Već duže vremena terenski veterinar koji se brine o velikoj stoci financijski se ne pokriva svojim radom
povezane vijesti
DELNICE – Kako stvari trenutačno stoje, pred Primorsko-goranskom županijom je gašenje veterinarske službe za velike životinje, odnosno za stoku, ali i divljač. Razlozi zbog kojih do toga dolazi su logični s obzirom na sva kretanja u stočarstvu u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko desetljeća. Najjednostavnijim rječnikom kazano, stoke, tzv. velikih životinja (goveda, ovce, koze, konji…) sve je manje, a istodobno bitno raste broj kućnih ljubimaca koji su pak za rad veterinarima puno lakši i jednostavniji. Posljedice takvog stanja su te da se sve manji broj veterinara opredjeljuje za bavljenje velikim životinjama što, u osnovi, postaje neisplativo. Potvrđuje nam to i dr. Ivica Žagar, vlasnik Veterinarske stanice Delnice koja je trenutačno – i to, čini se, još vrlo kratko – jedina koji obavlja veterinarsku službu za velike životinje.
Izostaje kontrola
– Problem je u tome što se nama kao Veterinarskoj stanici Delnice već duže vremena tzv. terenski veterinar koji se brine o velikoj stoci više financijski uopće ne pokriva svojim radom. Za njegovu plaću mi uzimamo sredstva iz tzv. male prakse, dakle iz dijela u kojem se bavimo uslugama vezanim uz male životinje. Mi više jednostavno to ne možemo financirati, a ako prekinemo veliku praksu, svi koji se bave stočarstvom ostaju bez veterinarske zaštite za svoju stoku. To se već dogodlo u Rijeci gdje je država reagirala tako da zakonom propisane poslove povremeno dolaze obaviti veterinari iz Varaždina i Čakovca. Dolazak veterinara iz tih područja vezan je ponajprije uz inspekcijski dio posla, znači kontrole nad klaonicama, kontrolu prerada i certificiranje roba, a to znači poslove koji mogu obaviti jednom tjedno kad dođu. No, tu ne postoji onaj vrlo bitan dio vezan uz zdravstvenu zaštitu stoke i suzbijanja eventualnih zaraznih i ostalih bolesti. Koliko je to dobro i dovoljno, procijenite sami, ali činjenica je da izostaje stalna kontrola stanja, što potencijalno može biti vrlo opasno.
Zakon o veterinarstvu traži da lokalna samouprava mora na svom terenu osigurati veterinarsku službu. U skladu s tim mi smo se najprije obratili Primorsko-goranskoj županiji, a spremni smo problem izložiti i pred koordinacijom goranskih čelnika. Problem se može riješiti osiguranjem sredstava za veterinara tzv. velike prakse, ali to mora biti brzo jer novi natječaj – na kojeg se pod ovakvim uvjetima ne planiramo javiti – ide van krajem siječnja 2025. godine, a do kraja tog mjeseca mi bismo morali zadovoljiti i neke nove uvjete koje je država nametnula, primjerice – organizaciju DVD službe! To bi nam značilo ulaganje nove količine sredstava koje, pod ovakvim uvjetima, radom veterinarske službe za velike životinje ne bismo mogli vratiti i zbog toga smo blizu odluke o prekidu rada te službe. To se može promijeniti ako devet goranskih i lokalnih samouprava osiguraju sredstva za rad veterinara za velike životinje – rekao je Žagar.
Sve teže poslovanje
Vrlo nezadovoljan trenutačnim stanjem koje prijeti još gorim razvojem događaja je i Željko Mihelić, vlasnik farme Vitek u Liču, koji naglašava da će nakon svojedobnih gašenja veterinarske stanice u Čabru i Vrbovskom, prestanak rada veterinarske službe za velike životinje u Delnicama neminovno ubrzati daljnje smanjenje broja stoke u Gorskom kotaru.
– Ova situacija je logičan slijed događaja u goranskom stočarstvu tijekom posljednjih trideset godina. Potpuno razumijemo razloge zbog kojih Veterinarska stanica Delnice ne želi pod ovim uvjetima dalje nastaviti pružati Veterinarske usluge za domaće životinje. Glavni problem je sve manje stoke i od toga počinje sve. Poljoprivrednici iz PGŽ-a ovime dolaze u situaciju u kojoj nema jednostavnog rješenja, a strah me da nitko od lokalnih i regionalnih vlasti ne vidi nikakav problem u tome što će se ugasiti veterinarska služba za velike životinje, i to na području cijele županije. Kad se to dogodi, kao i obično tražit će se neka »vatrogasna » rješenja u stilu »drži vodu dok majstori odu«, a rezultat će biti dodatno smanjenje stočnog fonda i dodatno odustajanje od stočarstva, poglavito malih poljoprivrednih gospodarstava. Svima su puna usta velikih riječi o nezdravoj hrani iz uvoza, o samodostatnosti u proizvodnji hrane, o ekološkoj poljoprivredi i slično, a činjenica je da je poljoprivrednicima sve teže poslovati, da su poticaji sve manji, da je administrativno opterećenje poljoprivrednih gospodarstava sve veće, a sad na sve to vjerojatno ide i nedostatak stalne veterinarske skrbi. Žalosno – konstatirao je Mihelić.
I lovci u problemu
Prestane li u Delnicama obavljanje veterinarske prakse za velike životinje, u problem će doći i goranski lovci koji neće imati gdje raditi pregled mesa divljih svinja na zarazne bolesti, ali i sve ostale obavezne veterinarske preglede kod odstrela divljači. Jer, umjesto u Delnice, oni će svu lovinu morati na testiranje trihinoloze voziti u Rijeku na Veterinarski zavod te plaćati i put i analizu jer taj Zavod nema, poput Veterinarske stanice Delnice, ugovor s državom.