Toni Cezar, Katarina Mihelčić i Goran Gašparović u Hrvatskom / Foto Marinko Krmpotić
Zajedno smo uspjeli realizirati ovaj projekt koji je posebno bitan baš za Hrvatsko, mjesto koje je u slivu Kupe redovno, gotovo svake godine, imalo mnogo problema s poplavama – rekao je Goran Gašparović, direktor Vodnogospodarskog odjela za slivove sjevernog Jadrana
povezane vijesti
Otkrivanjem prigodne info table u mjestašcu Hrvatsko kraju je priveden jedan dio slovensko-hrvatskog EU projekta Frisco 2,3 u okviru kojeg su s hrvatske strane ostvareni radovi na vodozaštiti vrijedni 1,3 milijuna kuna.
Konkretno je riječ o izgradnji 109 metara dugog zaštitnog zida koji će uz obalu Kupe pred tim naseljem sprečavati izlijevanje rijeke iz korita i smanjivati rizik od poplava koje su na ovom području bile česte.
Pojašnjavajući projekt, Goran Gašparović, direktor Vodnogospodarskog odjela za slivove sjevernog Jadrana kojem je sjedište u Rijeci, a pokriva područje Primorsko-goranske, Ličko-senjske i Istarske županije, istaknuo je da je projekt financiran iz EU fonda za regionalni razvoj koji je pokrio 85 posto troškova, a Hrvatske vode osigurale su 15 posto.
Dobra suradnja
– Hvala EU-u na sufinanciranju, kao i slovenskoj strani na dobroj suradnji. Zajedno smo uspjeli realizirati ovaj projekt koji je posebno bitan baš za Hrvatsko, mjesto koje je u slivu Kupe često imalo mnogo problema s poplavama.
Još početkom devedesetih mi smo nizom aktivnosti počeli smanjivali te poteškoće, a izgradnjom ovog zida vjerujemo da će problemi s poplavama biti još i manji te da nećemo imati teških situacija kakve smo do sada imali.
Naravno, izgradnja ovog zida bitna je za nas i stoga više nećemo imati troškove kakve smo do sada baš zbog poplava bilježili redovno, gotovo svake godine.
Uz zahvat kraj Hrvatskog, a to znači na hrvatskoj strani Kupe, nizvodno je u slovenskom mjestašcu Kuželj također realiziran projekt izgradnje zida s nasipom pa je i tu smanjena mogućnost poplave, što je dobro za sve koji žive uz ovu rijeku – rekao je Gašparović.
Vanja Rački, v. d. rukovoditelja ispostave Hrvatskih voda u Delnicama napomenuo je da je programom Frisco 2 ostvarena analiza, a Friscom 3 građevinski poslovi.
– Sve skupa trajalo je oko pet mjeseci, a završetkom svih poslova bitno je ojačana zaštita naselja Hrvatsko, poplavama najugroženijeg naselja na našem području – rekao je Rački.
Povećana sigurnost
Zadovoljna realiziranim Frisco projektom je i gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić po čijem mišljenju je sigurnost stanovnika Hrvatskog, ali i ostalih koji žive uz Kupu sada povećana.
– Bitno je pri tome i to da smo projekt realizirali zajedno sa susjedima iz Slovenije i to kroz zajednički EU projekt. Svakako ćemo se truditi i dalje raditi na rastu razine te zaštite koja je ljudima koji žive u dolini Kupe bitna svake godine, posebno u trenucima kada vodostaj Kupe jače naraste – rekla je gradonačelnica Mihelčić.
Svečanom činu nazočili su i predstavnici slovenske strane, u čije je ime sve nazočne pozdravio Toni Cezar, voditelj sektora izgradnje, istaknuvši da je projekt uspješno realiziran, čime je potvrđena mogućnost kvalitetne suradnje te se, umjesto često samo deklarativnih izjava o suradnji, u ovom slučaju zaista s riječi prešlo na djela.
Projekt Frisco 2,3 realiziran i na području rijeke Drave
Uz Kupu, projekt Frisco 2,3 realiziran je i na području rijeke Drave uz slovensko-hrvatsku granicu, a projektni partneri u realizaciji bile su Hrvatske vode te Direkcija Republike Slovenije za vodu. Projekt je realiziran u okviru programa suradnje INTERREG VA Slovenija – Hrvatska, a proveden je u razdoblju od 1. travnja 2019. pa do 30. rujna 2021. godine.
Ukupna cijena projekta je 3,3 milijuna eura, od kojih je veći dio bio vezan uz slovensku stranu, a realizacijom su zahvaćena hrvatska naselja Otok Virje-Brezje i Hrvatsko, odnosno slovenski Kuželj i Mala