
Antonio Draović, Goran Casalonga, Josip Tomić i Sanja Arh Fućak
Uspješna potraga župnika Josipa Tomića i njegovih ministranata dovela je do pet vrlo vrijednih knjiga koje su danas ustupljene Riječkoj nadbiskupiji
povezane vijesti
Povijest mjestašca Turke, točnije Župe Turke i svih naselja koja se u njoj nalaze, od danas je bogatija za pet iznimno vrijednih crkvenih knjiga koje su ovog proljeća pronađene u prostoru dvorca Zrinski u Čabru.
Najveće zasluge za pronalazak ovih vrijednih svjedoka povijesti koji na svoj način čuvaju vrijeme od kraja 18. i početka 19. stoljeća do danas je Josip Tomić, župnik Župe Turke koji je nakon istraživanja vezanih uz baštinu ovog kraja naišao na podatak po kojem su u tim prostorima možda smještene crkvene knjige.
Ustupljene Riječkoj nadbiskupiji
On i nekoliko njegovih ministranata krenulo je u potragu i zaista pronašlo pet vrlo vrijednih knjiga koje su danas svečanim činom primopredaje ustupljene Riječkoj nadbiskupiji koja će najprije povezati brigu o njihovoj prezervaciji i restauraciji te se potom pobrinuti i za njihov adekvatan smještaj.
Budući da su pronađene knjige službeno dio vlasništva Grada Čabra, danas su primopredaji sa strane gradskih vlasti svjedočili gradonačelnik Čabra Antonio Dražović i Sanja Arh, pročelnica JUO Grada Čabra, a predstavnici crkve bili su župnik Josip Tomić te kancelar Riječke nadbiskupije Goran Casalonga.
Gradonačelnik Dražović istaknuo je kako mu je drago što na na temelju Sporazuma Vatikana i Hrvatske o povratu crkvenih matičnih knjiga, knjiga stanja duša, ljetopisa i drugih knjiga koje su u vrijeme komunističkog režima nezakonito oduzete Katoličkoj crkvi poslije 1945. godine, danas može potpisati povrat ovih pet knjiga od kojih je najstarija ona koja se počela voditi 1877. godine.
– Drago nam je da su te knjige pronađene, a budući da je arhiva smještena u prostorima dvorca Zrinski velika i još u potpunosti neistražena, svakako ćemo uložiti dodatni trud i vidjeti postoje li i druge knjige ove vrste i ako postoje o tome ćemo svakako obavijestiti Riječku nadbiskupiju – rekao je Dražović, zahvalivši velečasnom Tomiću na trudu i suradnji vezanoj uz pronalazak i adekvatno vrednovanje pronađenih knjiga.
Svjedočanstvo povijesti
U ime Riječke nadbiskupije nazočnima se obratio kancelar Goran Casalonga istaknuvši kako se već duži niz godina radi na tome da se matične i ostale knjige oduzete crkvi 1945. godine vrate ili u župe ili u državni arhiv.
– Riječ je o znatnom broju vrlo vrijednih knjiga, a u slučaju ovih pet knjiga riječ je o dobro očuvanim dokumentima koje ćemo, naravno, zaštiti od daljnjeg propadanja, arhivirati te ih vjerojatno prebaciti i u digitalni oblik.
U tim se knjigama nalaze brojni podaci koji na različite načine svjedoče o povijesti jednog kraja i to ne samo sa crkvenog stajališta pa su vrijedne i kao značajan dokument i svjedočanstvo povijesti.
Svi koji se budu bavili poviješću ovog kraja svakako u njima mogu naći niz korisnih podataka pa zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u procesu detektiranja mjesta gdje su knjige pronađene, kao i lokalnoj samoupravi koja je iskazala razumijevanje da se knjige vrate svom pravom vlasniku – rekao je kancelar Casalonga.
Župnik Josip Tomić istaknuo je kako je riječ o vrlo vrijednoj dokumentaciji.
– Stališ duša iz 1877. godine zahvaća živote ljudi od 1790. godine pa se i iz toga vidi koliko je značajna jer se zahvaljujući njoj mogu, primjerice, pratiti rodoslovlja pojedinih obitelji još od tog doba.
Tu je riječ o naseljima Hrvatsko, Turke, Požar Gornji, Požar Donji, Zakrajac, Podgora, Gašparci i Gornji Ložac. Uz to u Imovniku koji se počeo voditi 1929. godine naveden detaljni prikaz cjelokupne crkvene imovine i to ne samo od te godine, što su pak podaci koji itekako mogu biti korisni za katastar i svu sličnu dokumentaciju – rekao je velečasni Josip Tomić iskazavši zadovoljstvo što su osamdeset godina nakon što su oduzete, ove knjige sada vraćene crkvi.
Kako su knjige nađene
Zanimljiv je način na koji je župnik Tomić došao na ideju da u arhivi dvorca Zrinski pokuša tražiti ove knjige.
Naime, proučavajući rad i zapise Bojana Pajniča, jednog od vrijednih istraživača povijesti ovog kraja, naišao je na podatak da je dio crkvenih knjiga nakon što je 1945. godine oduzet crkvi, smješten u Dvorac Zrinski.
Taj ga je podatak “natjerao” da krene u potragu koja se, na kraju, pokazala iznimno uspješnom, a u kojoj su bitnu ulogu odigrali i njegovi ministranti koji su imali zadatak istražiti dio crkvene povijesti ovog kraja.
U tom traženju ubrzo se naišlo na veliku knjigu na kojoj je pisalo Status Animarum.
– Naravno da sam odmah znao o čemu je riječ. O tome sam obavijestio Riječku nadbiskupiju, a oni su dalje sve dogovarali i dogovorili s Gradom Čabrom – rekao je župnik Tomić.