Čabar

Jubilarni susret dobre volje na pograničnom prijelazu Prezid – Babno Polje

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić



Već tridesetu godinu za redom pogranični prijelaz Prezid – Babno Polje mjesto je tradicionalnog susreta dobre volje predstavnika društvenog i političkog života Grada Čabra i susjedne slovenske Občine Loška Dolina.


Uz čelnike spomenutih lokalnih samouprava tom susretu tradicionalno nazoče i predstavnici pogranične policije tog dijela Hrvatske i Slovenije, kao i članovi lovačkih te udruga vatrogasaca s obje strane granice.


Bilo je tako i za ovog obljetničkog susreta koji je poseban po tome što će naredni susret, po dogovoru obje strane, biti realiziran tek za pet godina, dakle 2029. godine.


Ne znači to i manjak suradnje




No, taj prelazak s jednogodišnjih na susrete svake pete godine ne znači i manjak suradnje. Upravo suprotno, tvrde i čabarski gradonačelnik Antonio Dražović i Matjaž Antončič, župan Občine Loška Dolina.



– U Babnom polju i Prezidu zajednički upravo radimo na projektu otpadnih voda koji će korist donijeti komunalnoj i infrastrukturi tih naselja, vrlo kvalitetno surađuju lovačke udruge i dobrovoljna vatrogasna društva naših i hrvatskih područja, a već ove godine zajedno ćemo pokušati osmisliti i pokrenuti projekt vezan uz povijest ovog područja iz doba Rimskog carstva – rekao je župan Antončič, a čabarski gradonačelnik Antonio Dražović detaljnije je pojasnio taj povijesno-turistički projekt koji nosi radni naziv “Rimski dani”.


Predstaviti Claustra Alpium Juliarum


– Povijesna baštinu naših područja vezana uz rimsko doba zaista je zanimljiva i praćena nizom ostataka starih građevina. Šteta je što to do sada nije u puno većoj mjeri prezentirano javnosti i to kako s povijesne, tako i sa turističke strane.


Upravo to pokušat ćemo promijeniti te što širem krugu predstaviti tzv. Claustra Alpium Juliarum. Baš ovdje na nekadašnjoj granici između Hrvatske i Slovenije postoji objekt Hrvatskih cesta u kojem bismo mogli uredili Interpretacijski centar u kojem bi bio izložen dio priče o nekadašnjem rimskom zidu i prometnicama Rimskog carstva koje su vodile od Matulja i Jelenja do Čabra i Prezda te potom od Loške Doline ka Starom Trgu i Ljubljani.


Već dvije godine nastojimo od države, koja je vlasnik tog objekta, dobiti pravo na korištenje te zgrade koja nakon što je Schengenska granica premještena više i nema neku ozbiljniju funkciju.


Kad bi je dali nama na upravljanje mi bismo tu uredili ishodišnu točku za obilazak nekih od ovdašnjih lokacija vezanih uz rimsko doba.



Da bismo pokazali koliko ozbiljno mislimo mi ćemo već ove godine zajedno napraviti manifestaciju “Rimski dani” koja će u svom prvom izdanju ponuditi djelić prošlosti ovih područja Slovenije i Hrvatske.


Naravno na tom festivalu povijesti predstavili bi se naši i slovenski OPG-ovi, poduzetnici, obrtnici i udruge, a sve skupa, uvjeren sam, značilo bi puno za razvoj turizma ovog kraja.


Sastanak vezan uz realizaciju te priredbe održat ćemo sa slovenskom stranom već ovaj mjesec, a naravno da nam karakteristike ovog projekta pružaju velike mogućnosti vezane uz kandidiranje za sredstva iz EU fondova.


Svakako ćemo tražiti načine da te aktivnosti financiramo iz tih izvora, a spremni smo i sami uložiti jer ovakav projekt može donijeti korist cijelom našem području, posebno na području turizma.


Također, potencirat ćemo i pred neku godinu započeta istraživanja vezana uz rimske ceste i obrambene zidove čiji su ostaci još uvijek itekako uočljivi na ovom području.


Znamo da arheolozi i konzervatori nemaju dovoljno sredstava da nastave ta istraživanja pa bismo mi kao lokalne samouprave, ali i Primorsko-goranska županija te Ministarstvo kulture, trebali u nekoliko narednih godina u svojim proračunima planirati ulaganja namijenjena istraživanjima i očuvanju tog dijela povijesti ovih područja, dijela koji može, uvjeren sam, biti zanimljiv brojnim turistima – rekao je gradonačelnik Dražović.


Je li to malo prevelika razlika?


Na novinarsko pitanje nije li prelazak s jednogodišnjeg na susret svake pete godine malo prevelika razlika, posebno s obzirom na tri desetljeća dugu tradiciju, gradonačelnik Dražović kaže kako će susreta na granici biti manje, posla između lokalnih samouprava više, a svake pete godine imat će se što pokazati.


– Projekt “Rimski dani” velik je i sigurno u okviru jednogodišnjih aktivnosti nećemo moći pokazati puno. No, za pet godina to bi mogao biti itekako vidljiv posao s kojim će se, nadam se, čenici Loške Doline i Čabra te 2029. godine s pravom ponositi – rekao je gradonačelnik Dražović.