U ovom se objektu davne školske 1944/45. godine održavala nastava
povezane vijesti
Boro Jurković, jedan od rijetkih živućih polaznika “Partizanske škole Lazica”, otkrio je prigodnu spomen-ploču koju su na ovaj objekt povodom osamdesete obljetnice osnutka postavili članovi Etno udruge “Turanj” u čijoj je organizaciji i priređeno ovo pažnje vrijedno druženje i obilježavanje jednog od itekako zanimljivih dijelova antifašističke povijesti brodmoravičkog kraja.
Naime, u ovom se objektu davne školske 1944/45. godine održavala nastava!
Riječ je, kako su nam rekli članovi “Turnja”, o dramatičnim zbivanjima koja su 8. travnja 1944. godine proživljavali stanovnici ovog dijela Gorskog kotara, rekla nam je Dijana Arbanas, članica Etno udruge “Turanj”.
– Prilikom tog dana na samu Veliku Subotu izvedenog njemačkog bombardiranja Brod Moravica život su izgubile tri mještanke, a u nastalom požaru izgorjela je, između ostalog, i zgrada tadašnje Pučke škole te sva učila i velika knjižnica koju je opremio legendarni brodmoravički učitelj Vilko Golubić.
Budući da je daljnji rad u zgradi bio posve onemogućen, trebalo se pobrinuti za daljnje školovanje djece. Za dio učenika nastavak pohađanja nastave organiziran je po privatnim kućama, a za djecu iz Gornjih Kuti i nekih drugih obližnjih naselja nastava je organizirana u gustoj šumi Lazica, smještenoj nedaleko od mjesta Gornji Kuti.
Da bi to bilo realizirano Narodnooslobodilački odbor sela Kuti na organizirao je izgradnju drvenu baraku u kojoj se nastava zaista i počela održavati pa je nedugo potom prozvana “Partizanskom školom”.
U toj su baraci, zapravo, bile dvije učionice veličine oko 20 “kvadrata”, međusobno odijeljene kratkim hodnikom.
U školi su radile tri tadašnje djevojke iz Gornjih Kuti: Marija(Micika) Štajduhar, Marija (Malja) Kavran i Branka Šneperger. Do danas sačuvana školska dokumentacija, dnevnici i svjedodžbe, svjedoče o kvalitetnom radu mladih učiteljica.
Naravno, zub vremena taj je objekt polako uništavao, ali svijest o značenju te partizanske škole u Brod Moravicama nije se gubila pa je ova školska baraka, prema nacrtima Antuna Burića, ponovno izgrađena 1977. godine.
Nažalost, uslijed loših vremenskih prilika nedavno je znatno oštećena, a članovi Planinarskog društva “Vršak”, udruge koja vodi brigu o ovom objektu, uspjeli su sanirati nastala oštećenja pa smo tako sada, uz nazočnost jednog od učenika te škole, na nju mogli postaviti prigodnu spomen-ploču – rekla je Dijana Arbanas.
Sjećanje na ovu “Partizansku školu” svjedoči kako su Gorani i u najtežim ratnim vremenima nastojali svojoj djeci omogućiti redovno školovanje kao zalog budućeg sretnog života.
Svakako pohvale za ovaj čin i ovakav način čuvanja sjećanja na prošlost zaslužuju PD “Vršak” i Etno udruga “Turanj”, čiji su članovi proljetos u središtu mjesta postavili spomen ploču u znak sjećanja na stradanje Brod Moravica u Drugom svjetskom ratu.
Sad je postavljanjem ove spomen ploče na nekadašnju partizansku školu dodatno očuvano sjećanja na doprinos Brodmoravičana u borbi protiv fašizma.