamjenu dijela projekta koji je sada zamišljen kao izgradnja objekta hostelskog tipa uz poštivanje svih ekološkh i odrednica tzv. zelene tranzicije, digitalizacije i održivosti. Okvirno je tu riječ o projektu vrijednom oko 10 milijuna kuna. No, pravu cijenu znat ćemo tek kad dobijemo pravo na realizaciju tog projekta. Uz zajedničku prostoriju, kuhinju i blagovaonicu u tom bi objektu na raspolaganju bilo od nekih 14 do 16 kreveta pa bi hostel svakako značio doprinos razvoju ekologije, zaštite pririode i turizma našeg područja.
Posvećenost socijali
– Puno pažnje posvetili smo i socijali pa je vrtić besplatan za svu djecu, sufinanciramo kupnju knjiga, bilježnica i izleta osnovcima, boravak djece jasličke dobi do tri godine, obitelji s troje djece mjesečno dobivaju po 400 kuna potpore, pomažemo starijim kućanstvima, trudimo se pomoći svima kojima je pomoć potrebna, a njih je, na žalost, sve više – rekao je Brozović. |
Biobaza u Sungeru
Na tom je tragu i projekt tzv. biobaze u Sungeru, objekta koji bi se gradio na lokaciji sadašnje stare škole koju nedvojbeno treba srušiti jer je već sada opasna za okolinu. Na toj poziciji bi se, uz veliku pomoć Odsjeka za biologiju Sveučilišta Osijek, izgradio objekt u kojem bi se odvijale razne aktivnosti vezane uz edukaciju o potrebi ekološkog ponašanja i zaštite prirode.
Obnova zemljišnih knjiga
– Vrlo nam je bitna i katastarska izmjena vrijedna oko 2 milijuna kuna koja je važna zbog toga što će po završetku tog posla naše zemljišne knjige biti obnovljene pa će najveći dio stanovništva imati u potpunosti riješene imovinsko-pravne odnose, što znači da će i raspolaganje vlastitim zemljištem, odnosno potencijalna prodaja ili iznajmljivanje, biti jednostavnije, lakše i brže, a svakako će po završetku tog posla narasti i cijena zemljišta – ističe Brozović. |
Punu pažnju kad je riječ o turizmu posvetit ćemo izgradnji retencija, odnosno spremišta za vodu nedaleko sanjkališa pd Čelimbašom. Do sada su otkupljene parcele od privatnih vlasnika, sad smo u fazi idejnog rješenja i izrađuju se ekološke studije. Riječ je o retenciji od dvije do dvije i pol tisuće kubika vode, što je dovoljno za sanjkalište, odnosno za zasnježenje nekih 200×100 metara sanjkališta sa snježnom podlogom od oko 30 cm, što bi značilo mogućnost sanjkanja gotovo tijekom svih zimskih mjeseci, ako vremenske prilike budu povoljne, odnosno zimske, što najčešće i jesu. Također, ljeti bi se ta retencija mogla koristiti za navodnjavanje vezano uz potrebe OPG-a, a svakako bi puno značila i kao izvorište vode za intervencije vatrogasaca, tim više što je u neposrednoj blizini te retencije pilana. Do ožujka naredne godine sva bi dokumentacija trebala biti gotova, a nakon toga se ide u nabavu građevinske dozvole te traženje mogućnosti kandidiranja za realizaciju tog projekta koji bi se, nadamo se, mogao početi realizirati u 2024. godini.
Uređenje cesta
Brojne aktivnosti planiramo i kad je riječ o uređenju nekih cesta. Nerazvrstana cesta u ulici od škole prema skijalištu traži oko 2 milijuna kuna i to s poslovima uređenja prometnice, kao i pratećim radovima vodoopskrbe i odvodnje. Iz županijskog Fonda za Gorski kotar nadamo se svoti od 700 do 800.000 kuna, a ostalo ćemo tražiti u državnim i EU fondovima. Nastojat ćemo stvoriti i uvjete za uređenje i asfaltiranje prometnice od Begovog Razdolja do Vrbovske Poljane. Uređenje te 6,5 km duge ceste, kao i nordijskog i biatlonskog centra Vrbovska poljana te uređenje retencije pod Čelimbašom, pokušat ćemo prijaviti kao zajednčki projekt koji bi zaista bitno podigao turističku, posebno sportsku infrastrukturu vezanu uz nordijsko skijanje i biatlon, a to je jedno od područja na kojem se područje Mrkoplja itekako može razvijati – zaključio je Brozović.