U prostoru Kuće čuvara brane odvijale su se edukativne, zabavne i kreativne radionice, a projekt financiran sredstvima Europskih snaga solidarnosti, zbog pandemije trajao je 14 mjeseci
povezane vijesti
LOKVE – Prezentacijom svih provedenih aktivnosti i podjelom zahvalnica, priveden je kraju projekt pod nazivom »Solidarnost u Kući čuvara brane«, čiji je glavni cilj bio osmisliti cjelogodišnje sadržaje kojima bi se potaknulo zajednicu na sudjelovanje u oživljavanju društvenog života u Lokvama.
Jednogodišnji projekt, koji se zbog situacije s pandemijom produžio na 14 mjeseci, financiran je sredstvima Europskih snaga solidarnosti, a provodili su ga volonteri Klaudia Boban, Mateja Čop, Dorotea Lukin, Dora Marković i Karlo Mihelčić, uz mentoriranje Anite Ladišić, Tihane Karlović, Vilima Novaka i Daniele Marković.
Mnoštvo radionica
– Inicijativa je privukla Lokvarce u prostor Kuće čuvara brane gdje su se odvijale edukativne, zabavne i kreativne radionice, koje su kasnije zbog trenutne pandemije održavane većim dijelom online u suradnji s OŠ Rudolfa Strohala. Osim toga, u okolici Kuće održane su akcije čišćenja i uređenja šetnice u koje su se uključili djeca, mladi i zainteresirani mještani. Aktivnosti su pridonijele kvaliteti lokvarske svakodnevice te potakle mlade volontere na rad za dobrobit lokalne zajednice. Projekt je postigao željeni cilj unatoč nedaćama koje su sustizale volontere te je pokrenuta društvena promjena u Lokvama aktivnim, dobrovoljnim i empatičnim uključivanjem mladih osoba u prepoznavanje i rješavanje potreba zajednice. Mladi volonteri odradili su sve aktivnosti projekta i željni su u budućnosti nastaviti s volontiranjem za dobrobit njihovog malog mjesta, kaže voditeljica projekta Anita Ladišić iz tvrtke Subjekt d.o.o. koja je, u suradnji s pet mladih volontera te mentora koji su ih usmjeravali u implementiranju aktivnosti, provodila ovaj projekt.
Prva je radionica održana u lipnju 2020. godine, a tijekom 2020. i 2021. godine odrađen je niz aktivnosti: čišćenje šetnice oko Lokvarskog jezera, radionica »Što sa starim papirom?« i izrada ljetnih razglednica na papiru ili torbi u povodu obilježavanja Dana Općine i Župe Lokve na tradicionalnom zabavnom događaju nazvanom »Rokovo«, uz pomoć mentorice Tihane Karlović, zatim obilazak šetnice oko Lokvarskog jezera od naselja Mrzla Vodica do zaljeva Pintarica u svrhu poboljšanja planinarske markacije, uz mentora Vilima Novaka.
U rujnu 2020. održana je druga akcija čišćenja šetnice oko Lokvarskog jezera, slijedila je radionica »Štednja uz društvene igre« pomoću koje su sudionici na zabavan način naučili osnove štednje te likovna radionica »Crtam lišćem« na kojoj su osnovnoškolci iskazali svoju kreativnost. U sklopu projekta održano je i nekoliko božićnih kvizova te izrada božićnih čestitki u adventsko vrijeme, a iste čestitke, koje su izradile učenice Osnovne škole Rudolfa Strohala zajedno s prigodnim paketima, darovani su nekolicini djece koja pohađaju program »Laboratorij za učenje«, koji provodi Udruga U.Z.O.R. iz Rijeke.
Nepredvidive okolnosti
– Solidarnost je pokazana i nakon teških potresa na Banovini, kad je nekoliko obitelji iz potresom pogođenih područja bilo smješteno u Kući čuvara brane, a volonteri projekta su im uljepšali boravak u Lokvama druženjem, pravljenjem snjegovića i posjetom spilji Lokvarki. Održana je i online radionica pod nazivom »Reciklaža«. U siječnju i veljači odvijali su se kvizovi na temu maškara te na proljeće online radionica o flori i fauni. Mali odskok od svih prijašnjih radionica bila je ona na temu glazbe u povodu koje je održan koncert, a svi sudionici bili su pozvani okušati se u sviranju ili pjevanju. U srpnju 2021. godine postavljeni su putokazi oko Lokvarskog jezera, krajem srpnja odrađena je treća akcija čišćenja oko Lokvarskog jezera, a posljednja aktivnost u sklopu projekta bila je »Sadnja cvijeća oko Kuće čuvara brane« uz pomoć mentorice Daniele Marković, pojašnjava Anita Ladišić, navodeći da su aktivnosti bile praćenje nepredvidivih okolnosti vezanih uz pandemiju COVID-19, mišju groznicu i loše vremenske uvjete.
– No, to nije spriječilo mlade volontere da održe sve planirane aktivnosti, pa su se tako u sredini projekta odlučili za provođenje radionica putem online platformi. Online radionice uspješno su provedene uz pomoć OŠ Rudolfa Strohala, a volonteri su stekli novo znanje i pokazali fleksibilnost u ovim zahtjevnim uvjetima. Neke aktivnosti rezultirale su suradnjom i uključivanjem ostalih udruga s područja Općine Lokve koje su također pridonijele projektu: Športski ribolovni klub (ŠRK) Lokvarka, Planinarsko društvo (PD) Špičunak i Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Lokve, navodi Anita Ladišić.
Novi prostor za okupljanje na Lokvarskom jezeruProjekt se provodio u Lokvama, gdje je Općina nedavno putem europskih fondova obnovila Kuću čuvara brane, koja je nekoć služila kao mjesto boravka ljudi koji su se brinuli o brani na Lokvarskom jezeru, a njenom revitalizacijom planira je se pretvoriti u Centar za istraživanje Gorskog kotara, odnosno u istraživački i obrazovni centar te središte umjetničke i izlagačke djelatnosti. Kuća se nalazi uz samo Lokvarsko jezero, a njenom obnovom Lokve su dobile novi prostor namijenjen ne samo stručnjacima, nego i široj javnosti. |