
Foto Marinko Krmpotić
povezane vijesti
Tanja Dragičević, Viliam Grgurić, Zola Kovačević, Lejla Marko, Stela Marko, Ivan Mihelčić, Filip Okanović, Luka Okanović, Jan Stojanović, Gabrijela Štiglić, Romina Štimac, Andrea Sveticki i Jakov Vukonić – prvi su u povijesti Lokava polaznici vrtića s cjelodnevnim boravkom i to im se, naravno, jako sviđa!
Stela nam je rekla da su njoj i njenoj seki Lejli sve super, a najviše vole crtati. Zola nam je dodala kako i ona voli crtati, igrati se i “svašta nešto” i uopće joj nije teško ustati se ujutro da bi došla u vrtić. Filipu je vrtić dobar i zato jer onda mama može lakše ići na posao, a njima svima je u vrtiću “baš dobro” jer imaju puno igračaka i dobru tetu.
Tanji je drago što je sada više djece nego prije i baš svi su joj prijatelji, a Gabi, koja je do sada išla u Delnice, rekla je da je sada bolje. Luka je u vrtiću uz starijeg brata i baš im je zanimljivo, a Andrea je rekla kako joj je “mnogo, mnogo ljepše” jer je sada tu više prijatelja no ranije.
I Romini je sve u vrtiću lijepo, a Viliam najviše voli trčati i skakati, dok nam je Lejla rekla da je dobro, ali da ju je seka sad maloprije baš naljutila!
Naravno, sve ove izjave čuli smo nakon uvodne fešte u kojoj su nam lokvarske “žabice” malo recitirale i malo plesale “Hoki Poki” ples, a za sve to ih je odlično pripremila njihova najdraža, najljepša i najbolja teta, odgajateljica Sanja Stipanović koja je donedavno radila u Fužinama, a u Lokvama joj je odlično.
– Djeca su izvrsna, što i nije čudno jer su svi oni i do sada bili uključeni u predškolski proces, neki tu u Lokvama, neki u Delnicama i Fužinama, a sad u svojim Lokvama imaju cjelodnevni boravak – rekla je Sanja Stipanović.
Spajanje vrtićkih ustanova
Do “pretvaranja” lokvarskog vrića iz poludnevnog u cjelodnevni došlo je zahvaljujući suradnji Općine Fužine i Općine Lokve koje su pozitivno odgovorile na prijedlog države o udruživanju, odnosno tzv. funkcionalnom spajanju vrtićkih ustanova pa je tako lokvarski vrtić postao podružnica fužinskog Dječjeg vrtića “Snježna pahulja” te je samim tim činom mogao preći u status cjelodnevnog boravka djece u toj ustanovi.
Tim povodom danas je u Lokvama održano prigodno druženje i predstavljanje lokvarskog područnog odjela “Žabica”. Mirna Švast, ravnateljica fužinskog dječjeg vrtića u okviru kojeg sada djeluje lokvarska podružnica, pozdravila je sve okupljene na ovom otvaranju lokvarskog područnog odjela.
– Rado smo prihvatili mogućnost da pomognemo lokvarskim roditeljima u usklađivanju njihovih poslovnih obveza te pružanju kvalitetnog predškolskog odgoja i obrazovanje – rekla je Švast zahvalivši svima koji su pomogli u realizaciji ovog udruživanja, a načelnik Općine Fužine David Bregovac podsjetio je kako je početnu ideju o udruživanju pred dvije godine dao načelnik Lokava Toni Štimac.
– Najbitnije je da smo organizacijom cjelodnevne brige o djeci roditeljima omogućili kvalitetniji život, a mislim da ovo udruživanje pokazuje kao manje goranske lokalne samouprave trebaju i mogu surađivati na raznim područjima – rekao je Bregovac.
Načelnik Lokava Toni Štimac podsjetio je kako je još na početku prvog mandata, a to je bilo 2013. godine, postojala ideja o organizaciji cjelodnevnog dječjeg vrtića.
– Gradnja novog vrtića bila je financijski prevelik zadatak pa smo uz pomoć nadležnog ministarstva i Primorsko-goranske županije pred dvije godine uredili ovaj prostor u lokvarskoj osnovnoj školi. Tad se počela javljati i ideja o udruživanju s Fužinama jer nam pruža mogućnost cjelodnevnog rada, a uskoro će nam se, na jesen, pridružiti i Mrkopalj – najavio je Štimac.
Čestitke na udruživanju i početku cjelodnevnog rada uputila je u ime Primorsko-goranske županije i Edita Stilin, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, naglasivši kako je ovo prvi slučaj ovakvog udruživanja na području Županije te kako će PGŽ nastojati i dalje pomagati u okvirima svojih mogućnosti.
Lokvarci prvi imali “malu školu”
Lokvarski područni odjel djeluje u lokvarskoj zgradi OŠ Rudolfa Strohala čija je ravnateljica Alenka Javor rekla riječ-dvije o povijesti predškolskog odgoja u Lokvama.
– Prvi vrtić pri OŠ Lokve osnovan je još 1973. godine na inicijativu tadašnjeg ravnatelja Nikole Lepinskog. Zanimljivo je da su Lokve prve u Gorskom kotaru imale tzv. “malu školu”, odnosno pripremu za prvi razred osnovne škole.
Veliku je ulogu pri tome imala tadašnja odgojiteljica Antonija Malnar koja je punih 40 godina radila taj posao. Inicijativa o cjelodnevnom boravku javila se već 80-ih godina prošlog stoljeća, ali to nikako nije uspijevalo do ove posljednje vrlo uspješne inicijative i suradnje Općine Lokve s Općinom Fužine, rekla je ravnateljica Javor.