U predupisnom razdoblju interes je iskazalo šestero učenika, na sam dan upisa taj je broj pao na troje, a zatim su i oni odustali pa sada prvi put u povijesti nemamo nikoga u prvom razredu, kaže ravnatelj Rajšel
povezane vijesti
ČABAR, DELNICE, MORAVICE – Od nula do pedeset i dva – tako su prošli ljetni upisi u tri goranske srednje škole, a ukupan broj upisanih je točno osamdeset. Malo, sjetimo li se i nekih ne tako davnih vremena, a upravo tragično kad je riječ o Čabru gdje nije upisan niti jedan budući srednjošlolac ili gimnazijalac!
Naravno, ravnatelj Kristijan Rajšel opravdano je razočaran: »Ispada da naši odlični vannastavni rezultati i veliki broj učenika na završnicama državnih natjecanja ne znači puno ljudima ovog kraja. U predupisnom smo razdoblju imali iskazan interes šestero učenika i da su se oni upisali, imali bi razred. Na sam dan upisa taj je broj pao na troje, a zatim su i oni odustali. Šteta. Stanje je sada takvo da naredne školske godine, prvi put u povijesti SŠ »Vladimir Nazor«, nemamo niti jednog učenika u prvom razredu! Naravno, to je bolno i za uposlene znači manju satnicu, odnosno manje posla. Što će biti dalje i kako će država tretirati činjenicu da nismo upisali niti jednog učenika, tek ćemo vidjeti«, zaključio je Rajšel.
Zasad 9 »šumara«
S dvadeset osam učenika prijavljenih za upis u prve razrede Srednje škole Delnice ova srednjoškolska ustanova već sada ima četiri učenika više no što ih je upisano prošle školske godine, a konačan rezultat vjerojatno će biti još i bolji nakon jesenskih upisa. Naravno, ove su brojke – usporede li se s onima prije deset ili više godina – tužne i jadne, ali su jednostavno odraz realnosti, odnosno sve manjeg broja učenika u goranskim osnovnim školama. Napredak, ma kako mali bio, raduje, a posebno u SŠ Delnice mogu biti zadovoljni upisom u novootvoreni obrazovni smjer šumarskog tehničara za koji se opredijelilo devetero učenika osmih razreda goranskih osnovnih škola. Slađana Srkoč, ravnateljica SŠ Delnice, ističe kako je upis na razini očekivanja i potvrda je da za ovo zanimanje postoji ne samo potreba u šumarskoj struci, već i zanimanje među mladima.
»Provedene ankete govorile su o upisu deset do petnaest učenika za ovo zanimanje i sad je to potvrđeno. Dakle, sigurno je da u narednoj školskoj godini imamo, nakon punih trideset godina, iznova smjer šumarskog tehničara. U kolovozu ćemo raspisati natječaj i za profesora šumarske struke na pola radnog vremena koliko je potrebno za stručne predmete u prvoj godini, a za cjelokupno četverogodišnje školovanje trebat će nam ukupno tri profesora šumarske struke što ćemo, vjerujem, pronaći bez poteškoća«, rekla je Srkoč koja, govoreći o upisima u ostale obrazovne smjerove ove škole, kaže:
Najviše gimnazijalaca
»Već po tradiciji najviše zanimanja iskazano je za smjer opće gimnazije u koji se prijavilo 14 učenika i učenica. U zanimanje bravar i automehaničar javilo se njih pet pa je tako ukupan broj novoupisanih 28, što je bolje no prošle godine, a vjerujem da će taj broj dalje rasti ne samo nakon upisa u ostalim rokovima, već i u prvom polugodištu naredne školske godine kad nam često iz drugih sredina znaju doći učenici koji žive na području Gorskog kotara i nisu se prilagodili sredini u koju su otišli.
Nažalost, interesa za upis u ekonomski smjer nije bilo pa naredne školske godine tog smjera neće biti, ali to ni slučajno ne znači da ga gasimo. Štoviše, vjerujem da će nakon jedogodišnje stanke iznova biti interesa za taj smjer«, rekla je ravnateljica Slađana Srkoč naglasivši kako nakon uspješnih prijava, svi koji su primljeni sam čin upisa trebaju realizirati u SŠ Delnice u ponedjeljak i utorak, 11. i 12. srpnja od 9 do 13 sati i to uživo u školskoj knjižnici, ili pak putem e-maila, a nova školska godina počinje 5. rujna.
ŽTŠ: CNC operateri planuli, ostalo mjesta samo za ekonomiste
I dok su u SŠ Delnice zadovoljni zbog blagog napretka u odnosu na prošlu godinu, u Željezničko-tehničkoj školi Moravice još su zadovoljniji jer su u ljetnom upisnom krugu odradili 80 posto od planiranog: »Upisali smo 52 učenika i imamo još 12 slobodnih mjesta, sve u ekonomskom mjeru. Sva mjesta za CNC operatera su popunjena, njih 20, kao i po 12 mjesta za mehatroničara i tehničara za računalstvo, a u ekonomski smjer upisali smo osmero učenika«, rekao je ravnatelj ŽTŠ Moravice Borivoj Dokmanović.
Razmotriti mogućnost stipendiranja
Odgovarajući na pitanje postoji li za školsku godinu 2023./24. mogućnost stipendiranja učenika šumarske struke, ravnateljica Srkoč kaže: »O tome svakako treba razmišljati, razgovarati i dogovarati i to s Hrvatskim šumama koje bi tu sigurno mogle pronaći svoj interes, ali i s čelnicima goranskih lokalnih samouprava koji su podržali ideju pokretanja smjera šumarskog tehničara u SŠ Delnice«, rekla je Srkoč.