NAPUŠTAM SJEDNICU STIL

Show program na prvoj ovogodišnjoj sjednici čabarskog vijeća: ‘Tražili smo izvješće, a dobili cirkus’

Marinko Krmpotić

Sjednica Gradskog vijeća imala je samo jednu točku dnevnog reda – poslovanje KD Čabranka – te pokazala da među vijećnima itekako nedostaje komunikacije i dogovora. Dobra je vijest pak da je Čabranka u puno boljem stanju te da će Grad Čabar do svibnja vratiti dugove ove gradske tvrtke



ČABAR – Nedostatak informacija ili nepoznavanje načina dolaska do njih zaslužni su (ili krivi) za prvu ovogodišnju sjednicu Gradskog vijeća Čabra koja je bila tematskog karaktera i vezana uz jednu jedinu točku dnevnog reda – poslovanje trgovačkog društva KD Čabranka d.o.o..


Nažalost, sjednica nije privedena kraju na uobičajeni način jer ju je nakon svega desetak minuta napustio gradonačelnik Čabra Kristijan Rajšel (SDP), potom su četrdesetak minuta kasnije otišli i vijećnici HDZ-a, da bi se na kraju predsjednica Gradskog vijeća Vazma Malnar (HSS) ispričala svima zbog kaotične sjednice kojoj je, čini se, jedina dobra strana to što se ni o čemu nije trebalo odlučivati ni glasati pa ovaj »napuštam sjednicu« stil nikome nije nanio neku posebnu štetu.


Vijećnici biraju


Poslovanje Komunalnog društva Čabranka trebao je predstaviti direktor Mladen Stjepan Vitković koji je na početku okupljenim vijećnicima predložio podnošenje izvješća ili pak postavljanje pitanja koja su mu najavljena. Vijećnici su se opredijelili za pitanja pa je tako Vazma Malnar postavila niz pitanja vezanih uz rad Nadzornog odbora i Skupštine KD-a Čabranka zamjerivši nedolazak na sjednicu članova Nadzornog odbora, kao i svih vijećnika SDP-a. Martin Kvaternik (HDZ) pitao je Vitkovića je li podnio financijsko izvješće za 2019. godinu, a Ana Rendulić (HDZ) ustvrdila je da, sudeći po službenim podacima s interneta, direktor nije ispunio neke obveze zbog kojih bi tvrtka mogla biti kažnjena svotom do 100.000 kuna. Odgovarajući im, Vitković je rekao da je ispunio apsolutno sve obveze i svima nadležnima podnio sva izvješća, a oni bi ih trebali prezentirati tako da svima budu dostupna.




Potrebnu dozu suvislosti u košmarno stanje u kojem se nije znalo tko na koje pitanje može i smije odgovoriti potom je unio nezavisni Alain Stojan Leskovar rekavši da su svi vijećnici trebali dobiti izvješće o radu KD-a Čabranka u 2019. i 2020. godini kako bi uopće mogli raspravljati.


– Očekivao sam podatke o poslovanju, troškovima, potrošnji vode, ulaganjima… Umjesto toga, mi sada ovdje imamo cirkus! Iz Nadzornog odbora koji čine Vesna Kovač (SDP), Denis Turk (SDP) i Antun Malnar (SRNA) nema nikoga, jedini član Skupštine KD-a Čabranka, gradonačelnik Rajšel, napustio je sjednicu, a mi četiri godine ne možemo dobiti izvješće o poslovanju i kakvo je trenutačno stanje u tom poduzeću. »Skupština« je upravo napustila sjednicu, a mi pojma nemamo hoćemo li u budućnosti opet morati glasovati za neku milijunsku pozajmicu Čabranki. Tražili smo samo izvješće o radu kako bismo bili upoznati sa stanjem u poduzeću koje je u vlasništvu Grada Čabra, a dobili smo odnos koji pokazuje totalno nepoštovanje ovog Gradskog vijeća, posebno ljudi koji su večeras tu, ustvrdio je Leskovar.


​U »debelom« plusu


Vitković je nakon njegovog istupa sve podsjetio da ih je na početku sjednice pitao žele li izvješće, a oni su rekli da žele postavljati pitanja.


– Postavljali ste uglavnom pitanja na koja odgovoriti može Nadzorni odbor ili Skupština pa na njih nisam smio odgovarati. Sva izvješća sam predao na vrijeme, a kad je riječ o poslovanju, onda je stanje takvo da su prihodi KD-a Čabranka 2018. godine bili 124.826 kuna, 2019. godine kad sam preuzeo direktorsko mjesto narasli su na 1,3 milijuna kuna, a prošle su godine iznosili 2,6 milijuna kuna. Stanje je, dakle, jako dobro i daleko bolje no ranije, što potvrđuju i podaci o prihodu od prodaje vode koji su za prošlu godinu mjesečno iznosili 145.000 kuna. Ako se uzme u obzir da za troškove zaposlenih mjesečno treba izdvojiti 60.000 kuna, računi za struju su 29.000 kuna, a ostali troškovi 10.000 kuna, onda znači da mi mjesečno možemo raditi bez ikakvih problema i dugova, što je itekako veliki napredak u odnosu na prethodno razdoblje kad je KD Čabranka stvorila višemilijunske dugove koje Grad još vraća i kad je, primjerice, samo za struju mjesečno plaćala 78.000 kuna, dok je to sada samo 29.000 kuna, rekao je Vitković nabrojivši i niz realiziranih projekata, najavivši nove te istaknuvši da je tijekom prošle godine, po službenim nalazima nadležnih institucija, voda na području cijelog područja Grada Čabra – osim naselja Donji Žagari te povremeno mjestašca Mandli – bila zdrava za piće, to znači da je i na tom području djelatnosti napravljen uočljiv napredak.


​Nakon svega dojam je da komunikacije i dogovora ipak nedostaje, ali dobro je da je Čabranka u puno boljem stanju no ranije, kad su napravljeni milijunski dugovi koje će, kako je najavljeno, Grad Čabar vratiti do svibnja ove godine.


Rajšel: To nije bila sjednica nego predizborni skup oporbe


Gradonačelnik Čabra Kristijan Rajšel koji je ranije napustio sjednicu rekao nam je da je to učinio stoga što to nije bila sjednica, već predizborni skup oporbe.


– Iz istog razloga na sjednici nije bilo niti jednog vijećnika SDP-a. Sve potrebne podatke o poslovanju Komunalnog društva Čabranka oni su mogli dobiti da su ih tražili na normalan način, ali oni ne žele to, već im je cilj politiziranje. Nigdje ne postoji zakonska odredba po kojoj je Nadzorni odbor ili Skupština dužna Gradskom vijeću podnositi izvješće o radu Čabranke, ali svi ti podaci postoje, primjerice, na stranici Fine i sličnim službenim stranicama. Nije moj problem ako oni to ne znaju učiniti, rekao je Rajšel.


Na rubu incidenta


Sjednica je imala i dvije mini-incidentne situacije. Najprije je, odgovarajući na pitanje Ane Rendulić, direktor Mladen Sjepan Vitković odgovorio protupitanjem o tome što je ona po zanimanju. Vijećnicu HDZ-a to je uzrujalo pa je zamalo napustila sjednicu. Potom je pri istupu Leonarda Vesela, bivšeg direktora Čabranke, Vitković s govornice došao tik do Vesela i iz blizine slušao njegovo pitanje što je ovog učinilo nervoznim pa je tražio zaštitu predsjedavajuće Vazme Malnar.