Boro Tomić, direktor društva Komunalac – vodoopskrba i odvodnja / Foto M. KRMPOTIĆ
Najveći dio podataka kojima je baratala gradonačelnica Mihelčić je potpuno netočan i zlonamjeran kako bi sebi priskrbila jeftine političke poene, pri čemu stvara lošu sliku o društvu, dovodi u pitanje redovito obavljanje vodoopskrbe i odvodnje, a u konačnosti i opstojnost društva, kaže Tomić
povezane vijesti
DELNICE – Boro Tomić, dipl.ing., direktor poduzeća Komunalac – vodoopskrba i odvodnja d.o.o. Delnice, reagira na istup Katarine Mihelčić, gradonačelnice Delnica koja mu je u Novom listu postavila brojna pitanja vezana uz povećanje cijene vode. U tom je svom istupu, tvrdi Tomić, ona pokazala nepoznavanje cjelokupne materije vezane uz djelatnost vodoopskrbe i odvodnje.
– Prije svega, najveći dio podataka kojima je baratala je potpuno netočan i zlonamjeran kako bi sebi priskrbila jeftine političke poene, pri čemu stvara lošu sliku o društvu, dovodi u pitanje redovito obavljanje vodoopskrbe i odvodnje, a u konačnosti i opstojnost društva, započinje svoj istup Tomić, te dodaje:
Povećanje troškova
– Gradonačelnica nije osobno nazočila sjednici Skupštine društva pa mi nije jasno kako može tvrditi da sam kao direktor društva povećanje cijena obrazložio netransparentno. U dostavljenim materijalima članovima Skupštine detaljno su obrazloženi razlozi povećanja cijena vodnih usluga uz navođenje brojčanih podataka o povećanju troškova koji utječu na određivanje cijena vodnih usluga vodoopskrbe i odvodnje. Tijekom 2021. i do sredine 2022. godine došlo je značajnog povećanja troškova materijala, sirovina i goriva, ali i do drastičnog povećanja troškova električne energije. Do kraja lipnja, prema tada važećem ugovoru, mjesečni trošak električne energije iznosio je oko 210 tisuća kuna. Potpisom novog ugovora u srpnju ti su troškovi narasli na 617 tisuća kuna, u kolovozu na 595 tisuća kuna, a u rujnu čak na 699 tisuća kuna – sve to bez PDV-a.
Uvažavajući činjenicu da je za ta tri mjeseca društvo samo za trošak električne energije moralo osigurati 1,3 milijuna kuna više nego što je planom bilo predviđeno, te činjenicu da su ostali materijalni troškovi bili 25 posto veći od planiranih, troškovi amortizacije i ljudi veći za po 10 posto morali smo predložiti povećanje cijena vodnih usluga, a u kalkulaciju troškova uračunali smo posebne efekte Uredbe Vlade RH o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije, pojašnjava direktor delničkog Komunalca.
Nema igara oko Nadzornog odbora
Tomić se posebno osvrnuo na navode gradonačelnice u kojima spominje »igre sa sastavom Nadzornog odbora« što po njezinom mišljenju »ukazuje da puno toga nije u redu.« – U vezi sastava Nadzornog odbora u kojemu bi trebao biti i predstavnik radnika, potpuno je netočan podatak da je predstavnik grada Delnica na tu činjenicu upozorio prije više od godinu i pol dana, kako tvrdi gradonačelnica. Točno je da je prvi put pitanje sudjelovanja radnika u radu Nadzornog odbora postavljeno uz zahtjev za proširenjem dnevnog reda Skupštine društva na kojoj se je raspravljalo o cjenicima vodnih usluga – dakle 29. rujna 2022. godine. Zahtjev za proširenje dnevnog reda Skupštine dostavljen je putem e-maila samo četrdesetak minuta prije početka održavanja skupštine. Ako je gradonačelnica bila upoznata da u sastavu Nadzornog odbora društva Komunalac – vodoopskrba i odvodnja d.o.o. mora biti predstavnik radnika, kako to da je na Skupštini održanoj 14. prosinca 2021. godine na kojoj je i ona sudjelovala, glasovala za sastav Nadzornog odbora bez predstavnika radnika. Isto tako, potpuno je netočan navod da članovi Nadzornog odbora za eventualne financijske probleme društva odgovaraju svojom imovinom. Članovi Nadzornog odbora dužni su djelovati u interesu društva, a u obavljanju svoje dužnosti postupati uredno i savjesno, pažnjom dobrog gospodarstvenika, rekao je Tomić. |
Daljinsko očitavanje
– Kad je riječ o troškovima umjeravanja i servisiranja vodomjera, ona očigledno nije upoznata s odlukom Skupštine društva iz 2015. godine, kada je odlučeno da će društvo od 2016. godine započeti kontinuirano zamjenu klasičnih vodomjera vodomjerima na daljinsko očitavanje, što smo i činili sve ove godine u skladu sa svojim financijskim mogućnostima. Zbog toga smo i u planovima radova za 2022. godinu predvidjeli te aktivnosti te je Skupština društva, u radu koje je sudjelovala i gradonačelnica, jednoglasno donijela odluku o prihvaćanju tih planova. Gradonačelnica implicira nekakvo »pribrojavanje gubitaka iz starog sustava«. Ni to nije točno. Gubici u sustavima na kraju 2021. godine iznosili su 33,47 posto, dok su na kraju 2002. godine iznosili 57,87 posto. Podatak o smanjenju gubitaka za više od 24 posto, uz činjenicu da su ti gubici puno niži od prosjeka u RH, ukazuje da smo dobrim planiranjem i izvođenjem radova uspjeli značajno smanjiti gubitke, a samim tim i smanjiti troškove poslovanja.
Da su podaci kojima barata gradonačelnica o prosječnoj potrošnji vode po članu kućanstva i točni, a nisu, jasno je zašto kod svog izračuna troškova kao prosječnu obitelj uzima obitelj sa četiri člana. Prema podacima koje su nam sami potrošači dostavili, samo je oko 9 posto obitelji sa četiri člana u odnosu na ukupno evidentiran broj obitelji. Namjerno gradonačelnica ne želi koristiti podatke o broju jednočlanih i dvočlanih obitelji jer je istih najviše, odnosno čak 62 posto, pojašnjava Boro Tomić.
Povećanje 30 posto
Za Novi list gradonačelnica je izjavila da je cijena vode veća od 50 do 100 posto, a niti tjedan kasnije u emisiji radija Gorski kotar u emisiji »Na kavi s gradonačelnicom« izjavljuje da se radi o povećanju cijene od tridesetak posto, upozorava naš sugovornik, i dodaje:
– Vjerojatno samo gradonačelnica zna kako je došla do tih podatka koje je navela u Novom listu. Na našim internetskim stranicama, ovisno o mjesečnoj potrošnji vode od 1 do 22 prostorna metra, objavljena je analiza troškova iz kojih je vidljivo da kada se radi samo o obračunu utrošku vode – bez kanalizacije – povećanje troškova iznosi od 30 do 40 posto, a ako se radi o obračuna troškova vode i kanalizacije, povećanje troškova iznosi od 28 do 45 posto.
– Pogrešan je navod gradonačelnice da na naša objavljena javna savjetovanja nije pristigla niti jedna primjedba, pri čemu istovremeno navodi da joj je to teško vjerovati. Tijekom trajanja javnih savjetovanja pristigle su dvije primjedbe i to jedna u vezi cjenika odvodnje na području aglomeracije Delnice, a druga na području aglomeracije Mrkopalj. Izvještaji o provedenim savjetovanjima s odgovorima na postavljene upite objavljeni su na našim internetskim stranicama te su dostupni svim zainteresiranim osobama.
Za gradonačelnicu je posebna priča naknada za razvoj, pri čemu na žalost ponovno navodi netočne podatke o mjesečnoj potrošnji vode prosječnog kućanstva (10-15 prostornih metara vode), a istovremeno navodi i potpuno netočan podatak o visini naplaćenih sredstava naknade za razvoj prikupljenih na području grada Delnica. Naime, podatak u članku odnosi se na fakturirani, a ne na naplaćeni iznos naknade. U svakom godišnjem izvještaju od početka naplate naknade u iznosu od 5 kuna po prostornom metru navedeni su podaci o visini fakturiranog iznosa naknade i podaci o naplaćenom iznosu naknade na području svake jedinice lokalne samouprave. Istovremeno u poslovnom dijelu izvještaja za svaku od jedinica lokalne samouprave navedeni su projekti koji se djelomično ili u cijelosti financiraju iz sredstava naknade za razvoj, a također se navode i drugi projekti koji se financiraju iz dugih izvora sredstava, pojašnjava Tomić, te nastavlja:
Nepodmirene obveze
– Bitno je napomenuti da se je do sada značajan dio sredstava naknade za razvoj iskoristio radi pravovremenog podmirenja obveza prema izvođačima radova, budući da grad Delnice, kao i neke druge jedinice lokalne samouprave, koji su naši osnivači i vlasnici, neredovito podmiruju svoje obveze prema društvu, bez obzira na potpisane ugovore o sufinanciranju. Gradonačelnica postavlja pitanje gdje su sredstva naknade za razvoj, a istovremeno prešućuje činjenicu o nepodmirenim obvezama grada Delnica prema društvu, prvenstveno za projekte u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. O svemu tome razgovara se na svakoj skupštini društva, a u radu skupštine koja je prihvatila poslovni i financijski izvještaj za 2020. i 2021. godinu sudjelovala je i gradonačelnica Delnica koja je bila suglasna i glasala za prihvaćanje svih izvještaja, kaže Tomić, dodajući kako se »pitanje zašto je sada protiv toga, nameće samo po sebi«.
– Svjesni smo činjenice da je u današnje vrijeme povećanje bilo koje cijene usluge nepopularno i bolno. Još jednom ističemo činjenicu da cijenu naših usluga vodoopskrbe i odvodnje koja se koristi za podmirenje troškova obavljanja tih djelatnosti nismo mijenjali od 1. siječnja 2016. godine (vodoopskrba), odnosno od 1. siječnja 2019. godine (odvodnja na području grada Delnica) te da smo uvažavajući i ovu činjenicu, kao i ranije iznesene podatke o enormnom povećanju troškova poslovanja bili prisiljeni predložiti povećanje cijene, kaže direktor delničkog Komunalca, zaključujući kako »samo uz primjenu predloženih cijena društvo može i dalje jamčiti kvalitetnu i kontinuiranu vodoopskrbu i odvodnju.«