Dražen Mufić

NEMA URAVNILOVKE Gradonačelnik Vrbovskog protiv podjele “dajmo svima isto”

Marinko Krmpotić

Programom podrške brdsko-planinskim područjima država je namijenila 9 milijuna kuna Gorskom kotaru, pri čemu se svaki JLS može javiti jednim projektom te dobiti maksimalno milijun kuna



VRBOVSKO – Gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić ove i prošle godine u nekoliko je navrata javno istupao buneći se protiv, po njegovu mišljenju, nepravedne raspodjele županijskih sredstava namijenjenih goranskim općinama i gradovima. Čelnom čovjeku Vrbovskog smetalo je to što su se dvije godine zaredom sredstva iz Fonda za Gorski kotar dijelila ravnomjerno na devet dijelova, odosno svakoj goranskoj lokalnoj samoupravi jednako. Podjela bi, naglašavao je, morala biti vezana za kriterije kao što su broj stanovnika, površina lokalne samouprave te broj projekata jer se samo tako može osigurati razvoj. Iako je u svojim istupima Mufić ostajao sam, nije odustajao, a od svojih stavova ne odustaje ni sada kad se ova formula »dajmo svima isto« ponavlja, ali ovog puta s – državne razine.


Naime, Ministarstvo regionalnog razvoja i EU-fondova raspisuje dva natječaja koja mogu pomoći Goranima. Jedan je vezan za Program održavanja razvoja lokalne zajednice i iz njega bi svaka goranska lokalna samouprava trebala dobiti 600.000 kuna, a drugi je Program podrške brdsko-planinskim područjima, gdje je za cijelu Hrvatsku osigurano 25 milijuna kuna, od kojih je 9 namijenjeno Gorskom kotaru, pri čemu se svaka jedinica lokalne samouprave može javiti jednim projektom te dobiti maksimalno milijun kuna. To je, ističe gradonačelnik Mufić, nepravda prema većim sredinama.


Ugrožen razvoj


– Opet smo u situaciji da ćemo dobiti jednako novca kao i neke male goranske općine. Primjerice, Moravice, koje su dio Grada Vrbovsko, veće su od nekih goranskih općina, ali će bez obzira na to Vrbovsako, Moravice, Gomirje, Severin na Kupi i Lukovdol te sva ostala mjesta na području Grada Vrbovsko na raspolaganju imati samo milijun kuna, a isto toliko imat će male goranske općine kakve su Brod Moravice, Lokve ili Skrad.




Ovakvo negativno izjednačavanje ne pomaže razvoju lokalnih samouprava, već ga ugrožava jer neki od onih koji dobiju milijun kuna neće ni znati na što ih utrošiti jer najčešće i nemaju nikakvih projekata, a nama će itekako nedostajati sredstava za realizaciju naših projekata. Tako će se, primjerice, negdje stavljati asfalt na asfalt jer se nema što drugo raditi, a mi koji imamo pripremljene višemilijunske projekte nećemo moći u realizaciju jer će nam nedostajati novca. Također smatram da ovakvo darivanje novcem neće motivirati one u manjim sredinama da rade i stvaraju projekte jer će, znaju, prije ili kasnije »kapnuti« lijepa svota novca iz države, pa čemu se onda truditi. Ovakva raspodjela ide na ruku samo onima koji ne rade te motivira nered i nerad na terenu jer zašto uopće pripremati projekte, izrađivati dokumentaciju i nastojati razmišljati o razvoju, kad će ti država i bez toga »gurnuti« svotu novca koja je nekima skoro pa pola proračuna.


Četiri općine


Budući da takav odnos prema Gorskom kotaru zauzima i država kojoj je, očigledno, najjednostavnije ne raditi po bilo kakvim kriterijima, kojih itekako ima, mi se u Vrbovskom ozbiljno bavimo mišlju da državi predložimo da se Grad Vrbovsko razdijeli na četiri općine – Vrbovsko, Moravice, Gomirje te Severin na Kupi – Lukovdol. Jer, kad bismo imali četiri općine, ovo bi područje tada dobilo 4 milijuna kuna, a ovako ćemo dobiti samo milijun kuna, isto koliko će dobiti i lokalne samouprave koje su tri do četiri puta, pa i više, manje od nas. Pa neka Hrvatska umjesto 500 ima 1.000 općina, kad već o svemu odlučuje politika – zaključuje gradonačelnik Mufić, po čijem je mišljenju ova tipično socijalistička uravnilovka rezultat zadovoljavanja nekih političkih potreba prema nekim stranačkim okvirima i pripadnostima, odnosno dokaz nemoći aktualne vlasti da provede racionalizaciju lokalne samouprave.


Nesrazmjer u količini novca


Gradonačelnik Mufić posebno ukazuje na nesrazmjer u količini novca s obzirom na broj stanovnika koji će se njime koristiti.


– U tri goranska grada, Čabru, Delnicama i Vrbovskom, živi oko 65 posto goranskog stanovništva. Svima njima, pretpostavimo li da će svaka lokana samouprava ostvariti pravo na 1,6 milijuna kuna, na raspolaganju će biti 4,8 milijuna kuna. Istodobno, šest manjih lokalnih samopurava u kojima živi tek oko 35 posto goranskog stanovništva, dobit će 9,6 milijuna kuna. Zar zaista postoji netko tko misli da je to u redu i pravedno? – pita Mufić.