Javna ustanova Priroda

Centre u Belom i Staroj Sušici lani obišlo 20 tisuća posjetitelja

Sanja Gašpert

Njihov je rad prepoznao i jedan veliki trgovački lanac kroz kampanju "Zvjerići". Kroz ovu kampanju JU Priroda dobit će donacijska sredstva koja će biti namijenjena za nabavku hrane za cresko hranilište za supove, odnosno za nabavku nove opreme za praćenje pojavnosti velikih zvijeri u Gorskom kotaru, rekla je Vahtar-Jurković



RIJEKA – U 2023. godini Javna ustanova Priroda nastavlja s provedbom brojnih aktivnosti iz djelokruga zaštite prirode. Pročelnica UO za graditeljstvo, prostorno planiranje i zaštitu okoliša PGŽ-a Koraljka Vahtar-Jurković kazala je da Ustanova upravlja s 28 zaštićenih područja i ekološkom mrežom Natura 200 te dva centra koja su ujedno i najvidljivija, Centrom za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove Beli na otoku Cresu te Centrom za velike zvijeri u Staroj Sušici.


– Centri su lani imali ukupno 20.000 posjetitelja, a njihov je rad prepoznao i jedan veliki trgovački lanac kroz kampanju “Zvjerići”, koja promovira zaštićene životinjske vrste. Od njih sedam čak su četiri s našeg područja, bjeloglavi sup, medvjed, vuk i ris. Kroz ovu kampanju JU Priroda dobit će donacijska sredstva koja će biti namijenjena za nabavku hrane za cresko hranilište za supove, odnosno za nabavku nove opreme za praćenje pojavnosti velikih zvijeri u Gorskom kotaru, rekla je Vahtar-Jurković.


Ravnateljica JU Priroda Irena Jurić naglasila je se Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u mjestu Beli bavi očuvanjem ove strogo zaštićene vrste, a od 2023. još i intenzivnije, kao partner u europskom projektu iz Programa LIFE. Naime, od 2023.-2027. dio su tima u provedbi projekta LIFE SUPport, čiji je cilj dugoročni opstanak supova na Kvarneru i širenje populacije na povijesna gnjezdilišta. Projekt je već započeo te je u tijeku monitoring gnijezdećih parova supova, a sustavom ugrađenog video nadzora na otoku Plavniku, baš na prvi dan klimatološkog proljeća 1. ožujka kamera je zabilježila mladog ptića u gnijezdu.


Snimio Vedran KARUZA




– Osim supova, prepoznat kao vrijedna karika u edukaciji i očuvanju prirodne baštine je i Centar za posjetitelje Velike zvijeri u Staroj Sušici. U 2023. fokus će biti na goranska zaštićena područja i to prvenstveno značajne krajobraze Vražji prolaz-Zeleni vir i Kamačnik. U Vražjem prolazu nevrijeme je krajem 2022. godine uzrokovalo uništenje sustava stepeništa i mostića, stoga Ustanova trenutno izrađuje geodetsku i projektnu dokumentaciju potrebnu za sveobuhvatnu sanaciju. Za ovu turističku sezonu posjetiteljima će biti dostupan Zeleni vir, dok će kanjon Vražji prolaz biti zatvoren radi potrebne obnove. Za Kamačnik će se u ovoj godini također izraditi projekt obnove dijelova postojećih staza, rekla je Jurić.


Tijekom 2023. završava i provedba projekta “Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000” kojeg je nositelj i koordinator Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, u okviru kojeg će biti izrađeni nacrti planova upravljanja ekološkom mrežom za otok Krk, otok Rab i Gorski kotar, kao temeljni dokumenti za provedbu aktivnosti zaštite ciljnih vrsta i ciljnih staništa od interesa za EU.


– Provest će se i prvi sustavni monitoring ptice ćukavice na južnom dijelu otoka Krka, postavit će se namjenske kućice za gniježđenje sove jastrebače u Gorskom kotaru, nastavit će se prirodoslovna istraživanja gornjeg toka Rječine kao vrijednog staništa bjelonogog raka, provesti monitoring mikroklimatskih uvjeta u turistički uređenim špiljama u nadležnosti Ustanove, monitoring vretenca jezerski regoč i orhideje jadranska kozonoška kao i nastaviti sudjelovanje u projektu “Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru”, rekla je Jurić.