Foto Marinko Krmpotić
"Goranski šušur" provode ZTK PGŽ i OŠ Ivana Gorana Kovačića Delnice s ciljem popularizacije tehničke kulture
povezane vijesti
Aviomodelarstvo, CB radiokomunikacije, upravljanja dronovima, raketno modelarstvo, ronjenje….i niz drugih zanimljivih radionica vezanih uz tehničku kulturu danas i sutra bit će tijekom dva završna nastavna dana ovog tjedna predstavljeno svim učenicima delničke OŠ Ivana Gorana Kovačića.
Ova nesvakidašnja prezentacija provodi se pod nazivom “Goranski šušur”, a provode je Zajednica tehničke kulture PGŽ i OŠ I.G. Kovačića Delnice i to na temelju uspješnog prošlogodišnjeg jednodnevnog druženja koje je, očigledno, jako dobro prihvaćeno pa je odlučeno da se ove godine proširi i nadopuni, govori nam Ružica Kamenjašević, dipl.ing., predsjednica Zajednice tehničke kulture PGŽ.
Najesen “Primorski šušur”
– Temeljni je naš cilj popularizacije tehničke kulture, ponajprije u sredinama gdje su takvi sadržaji manje zastupljeni.
Manifestacija se održava u okviru obilježavanja tridesete godišnjice osnivanja Primorsko-goranske županije i to kroz program Mobilne škole tehničkih aktivnosti koji se provodi sredstvima Javnog natječaja za programe javnih potreba u tehničkoj kulturi PGŽ.
Na raznim radionicama sudjelovat će svi učenici škole, a programi se realiziraju zajedno s brojnim partnerima – ZTK Požega, ZTK Osijek, Hrvatski CB savez, Klub za podvodne aktivnosti Kostrena…
Nakon ovog proljetnog “Goranskog šušura” priredit ćemo na jesen i “Primorski šušur” u nekim primorskim školama kako bismo i tamo kroz tehničku poduku i prezentaciju obilježili tri desetljeća rada i postojanja PGŽ.
Nadamo se da će ovi delnički dvodnevni susreti s tehničkom kulturom postati tradicija u delničkoj školi, pa možda i nekim drugima jer imamo pozive iz škola u Bakru, Kraljevici, Raba… – rekla je Ružica Kamenjašević.
Dići ovo na državnu razinu
Petar Mamula, zamjenik župana PGŽ, istaknuo je zadovoljstvo činjenicom, da se sredstva koja je Županija osigurala za rad i projekte Zajednice tehničke kulture vrlo kvalitetno koriste na terenu.
– Niz je jako zanimljivih radionica kroz koje, uvjeren sam, svaki učenik može pronaći nešto što ga zanima. Dobra strana delničke osnovne škole je to što ima bazen pa se mogu osmišljavati i radionice ronjenja i sličnih aktivnosti uz vodu.
Milsim da bi bilo dobro da se ovakav pristup poduci i prezntaciji tehničke kulture digne na državnu razinu. Naravno, PGŽ podržava ovakve aktivnosti i činit će to i dalje – rekao je Mamula.
Baš svi su uključeni
Mladen Bolf, ravnatelj delničke OŠ Ivana Gorana Kovačića, naglasio je zadovoljstvo činjenicom da ova škola nastavlja suradnju s Zajednicom tehničke kulture PGŽ.
– 330 naših učenika, dakle baš svi, uključeni su u program. Svaki razred, osim prva dva, sudjeluje u čak po dvije radionice, a zanimanje je veliko i gotovo da nije trebalo motivirati ih.
Za naše učenike ovo je prije svega zanimljivo, rekao bih čak i atraktivno iskustvo, a siguran sam da će biti i vrlo korisno jer će mnogi otkriti područja i aktivnosti koje ih mogu privući na ozbiljnije bavljenje njima.
Djeca vole i jedva čekaju ovakve oblike poduke koji se temelje na praksi pa bih rekao kako su ovakvi oblici poduke pokazatelj da bi cijeli školski sustav trebao više biti okrenut projektima koji su vezani uz ovakve oblike aktivnosti – rekao je ravnatelj Bolf.
Koliko osnovci uživaju
Da delnički osnovci uživaju osjetiti se moglo danas i na hodnicima i u učionicama najveće goranske osnovne škole. Prvi koraci u svakoj radionici bili su vezani uz teoriju, a potom je slijedio rad na terenu, a to je značilo ne samo u učionicama, već i na bazenu (ronjenje), u sportskoj dvorani (dronovi), okolišu škole (ispaljivanje raketa)…
U ponudi su bile radionice vezane uz aviomodelarstvo (1. i 2. razredi), raketno modelarstvo (3. i 4. razredi), programiranje za najmlađe (3. i 4. razredi), radionice CB radiokomunikacije (5. i 6. razredi), modelarstvo (5. i 6. razredi), FPV dronovi (7. i 8. razredi) te ronjenje (7. i 8. razredi).