Originalno

Goranski suveniri umjetnika Zlatka Pochobradskog su hit. Nastaju u suradnji prirode i mašte

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Pochobradsky gotovo svakom suveniru pristupa sa željom da uz to što kroz njega nastoji iskazati neku karakteristiku goranskog područj



GEROVO – Iako meteorolozi prijete hladnim i vrlo hladnim travnjem, činjenica je da se Gorski kotar uoči ovih uskrsnih dana polako počeo buditi. Vidi se to i po sve većem broju posjetitelja i izletnika, ali i po želji svih koji se direktno ili indirektno bave turizmom da za predstojeću sezonu budu što spremniji. Među njima je i goranski književnik, pjesnik i likovni umjetnik Zlatko Pochobradsky koji godinama dio svog rada veže uz izradu drvenih suvenira. No, u njegovom slučaju ti su uradci puno više od klasičnih suvenira. Naime, Pochobradsky gotovo svakom suveniru pristupa sa željom da uz to što kroz njega nastoji iskazati neku karakteristiku goranskog područja, taj suvenir ima i uporabnu vrijednost. Ta želja dovela je do toga da su njegovi suveniri originalni i unikatni te uz ukrasnu imaju i uporabnu vrijednost, odnosnu funkciju u svakodnevnom životu.


Kutija u kutiji


– Posljednji takav primjer je, da je tako nazovem, kutija u kutiji. Riječ je o tome da od raznih vrsta drva (jela, jabuka, trešnja, tisa…) radim skup posudica koje se mogu koristiti za različite namjene. Mogu se u njih stavljati nakit, bomboni, bademi i slične gricaklice, a kupnjom jedne dobijete, kao i slučaju čuvene ruske Babuške, njih nekoliko. Radim ih tako da od jednog komada drveta napravim nekoliko takvih posudica koje se ulažu jedna u drugu, a pri izradi u potpunosti poštujem drvo kao materijal pa tražim te posebne oblike grana ili dijelova debla iz kojih onda mogu izraditi taj set višesložnih posudica, pojašnjava Pochobradsky.


Foto Marinko Krmpotić


Niz njegovih goranskih suvenira vezan je uz religiju pri čemu u prirodi najprije bira posebne oblike drva da bi onda u te već prirodom izrađene oblike nastale utjecajem vremena i prirode ugradio kršćanski križ čime tom suveniru daje poseban značaj.




– To je baš primjer suradnje prirode i mašte jer priroda stvori okvire, a ja onda u njih ugrađujem ono što ja želim. Sličan postupak, uz ipak nešto češće intervencije, radim i kad je riječ o satovima. Dakle, u prirodi pronađen oblik drva ja obradim i pripremim tako da u njega može biti postavljen sat, bilo onaj mali, bilo neki veći i dominantniji. U taj niz svakodnevnih predmeta i okvira za njih svakako idu i stalci za telefone, govori Pochobradsky dodajući kako su kod kupaca, posebno osnovaca i predškolske djece, najpopularnije njegove verzije goranskih životinja, medvjeda, vuka, risa, ali i gljiva, drveća…


Foto Marinko Krmpotić


Atraktivno


-Te figurice atraktivne su i kao samostalni suveniri, ali i kao privjesci za ključeve, ogrlice i slično. I njih izrađujem od raznih vrsta drveća i zaista su istodobno i potpuno autohtoni, originalni te po svemu, od teme do načina izrade, potpuno vezani uz naše područje. Uz te od drva izrađene figure dobro idu i motivi iz svih naših naselja vezani uz prepoznatljive motive (crkva, vrh Risnjaka, jezera..), odnosno suveniri na kojima je napisano ime pojedinog goranskog naselja, a takvi suveniri često idu s magnetnom podlogom kako bi se mogle »nalijepiti« na zamrzivač ili neki drugi dio namještaja u kuhinji ili dnevnom boravku, rekao je Zlatko Pochobradsky.


Foto Marinko Krmpotić


Mami na kupnju


Ova originalna »kućna radinost« koju je teško ne zamijetiti i kupiti kako bi podsjećala na Gorski kotar može se pronaći kod autora u Gerovu, ali i na raznim turističkim lokacijama.


Foto Marinko Krmpotić


– Najčešće ove proizvode ja ili supruga nudimo ispred zgrade Nacionalnog parka »Risnjak«, ali i na raznm goranskim okupljanjima, bilo društvenim, bilo crkvenim, rekao je Zlatko Pochobradsky.