Ilustracija / Foto Sanjin Strukic/PIXSELL
Moguća promjena cijene - na više ili niže - ovisi o tome hoće li se Uredba Vlade RH primjenjivati dalje
povezane vijesti
RAVNA GORA – Stručne službe delničkog Komunalca d.o.o. napravile su analizu stanja vezanu uz Uredbom Vlade Republike Hrvatske smanjene troškove električne energije i vrlo brzo bit će predložene nove cijene vezane uz troškove vodoopskrbe i odvodnje, najavio je na jučerašnjem sastanku čelnika goranskih općina i predstavnika Komunalca direktor tog poduzeća Boro Tomić, istaknuvši i činjenicu da je sve skupa neizvjesno te ovisi ponajprije o tome hoće li Uredba Vlade RH nastaviti vrijediti. Ako se to ne dogodi, cijene električne energije iznova će za komunalna poduzeća biti uvećane, što znači da od smanjenja cijena vjerojatno neće biti ništa. Štoviše, moguće je i poskupljenje!
Drugim riječima, stanje s visinom cijena vode na području sedam goranskih lokalnih samouprava (Brod Moravice, Delnice, Fužine, Lokve, Mrkopalj, Skrad i Ravna Gora) za sada ostaje na istom, a budućnost je potpuno neizvjesna. Ono što jest izvjesno je to da su mjere iz Uredbe Vlade RH Komunalcu itekako pomogle. Konkretno, naveo je Tomić, u razdoblju od srpnja do rujna, kad su cijene električne energije bitno porasle, Komunalac je morao platiti 1,9 milijuna kuna troškova struje, a u tri jesenska mjeseca tijekom kojih se Uredba provodila ukupan je trošak električne energije bio 414 tisuća kuna, odnosno gotovo pet puta manje. U listopadu je trošak bio 167.300 kuna, u studenome 123.300, a u prosincu 123.200 kuna. Logično je, dakle, očekivati i određeno smanjenje cijena vode. No, to će, kaže Tomić, ovisiti o tome hoće li Uredba Vlade RH biti produžena ili će prestati vrijediti.
Na novinarsko pitanje o tome zašto se, budući da je sada trošak električne energije u posljednja sad već četiri mjeseca bitno manji – a baš je rast troškova električne energije bio najbitniji povod dizanju cijena – nije već krenulo u bar djelomično smanjenje cijena koje izazivaju nezadovoljstvo građana, Tomić je odgovorio kako je riječ o poštovanju zakonskog procesa koji traje puna tri mjeseca. Na pitanje kako je to onda puno prije od tog tromjesečnog roka učinilo riječko poduzeće Vodovod i kanalizacija, odgovorio je da ne zna.
Sastanku su bili nazočni i čelnici goranskih općina Brod Moravica, Fužina, Lokava, Mrkoplja i Ravne Gore koji su dali potporu radu Tomića. Načelnik Općine Fužine David Bregovac rekao je kako su on i kolege glasali za povećanje cijena vode jer im je struka iz Komunalca to obrazložila, a načelnik Lokava Toni Štimac napomenuo je da neke od reakcija kojima se kritizira povećanje cijena vode predstavljaju politiziranje i klasični populizam.