Vrtić u Fužinama jedan je od izgrađenih tijekom mandata aktualne Vlade RH / Foto M. KRMPOTIĆ
Vlada osigurava podršku financiranju dječjih vrtića i to u rasponu od 6,25 posto do čak 50 posto od prosječne cijene smještaja po djetetu. Financiranje započinje već od ove godine, a država će za to izdvajati preko 70 milijuna eura
povezane vijesti
DELNICE – Ogroman iskorak u vidu osiguravanja dodatnih financija svim gradovima i općinama, i to do 50 posto prosječne cijene smještaja po djetetu, priprema aktualna Vlada RH, govori nam saborska zastupnica Majda Burić koja pojašnjavajući sustav ovih potpora kaže kako će pravo na plaćanje 50 posto troškova imati one jedinice lokalnih samouprava koje su najnerazvijenije i spadaju u prvu skupinu nerazvijenosti. Inače se raspon pomoći kreće na razini od 6 do 50 posto, ovisno o skupini. Tih skupina po kojima se određuju kriteriji je osam, goranske općine i gradovi smješteni su u rasponu od treće do šeste i prema kriterijima tih skupina bit će im određen postotak pomoći na kojeg će potom za goranske i sve ostale brdsko-planinske lokalne samouprave biti dodano još 15 posto.
Pomoć samoupravama
– Posebno mi je drago što se taj iznos kod svih goranskih općina i gradova uvećava za dodatnih 15 posto. Cilj je ove uredbe ne samo dostupnost vrtića svoj djeci i smanjenje roditeljske participacije u cijeni vrtića te osiguravanje fiskalne održivosti vrtića već i pomoć lokalnim samoupravama. Naime, ovim novim modelom općine i gradovi dobit će sredstva koja će im rasteretiti, odnosno osnažiti proračune. Budući da će im proračuni jačati, automatski se otvara prostor za povećanje plaća, kao i za zapošljavanje novih djelatnika koji su potrebni za unapređivanje ranog predškolskog odgoja i obrazovanja. Sve će to nedvojbeno puno značiti svakoj hrvatskoj lokalnoj samouopravi, posebno goranskim općinama i gradovima kojima su izdvajanja za predškolski odgoj u sve većoj mjeri utjecala na proračun.
Fiskalna održivost dječjih vrtića
Majda Burić posebno ističe kako se financije vezane uz fiskalnu održivost dječjih vrtića osiguravaju po istim kriterijima za svu djecu. – Dakle, nije bitno je li osnivač dječjeg vrtića grad, općina ili vjerska zajednica, odnosno druga pravna ili fizička osoba. Cilj ove Vlade RH je u što većoj mjeri pomoći roditeljima, odgajateljima i lokalnoj samoupravi u svemu što je vezano uz predškolski odgoj kako bi rezutati rada bili što kvalitetniji, zaključila je saborska zastupnica Majda Burić. |
No, bez obzira na to sve su goranske sredine iznimnu pažnju posvećivale baš predškolskom odgoju što je za svaku pohvalu. Primjerice, dječji vrtić u Skradu roditelje košta tek simboličnih 10 eura za higijenske potrepštine, a sve ostalo plaćalo se iz općinskog proračuna. I u drugim goranskim sredinama lokalne su samouprave u većoj ili manjoj mjeri snosile veliki dio troškova boravka djece u vrtiću, a također je za svaku pohvalu što su na području Gorskog kotara izgrađeni novi vrtići i to sredstvima Ministarstva obrazovanja i Ministarstva poljoprivrede. To su vrtići u Fužinama i Ravnoj Gori kojih se ne bi posramili niti puno veći gradovi, a usto važno je istaknuti i dobre, povoljne tendencije broja djece u tako malim sredinama. Tako je nedavno u Delnicama zaživjela nova vrtićka skupina, a uskoro ćemo svjedočiti otvaranju preuređenih prostora za novu vrtićku skupinu u Ravnoj Gori. Uz to, u Delnicama se gradi dodatni prostor u koji će naredne godine biti smještene tri nove vrtićke skupine – ističe zastupnica Burić koja posebno naglašava potporu i pomoć koju u takvim aktivnostima lokalnim samouopravama pruža Vlada RH.
Demografska politika
– Ovo je prva Vlada koja osigurava sustavnu podršku financiranju dječjih vrtića i to u rasponu od 6,25 posto do čak 50 posto od prosječne cijene smještaja po djetetu. Financiranje započinje već od ove godine, a država će za to izdvajati preko 70 milijuna eura! No to je samo jedna od mjera demografske politike Vlade Andreja Plenkovića. Podsjećam da je Vlada RH izdvojila 530 milijuna eura kako bismo imali još dodatnih 39. 000 novih mjesta u vrtićima diljem cijele Republike Hrvatske. Time pridonosimo našem cilju da 90 posto djece u RH ima svoje mjesto u vrtiću, odnosno ispunjavamo tzv. barcelonske ciljeve koji su sastavni dio Lisabonske strategije. Prije samo tri godine bili smo na 78 posto, a to znači da smo u tri godine ostvarili munjevit napredak u ispunjavanju ciljeva iz Nacionalne razvojne strategije. Potvrđuju to i druge brojke. Primjerice, od 2017. godine do danas izgrađeno je 500 vrtića te su osigurani besplatni udžbenici, prijevoz i obrok. Sve to radi se kroz sustavan, ozbiljan i odgovoran pristup unapređivanju sustava odgoja i obrazovanja pa bez imalo dvojbi velike pohvale zaslužuju i ministar Radovan Fuchs te zaposlenici Ministarstva znanosti i obrazovanja – rekla je saborska zastupnica Majda Burić.