Sve je počelo radionicom na temu Golikove serije "Dirigenti i muzikaši"
povezane vijesti
Dvadeseti Dani Kreše Golika, manifestacija kojom fužinska OŠ Ivanke Trohar čuva sjećanja na svog sumještana, znamenitog hrvatskog režisera, bili su bogati raznovrsnim sadržajima i uspješno su još jednom oživjeli lik i djelo po mnogima najznačajnijeg hrvatskog filmaša.
Sve je počelo radionicom na temu Golikove serije “Dirigenti i muzikaši”, a posebni gosti bili su kazališna glumica Sunčana Zelenika – Konjević i predsjednica udruge Dr. Franjo Rački i pokretačica Dana Kreše Golika Stanka Lončarić.
Nazočne je na otvaranju ovogodišnjeg druženja uz sjećanje na Golika pozdravila ravnateljica škole Jasna Štimac, a potom je knjižničar Davor Kauzlarić slikom i rječju progovorio o 20 godina obilježavanja sjećanja na Krešu Golika.
Nakon tog uvodnog dijela uslijedile su radionice. Najprije je Sunčana Zelenika – Konjević u suradnji s učiteljicom Antonijom Baričević pripremila dramsku obradu jedne scene iz serije “Dirigenti i muzikaši” pri čemu su fužinski osnovci pokazali veliku glumačku darovitost i vještinu, a kroz usporedbu teksta na književnom jeziku i kajkavskom dijalektu uočavali su važnost dijalekta u redateljskom opusu Kreše Golika.
Potom je filmsku radionicu s učenicima od 5. do 8. razreda proveo Rasim Karalić, ugledni režiser dokumentarnih filmova i stalni suradnik fužinske škole.
U likovnoj radionici sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda pod vodstvom učiteljice Mirjane Pribanić – Klanac, a tema likovnih radova bile su tradicijski predmeti – čipka, licitarska srca i tradicijske drvene igračke regije Podravine u koju je smještena radnja serije “Dirigenti i muzikaši”.
Glazbena radionica pod vodstvom učitelja Damira Zagoršćaka i učiteljice Bojane Perhat pripremila je i izvela naslovnu skladbu serije, serenadu “Tiho lete moje pjesme” skladatelja Franza Schuberta.
Plesna radionica uvježbala je valcer na skladbu koju je izvela glazbena radionica što su i demonstrirali u školskoj dvorani gdje su sve radionice pokazale ono što su tog dana uspjele osmisliti.
Nakon ovih poučnih i zanimljivih radionica uslijedio je dan kasnije svečani čin otvaranja kutka Kreše Golika na prvom katu škole.
Ideja je da se osmišljavanjem i uređenjem tog prostora predstavi život i djelo Kreše Golika, ali i vrlo uspješan rad nekoliko generacija Filmske družine koja je posljednjih godina ostvarila pažnje vrijedne rezultate na državnoj, čak i međunarodnoj razini.
Svečanom činu otvaranja Golikovog kutka nazočili su i članovi Golikove obitelji – kći Iva Golik i sestra Vilma Šnajdar sa suprugom Marijanom, kao i Stanka Lončarić, idejna začetnica Dana Kreše Golika i predsjednica udruge Dr. Franjo Rački.
Tom je prigodom i voditelj Filmske družine Kreše Golika, Rasim Karalić, predstavio isječak iz svog dokumentarnog filma “Sjećanja na Krešu” te najavio skoru premijeru nova dva filma Filmske družine koji su ove godine realizirani s učenicima prvog razreda.
Obilježavanje Dana Kreše Golika zaključeno je radionicom udruge Alternator u čiji su se projekt “Filmom do senzibilizacije” uključili članovi Filmske družine koji su zajedno sa gostima iz udruge i koordinatoricom projekta Ivom Dugač prilagođavali dva školska filma za osobe s oštećenjem vida i sluha.
Ostvarenim aktivnostima itekako se može biti zadovoljan, ističu u fužinskoj školi uz zahvalu Općini Fužine, Uredu za turizam Fužine, Udruzi Dr Franjo Rački i obitelji Kreše Golika na suradnji i pomoći u organizaciji.