KIS

Na priredbi “Putevima goranskog meduna” predstavljen rad Poljoprivedno-edukacijskog centra

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić



Priredba Putevima goranskog meduna koju tradicionalno organizira Pčelarsko društvo Grada Čabra ove je godine uz niz sadržaja vezan uz pčelarstvo bila i prilika za predstavljanje Poljoprivredno-edukacijskog centra koji je bio domaćin ovogodišnjeg medun susreta.


Poljoprivredno edukacijski centar je lijep višenamjenski objekt koji je izgrađen sredstvima Republike Slovenije, a njima upravlja KIS (Kmetijsko-izobražovalna skupnost) Gorski kotar, udruga Slovenaca Gorskog kotara koja u tom prostoru nastoji organizirati različite aktivnosti vezane uz čuvanje običaja, jezika i identiteta, ali i razvoja male privrede i poduzetništva ovog područja, i to ne samo Slovenaca.


Ogledni pčelinjak


Što sve Poljoprivredno-edukacijski centar KIS-a nudi mogli su vidjeti svi sudionici priredbe, a poseban dio te prezentacije bilo je otvaranje oglednog pčelinjaka kojeg je, rekao nam je Alain-Stojan Leskovar, predsjednik Pčelarskog društva grada Čabra, postavila Čebelarska zveza Slovenije i koji će na ovom prostoru funkcionirati kao poseban oblik suradnje KIS-a i Pčelarskog društva Grada Čabra.





– Namjena Poljioprivredno edukacijskog centra najbolje se vidi baš iz ovakvih primjera kakav je ogledni pčelinjak, ali i iz cijelog našeg današnjeg druženja. Održana su stručna predavanja za pčelare pa je tako dr. sc. Zlatko Tomljanović, voditelj odjela za pčelarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva RH, govorio na temu “Priprema pčelinjih zajednica za paše meduna”, a pčelar Alen Maras o prvim iskustvima vezanim uz certifikaciji goranskog meduna kao 39. zaštićenog proizvoda u EU.


Održano je i tradicionalno amatersko ocjenjivanje medice, a među dragim nam gostima bili su Dražen Kocet, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza, dr. Dražen Lušić, vrsni poznavatej pčelarstva te Nedjeljko Mrakovčić, predsjednik druženja pčelarskih udruga PGŽ.


Bili su tu i pčelari iz Slovenije (Kočevje, Stari Trg pri Ložu, Cerknica i Osilnica) pa smo svi zajedno iz ovog družernja izvukli puno novih saznanja – rekao je Leskovar.


Prilika i za zabavu


Uz struku bilo je prilike i za zabavu s daškom edukacije pa su tako priređene vrlo uspješne edukativne radionice za izradu svijeća od voska te sapuna i lizaljki od meda. Uz voditeljicu Emiliju Malnar Čop sve su to izrađivali osnovci OŠ Petar Zrinski iz Čabra, a pridružili su im se kasnije i odrasli.



Naravno, druženje je bilo upotpunjeno ponudom lokalnih OPG-ova s naglaskom na pčelinje proizvode. No, bilo je i proizvoda druge vrste, ali uvijek vezanih uz pririodu.


Tako nam je Renata Rostuhar koja već osam godina živi u Groharima, rekla kako se uspješno bavi uzgojem ljekovitog bilja i preradom tog bilja u sirupe, masti, krene i sve drugo što priroda daje, a može se koristiti za zdravlje ljudi i životinja.


Sve u svemu priredba Putevima goranskog meduna i u ovom je svom izdanju vrlo uspješno naglasila potrebu suživota čovjeka i prirode, kao i logičnosti suradnje naroda koji žive u pograničnim područjima dviju država.



Priredbu Putevima goranskog meduna Pčelarsko društvo Grada Čabra organiziralo je u suradnji sa Primorsko goranskom županijom, Gradom Čabrom te KIS-om Gorski kotar.


Zajedno su vrlo uspješno promovirali i popularizirali Goranski medun, 39. hrvatski zaštićeni proizvod. Goranski medun upisan je u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te je zaštićen na području cijele Europske unije.