Goranski ponos

Dobitnik nagrade “Dražen Petrović” Matija Legović: “Nikad ne razmišljam o plasmanu”

Marinko Krmpotić

Matija Legović i Dejan Brajdić / Foto M. KRMPOTIĆ

Matija Legović i Dejan Brajdić / Foto M. KRMPOTIĆ

Vjerujem u sebe, znam da sam dobar i davat ću svaki put sve od sebe, a za kakav će to rezultat biti dovoljno, tek ćemo vidjeti, rekao je Matija Legović kojeg očekuju izuzetno »nabrijane« pripreme pred Europsko prvenstvo u Altenbergu



BROD MORAVICE – Uz devet osvojenih medalja sa svjetskih i europskih prvenstava u biatlonu, goranski sportaš Matija Legović ovog je tjedna dobio i dosad najznačajnije sportsko priznanje. Naime, uz svjetske prvake Janu Koščak (sedmoboj) i Roka Farkaša (skok u dalj) Legović je u Zagrebu primio nagradu »Dražen Petrović«, priznanje koje se dodjeluje najboljim mladim hrvatskim sportašima. Naravno, ovo mu priznanje znači jako puno i dodatna mu je motivacija za daljni rad.


– Ova nagrada priznanje je ne samo meni već svima nama koji nekoliko posljednjih godina krvavo radimo i po rezultatima smo na razini zemalja u kojima je biatlon puno više razvijen i koje imaju, u odnosu na Hrvatsku, nemjerljivo veći broj ljudi koji se bave biatlonom. Ove sam godine osvojio četiri medalje na svjetski značajnim natjecanjima – prvak sam Europe u ljetnom biatlonu u mas startu te pobjednik utrke sprinta velikog Junior kupa održanog u Italiji uz sudjelovanje 140 biatlonaca. Srebrne medalje osvojio sam i na zimskom i na ljetnom Svjetskom prvenstvu u biatlonu. Prethodnih godina osvojio sam još pet medalja s ovih natjecanja – zlato i broncu na ljetnom Svjetskom prvenstvu, srebro i broncu na zimskom Svjetskom prvenstvu te broncu na Junior kupu. Ukupno je to šest medalja sa svjetskih prvenstava, jedna zlatna s Europskog te dvije s Junior kupa, rekao je Legović.


Najbolji mladi hrvatski sportaši na svečanosti dodjele nagrade u zagrebačkom Sheratonu


Velika satisfakcija


Po vrsti »kovine« to su tri zlata, tri srebra i tri bronce! Zasluge za »kovanje« svake od njih svakako pripadaju i sjajnom Matijinom treneru Dejanu Brajdiću koji ističe kako su svi u timu ponosni jer je »Dražen Petrović« državna nagrada.




– Na ovoj juniorskoj razini veće nagrade od nje u Hrvatskoj nema. Da ima veliku vrijednost, vidjelo se i pri dodjeli kad je u Hotelu Sheraton uz brojne novinare dodjeli svjedočio i ministar sporta. Ovogodišnja dodjela zanimljiva je i stoga jer se prvi put dogodilo da je nagrada u konkurenciji muškaraca podijeljena, odnosno dobili su je i Matija i Roko Farkaš. Znači, na državnoj razini bilo je dovoljno razumijevanja da se ne inzistira na jednom dobitniku, već da se nagrade dva sportaša koji ostvaruju iznimne rezultate na svjetskoj razini. Naravno, i meni kao treneru ovo je velika satisfakcija te priznanje ne samo Matiji i meni već i biatlonu kao sportu koji je u Hrvatskoj mali sport jer se njime ne bavi puno ljudi, ali na svjetskoj razini to je nakon hokeja najgledaniji zimski sport. Time su rezulltati koje Matija koji dolazi iz Brod Moravica, najmanje goranske općine, i iz Hrvatske koja je u razmjerima biatlona kao sporta vrlo sitna, vrjedniji i značajniji. Iznimno smo zahvalni i Hrvatskom biatlonskom savezu koji prepoznaje Matijin talent i mogućnosti, a voljeli bismo da se poveća broj sponzora pa i ovim putem pozivamo jake hrvatske firme i pojedince da prate Matiju koji gotovo na svakom europskom ili svjetskom prvenstvu završava u vrhu i najčešće osvaja medalje, rekao je Brajdić.


Dobra baza

 


Na dvotjedne alpske pripreme u Francusku kreću Matija Legović, Filip Crnić, Krešimir Crnković, Anika Kožica, Chiara Gašparac, Ema Sobol i Ines Legović te glavni trener Dejan Brajdić, trener i serviser Alen Abramović i Boštjan Lekan, slovenski stručnjak zadužen za pucanje. Dejan Brajdić napominje kako je Matija lokomotiva za sve, ali veliki potencijal imaju i ostali mladi biatlonci.


– Primjerice, na Ljetnom EP-u u biatlonu na kojem je Matija postao prvak Europe, Anika Kožica bila je petnaesta, a Krešimir Crnković 21. To su za seniorsku konkurenciju odlični rezultati. Ema Sobol bila je u svom uzrastu 31. u sprintu i to s lošim gađanjem, ali i uz napomenu da je pet godina mlađa od konkurencije. Matijina sestra Ines, koja je sedam godina mlađa od konkurencije, bila je 34. u disciplini pursuit. Svi si oni vrlo dobro trčali, ali su u gađanju bili slabiji. Ako se to poboljša, a radom se itekako može, imat ćemo nekoliko natjecatelja koji će biti u stanju plasirati se na velikim natjecanjima na jako visoke pozicije, rekao je Dejan Brajdić.

Vjera u sebe


Tek dan nakon ovog razgovora Matija, njegov trener i ostatak ekipe krenuli su prema Francuskoj na prvi dio zimskih priprema za predstojeću sezonu. Nakon Francuske za Matiju slijede dva tjedna rada u Anterselvu u Italiji pa osam dana u Sloveniji, 12 dana u Austriji te put prema Skandinaviji gdje počinje sezona 2024./25. u kojoj će u središtu pažnje biti Europsko prvenstvo u njemačkom Altenbergu koje će biti održano krajem siječnja, odnosno Svjetsko prvenstvo kojem će krajem veljače domaćin biti švedski Ostersund. S navršenih 18 godina Matija baš ove sezone ulazi u krug najjačeg juniorskog uzrasta, onog od 18 do 21 godine. Logično je očekivati da će sad biti malo teže, ali mladog biatlonca to ne brine.


– S najboljima iz tog uzrasta od 18 do 21 već sam se ogledao i često bio kao kadet vrlo uspješan i među najboljima, pa to za mene i nije neka velika promjena. Naravno, vjerujem u sebe, znam da sam dobar i davat ću svaki put sve od sebe, a za kakav će to rezultat biti dovoljno, tek ćemo vidjeti. Neka opterećenja u smislu plasmana nikad si ne postavljamo ni ja ni moji treneri. Bitno je da se stalno razvijamo, da napredujemo u svakom segmentu ovog sporta, odnosno da, praćen ljudima koji sa mnom rade, poboljšam i trkački i pucački dio. Bude li tako, bit će i dobrih rezultata, zaključio je sjajni hrvatski biatlonac.