Promjene klimatskih režima, uz naglo topljenje snjegova s Velebita, epidemija COVID-19, edukacije i provedbe različitih projekata – tek su neke u nizu aktivnosti Službe civilne zaštite Gospić.
povezane vijesti
GOSPIĆ – Čini se da je Služba civilne zaštite Gospić proteklu sezonu malo »podebljala« svojim aktivnostima. Promjene klimatskih režima, uz naglo topljenje snjegova s Velebita, epidemija COVID-19, edukacije i provedbe različitih projekata – tek su neke u nizu njihovih aktivnosti. O svemu nam je više rekao voditelj Službe civilne zaštite Gospić Joso Živković. Kao i dužnost koju obnaša, tako je i njegova biografija pomalo posebna, specifična za ljude nemirna i ustrajna altruistična duha.
Joso se 1991. godine priključio obrani Domovine, a tek nešto kasnije je »palo« prvo brijanje. Dugogodišnji je voditelj Centra 112, bio je pripadnik Hrvatske gorske službe spašavanja, pasionirani je ljubitelj prirode, čovjek koji nikada nije bježao od opasnosti. Niti u ratu, niti u miru. Novinari su ga često gledali kako pomaže ljudima u vrijeme katastrofalnih poplava boraveći na terenu po cijele dane i noći. Jedini porok mu je cigareta koju će zapaliti uglavnom izvan društva. Prošla je godina iz njegova kuta gledanja bila uobičajena, jer valja znati da su njegovi timovi angažirani na području cijele Ličko-senjske županije.
Obrane od poplava
– U periodu od 28. prosinca 2020. godine do konca 2021. godine Hrvatske vode Centar obrane od poplave Sektor E su u više navrata donosile rješenja o uspostavi redovnih do izvanrednih mjera obrane od poplave na branjenom području Mali sliv Lika. Mjere su se odnosile na izlijevanje vodotoka na području općine Perušić te gradova Gospić i Otočac. U aktivnostima provođenja mjera obrane od poplave na poplavljenom području Služba civilne zaštite Gospić bila je aktivno uključena.
To znači biti pri ruci ljudima kojima su poplave stigle do ulaznih vrata, kada se doslovno spašava sve što se spasiti može. Ovdje moram istaknuti odlične i uhodane ekipe vatrogasaca, policije, Crvenog križa, HGSS-a, Hitne medicinske pomoći… Dakle, široki spektar službi koje su u takvim trenucima uvijek pri ruci. Teško je živjeti u okruženju poplava, u vrijeme kada ne možete van iz kuće i kada su vam čamci jedini spas i kontakt s ostatkom svijeta – govori Živković i dodaje da je prošla godina obilježena i s nekoliko važnih radionica i edukacija.
Vježbe evakuacija
– Početkom ožujka je vježbom evakuacije u Osnovnoj školi »Dr. Franjo Tuđman« u Ličkom Osiku obilježen Dan civilne zaštite na području djelovanja Službe civilne zaštite Gospić. U provedbi vježbe sudjelovali su JVP Gospić, Gradsko društvo Crvenog križa Gospić i MUP PU ličko-senjske PP Gospić. Slične smo vježbe provodili u gotovo svim školama i u većim ustanovama. U kinodvorani Pučkog otvorenog učilišta Gospić su 20. svibnja održane radionica i početna konferencija projekta »Razminiranje i očuvanje šumskih ekosustava u zaštićenim i Natura 2000 područjima u Ličko-senjskoj i Zadarskoj županiji – Fearless Velebit«.
Prošla godina počela i završila poplavamaPoplave su započele i okončale proteklu, ali i započele i ovu godinu. Pitanje je do kada će biti tako. |
Kako se konferencija održavala uz ograničen broj prisutnih u dvorani, na glavnom gospićkom trgu postavljen je videozid na kojem su zainteresirani građani i prolaznici mogli uživo pratiti događanja u konferencijskoj dvorani i pogledati pripremljene videomaterijale na temu razminiranja i projekta Fearless Velebit. U lipnju je u Kulturno-informativnom centru Gospić predstavljena monografija »Dan je zamijenio noć, bura nam očistila pogled«, djelo skupine autora: Anite Bušljeta Tonković, Ivana Brlića i Nikole Šimunića. Monografija je nastala kako bi čitatelju približila dio atmosfere, zajedništva, prijateljstva, rizika, požrtvovnosti i strasti kojom nam u različitim situacijama priskaču u pomoć hrvatski gorski spašavatelji – nastavlja Živković koji kaže da je rad na terenu bio i u ozračju intenzivnog rada s mladima.
»Tvornica« izviđača
– Tu bih svakako izdvojio aktivnosti u srpnju i kolovozu, kada je u Lovincu organizirana Šumska škola izviđača Hrvatske. Projekt »Srce Velebita« je osim biciklizma i biciklista u Lovinac doveo i izviđače. U srpnju je na više terena oko Lovinca održana 11. Smotra izviđača Hrvatske kojoj je Ravnateljstvo civilne zaštite pružilo punu logističku potporu u organizaciji. Otvorenju kampa nazočili smo i mi iz Službe civilne zaštite Gospić. Na ovaj je način Lika dobila »tvornicu« izviđača, mladih ljudi čiji je hobi vezani uz teren i očuvanje prirode.
Bilo je lijepo gledati s koliko radosti ta mladost boravi u prirodi.
U Rijeci je 30. studenog održano osposobljavanje novoimenovanih čelnika jedinica lokalne samouprave Ličko-senjske županije, a vezano za provedbu obveza iz Zakona o sustavu civilne zaštite. Tijekom godine pored redovnih inspekcijskih nadzora inspektori Odjela inspekcije Službe civilne zaštite Gospić obavljali su nadzor nad provedbom epidemioloških mjera i preporuka radi sprečavanja prijenosa bolesti COVID-19 putem okupljanja. Obavljen je nadzor u noćnim klubovima na području grada Novalje (plaža Zrće) i restoranima, prilikom održavanja sportskih i kulturno-tradicijskih manifestacija Plitvički maraton na Plitvičkim jezerima, Jesen u Lici u Gospiću, Dani sira i krumpira u Lovincu – dodaje Živković.