Sudionici 32. sijela "Govor mog zavičaja"
povezane vijesti
Goransko dijalektalno sijelo “Govor mog zavičaja” priredba je koju je pred trideset i dvije godine pokrenuo Ogranak Matice Hrvatske u Delnicama, a u više od tri desetljeća postojanja ovo svegoransko dijalektalno druženje steklo je veliki ugled i značaj pretvorivši se u jedan od najuspješnijih načina na koje goranski osnovci čuvaju jezik svog zavičaja, jezik koji je iznimno bogat, šarolik i raznovrstan te za hrvatske prilike neobičan po tome što se na zemljopisno vrlo malom području koriste sva tri hrvatska dijalekta – štokavski, kajkavski i čakavski.
Kako to izgleda u stvarnosti ovog je puta pokazano na 32. Goranskom dijalektalnom sijelu kojem je domaćin bila Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića iz Vrbovskog, a organizator, kao i ranijih godina, delnički ogranak Matice Hrvatske.
Pozdravne govore kao uvod u novi dijalektalno druženje održali su u ime domaćina Anton Burić, ravnatelj OŠ I.G. Kovačića Vrbovsko te Leo Marić, predsjednik delničkog Ogranka Matice Hrvatske, a bogat program otvorili su učenice OŠ Brod Moravice, Doris Crnković i Tia Šutej koje su se pod mentorstvom učiteljice Dijane Arbanas predstavile radom “Kaj”.
Uslijedio je zatim nastup OŠ Dr. Branimira Markovića iz Ravne Gore. Pod mentorstvom učiteljice Romane Mance učenici Ema Mufić, Karla Krepenc, Patrik Jurčević, Borna Podobnik, Ivano Bajt, Boris Svetličić, Mateo Bonšnjak i Gabriel Kordiš izveli su recital “Šuma”.
Njihovi vršnjaci iz delničke OŠ I.G. Kovačića (Vika Marija Blašković, Nela Šnajdar, Ana Rački, Ina Tomac, Elin Briški) pod mentorstvom Božice Pleše pokazale su kakav je delnički kajkavski, a vrbovšćanske domaćine iz istoimene škole predstavljali su Lana Hlavač, Marija Samsa i Ema Troha koje su se pod mentorstvom učiteljica Vesne Trope i Manuele Valenčić predstavile svojim literarnim radovima.
Pridružili su im se i učenici iz područne škole Jablan – Alina Mamula, Patrik Barbarić i David Božić – s radovima na temu “Naš Jablan”, a pod mentorstvom učiteljice Radmile Hodinj.
Potom su o kraju ljeta i košnji stihove kazivali učenici iz OŠ Ivanke Trohar Fužine. Bili su to Toni Miloš, Deni Stević i Dora Štimac, a nza nastup ih je prioremila učiteljice Antonije Baričević.
Mrkopaljsku štokavskui ikavicu, pod vodstvom učiteljica Božane Blašković i Zore Karlović, govorili su Aleksandar Crnković, Lucija Huš, Tara Grgurić, Eleonora Crnković, Leon Mance i Luka Fak, a boje OŠ Rudolfa Strohala iz Lokava branili su Irina Čop, Nikol Štiglić, Katja Dragičević i Ivona Božić koje su pod mentorstvom učiteljica Marijane Rakas i Andreje Marković progovorile o mitološkim bićima svog zavičaja.
“Cja ki son prohodila” (Tamo gdje sam prohodala) bio je naziv nastupa učenika OŠ Skrad (Laura Jurković, Eva Debeuc, Ana Bertović, Marta Jurković, Matea Pleše, Barbara Marković) s kojima su nastup pripremile učiteljice Sanje Despot-Abramović i Ane Matić Zagorac, a na čabarskom narječju poetsku riječ okupljenima ponudile su učenice Područne škole Tršće (OŠ Petar Zrinski, Čabar) Nina Klepac, Ana Malnar i Stella Hudolin pod mentorstvom učiteljica Katarine Leš, Ingrid Žorž i Mateje Štimac Mesić.
Uz ovaj raznolik dijalektalni program priredba je donijela i nastup učenika iz Područne škole Severin na Kupi koji su otplesali tradicionalne plesove severinskog kraja za što ih je pripremila učiteljice Martine Vuk, Školski zbor vrbovšćanske OŠ pod vodstvom učitelja Šimuna Dujmovića izveo je pjesmu “Grlimo svijet”, a dramsko-plesna skupina škole domaćina pod mentorstvom učiteljice Branislave Mrvoš kraju je privela još jedno svake pažnje vrijedno druženje vezano uz goranske dijalekte.
Kroz jezična bogatstva goranskih naselja učenici su pripovijedali o prirodi, jeseni, domaćim legendama, poslovicama te uživali u imenovanju istih stvari na različitim dijalektima.
Svega toga u goranskim školama ne bi bilo da s njima ne rade mentori – učitelji koji već godinama njeguju jezično bogatstvo svog zavičaja: Romana Mance, Božica Pleše, Vesna Trope i Manuela Valenčić, Radmila Hodinj, Antonija Baričević, Božana Blašković i Zora Karlović, Marijana Rakas i Andreja Marković, Sanja Despot-Abramović i Ana Matić Zagorac, Katarina Leš, Ingrid Žorž i Mateja Štimac Mesić i Dijana Arbanas.