Vlasnik jedne od najvećih i najmodernijih tvornica peleta u Hrvatskoj odnos Hrvatskih šuma prema tvrtki RST-Pellet nazvao je maćehinskim jer prema njihovoj proizvodnji i ključu raspodjele dobivaju 65 posto manje sirovine negoli im pripada
povezane vijesti
- Anušić u Zadru: “DP prvo mora predložiti novog ministra, onda nastavljamo razgovore i suradnju”
- Most koji spaja Hrvatsku i Sloveniju već dugo vapi za obnovom. Izgleda da se konačno sprema sanacija
- Zahtjev da DP postavi direktora Hrvatskih šuma nije baš zakonit, zapravo se traži namještanje natječaja
DELNICE – Za proizvodnju drvenih peleta u Lučicama, odnosno za tvrtku RST-Pellet nema tko nije čuo, što zbog kvalitetne proizvodnje, a što zbog činjenice da je investitor iz inozemstva te da tvrtka pruža odlične radne uvjete zbog čega brojni Gorani priželjkuju posao upravo toj tvrtki.
Kako napreduje proizvodnja, koji su daljnji planovi ove tvrtke u Delnicama, ali i na koje probleme nailaze bile su teme jučerašnjeg sastanka predstavnika ove tvrtke i delničkoga gradonačelnika Ivice Kneževića. Naime, kako su tom prilikom istaknuli vlasnik i investitor Richard Stückler, direktor Michael Toplitsch, savjetnik Jure Novljan te komercijalni voditelj Goran Petranović, 2019. godine završena je izgradnja tvornice za izradu peleta u Lučicama kraj Delnica i u nju je uloženo 105 milijuna kuna. Trenutačno je u pogonu zaposleno 40 radnika, sve redom ljudi iz Gorskog kotara koji su, prema stavu investitora, veoma marljivi, radišni te motivirani i angažirani u proizvodnji.
Maćehinski odnos
Stückler je podsjetio da su Delnice kao lokaciju za svoju tvornicu izabrali zbog blizine sirovine i prijateljsko-partnerskog odnosa s Gradom Delnicama te se osvnuo na prošlogodišnje poslovanje.
– Prošle godine proizveli smo 60.000 tona peleta, a ove godine želimo doći do 66.000 tona, odnosno proizvodnje u vrijednosti od 100 milijuna kuna. Naša proizvodnja je više od 90 posto posto namijenjena izvozu, a mi smo se potrudili ovdje izgraditi modernu tvornicu peleta koja omogućuje proizvodnju robe visoke kvalitete. Naime, naši su peleti kvalitete EN Plus A1 te nas na talijanskom tržištu prepoznaju kao hrvatske proizvođače kvalitetnih proizvoda. No, počinjemo se suočavati s mogućim problemima zbog Hrvatskih šuma koje se odnose poprilično maćehinski prema nama, rekao je jučer Stückler, pojasnivši da s obzirom na njihovu proizvodnju i ključ podjele, smatraju da bi trebali imati mogućnosti kupiti 88.000 m3 sirovine, a Hrvatske šume im omogućavaju samo 30.000 m3. Prema njihovom zaključku, to je oko 65 posto manje negoli im pripada po ključu raspodjele.
Planovi na čekanju
– To je nešto što ne razumijemo – druge tvrtke dobivaju više negoli im pripada. Moram priznati da takav stav slabi našu poziciju i zadaje nam brige, prvenstveno zbog radnih mjesta koja nećemo moći zadržati ako nas zakidaju pri nabavi sirovina. Zbog toga su na čekanju planovi za daljnje investicije i dodatna radna mjesta. Jednostavno čekamo daljnji ishod situacije. Unatoč tome, svi se trudimo da opstanemo na ovoj lokaciji te zahvaljujemo Gradu Delnicama na svoj dosadašnjoj pomoći, rekao je Richard Stückler.
Ivica Knežević je obećao da će se obratiti resornom Ministarstvu poljoprivrede te pokušati dogovoriti sastanak predstavnika RTS-Pelleta i Hrvatskih šuma kako bi pronašli rješenje za ovaj problem koji koči daljnji razvoj tvrtke na delničkom području te na taj način dovodi u pitanje otvaranje toliko potrebnih novih radnih mjesta.
Dobar primjer sinergije rada i kapitala
Delnički gradonačelnik Ivica Knežević iskazao je zadovoljstvo što u svom drugom posjetu tvornici vidi veliki napredak.
– Kada sam prvi put bio ovdje, gradnja tvornice je tek bila započela, a sada je ovdje proizvodnja koja u svim segmentima itekako znači i našem gradu, ali i cijelom kraju. Nažalost, informiran sam da pitanje sirovine još uvijek nije adekvatno riješeno, no ovaj period koliko sam još gradonačelnik založit ću se za rješavanje tog problema s Hrvatskim šumama. Isto tako, mogu reći da nam je bilo zadovoljstvo biti tu za vas kada je to bilo potrebno, ali i zahvaliti što tijekom pandemije COVID-19 niste smanjivali plaće zaposlenicima te da ste primjer sinergije rada i kapitala koji se rijetko zamjećuje na ovom prostoru, rekao je Knežević, zaželjevši tvrtki što više uspjeha i rada u proizvodnji, a što manje problema.